Image default
Marmaris

Marmaris Kaleiçi | Muğla

Marmaris Kaleiçi Muğla

Ülkemizin turistik şehirlerinden biri olan Muğla‘nın yine turistik ilçesi Marmaris, Ege Bölgesi’nin güneyinde yer alır.

Marmaris Kaleiçi
Marmaris Kaleiçi

Marmaris İlçesinin Çevresinde Hangi Turistik İlçeler Bulunur?

Marmaris’in komşu ilçeleri arasında Datça, Köyceğiz ve Ula yer almaktadır. Marmaris’ten Rodos Adası’na bir saat içerisinde gidilebilir. İlçe 866 km yüzölçümü ve 10 m deniz yüksekliğine sahiptir.

Marmaris Kaleiçi
Marmaris Kaleiçi

Marmaris Kaleiçi ve Tarihi Hakkında Verilebilecek Bilgiler Nelerdir?

Marmaris‘in Kaleiçi ilçesinin tarihine bakılacak olursa, Kale içi ve Kale dışı olarak iki yerleşim alanının var olduğu söylenir. Eski zamanlarda yani Kanuni Sultan Süleyman döneminden sonra Kaleiçi bölgesinde, sayıları 25-30 arasında değişen ailelerin yaşadığı bazı kaynaklarda geçmektedir.

Kalenin dışında ise savaşların bitip, barışların hüküm sürdüğü zamanlardan sonra nüfus sayısı giderek artmaya başladığından, günümüzdeki haline kavuştuğu görülür. Kalenin iç ve dış bölgelerinin kayalık olması sebebiyle yapıların küçük olduğu gözlemlenir.

Marmaris Kaleiçi
Marmaris Kaleiçi

Marmaris’te yer alan tarihi evler çoğunlukla tek katlı inşa edilmiş haldedir. Eskiden kale içindeki evlerde, tahta ve çift kanatlı kapıların olduğu söylenir. Kalenin girişinden başlayan sarmaşık çiçekler, asmalar eşliğinde, doğa güzelliklerin bol olduğu bir yer olan Kaleiçi, taş merdivenlerle çıkılan tarihi evlerin de güzellikleri tartışılmazdır.

Marmaris Kaleiçi
Marmaris Kaleiçi

Kaleiçi evlerinin damları genellikle toprakla, bazıları ise kiremit veya çinko ile kaplıydı. Yağmurlu havalarda yuğbu denilen silindir bir taş ile damların yağmurdan zarar görüp akmaması sağlanırdı. Sonrasında gelenek haline gelen bölgede kuşların su içmesi için damlarda topraktan yapılmış bir kase bırakılırdı.

Marmaris Kale’sine ulaşmak için çıkılan dar yollar, taş evler ve rengarenk sarmaşık çiçeklerin bulunduğu, bu bölgenin sınırları içinde kalan bölüme ‘Tepe Mahallesi’ denir. Ayrıca kalenin civarı olarak da adlandırılır. Rehberlerin turist gezilerindeki kaynaklarda ise ‘Old Town’ olarak geçmektedir. Kalenin yollarının dar ve merdivenli olmasından dolayı araç girişi ya da çıkışına uygun olmadığı gözlemlenir. Bu bölgede bar, kafe, lokanta ve konaklamak için pansiyon evler bulunur.

READ  Muğla Şelaleleri ve Doğal Güzellikleri
Marmaris Kaleiçi
Marmaris Kaleiçi

 

Marmaris Kaleiçi’ne Nasıl Gidilir?

Kaleiçi, Marmaris’in merkezinde yer alan mimari ve tarihi bir güzelliğe sahip ilçedir. Kaleye çıktıkça dar yolların tarihi dokuları daha çok hissedilir. Kaleiçi, tarihi eserlerin de varlığıyla sizlerin, geçmişte yaşıyor gibi hissetmenizi sağlar. Ayrıca Marmaris Kaleiçi harika deniz manzarası ve doğa güzellikleriyle herkesi büyüleyecek özelliğe sahiptir.

Tarih kokan otellerin bulunduğu bölge, yaz dönemlerinde gerçek bir turistik gezi alanıdır. Marmaris Kaleiçi gerek yerli gerekse de yabancı turistlerin hayranlıkla gezmek isteyecekleri bir ilçedir.

 

Marmaris’te Gezilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Turunç Koyu – Plajı

Gezicini

Turgut Şelalesi Marmaris | Muğla’da Doğal Bir Şelale

Gezicini

Muğla Şelaleleri ve Doğal Güzellikleri

Gezicini

Muğla Marmaris Akkum koyu

Gezicini

Marmaris Tarihi Yerleri

Gezicini

Marmaris Marina – Liman | Doğu Akdenizin Turkuaz İncisi

Gezicini

Marmaris İçmeler Gezilecek Yerler

Gezicini

Marmaris Gezilecek En Güzel Yerler | Muhteşem Liste !

Gezicini

Marmaris Gece Hayatı – Marmaris Disco Barları

Gezicini

Yorum Yaz