Image default
Köyceğiz Muğla

Köyceğiz’de Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler!

Köyceğiz Gezilecek Yerler Bodrum, Fethiye ve Marmaris ilçelerine göre daha geri bir planda kalan Köyceğiz, tatilcilerin mutlaka keşfetmesi gereken bir turizm beldesidir. Tatile giden insanların genel düşüncesi sessizlik, doğa güzellikleri ve denizdir. Bunların hepsini Köyceğiz beldesinde bulacağınızı size garanti edebiliriz. Köyceğiz yalnız deniz kenarında bir yer değildir. Kocaman bir gölün kenarında bulunan bu şirin belde doğa güzellikleri ve narenciye bahçeleri ile gezi listemizde Muğla Köyceğiz gezilecek yerler olarak hemen yerini almış bulunuyor. Türkiye’de en çok yağış alan yer olarak ün salmıştır.

Köyceğiz
Köyceğiz

Köyceğiz Gezilecek Yerler

Akdeniz ve Ege Bölgeleri’nin kesişme noktasında bulunan ilçenin adı kendi adını taşıyan gölden gelmektedir. Köycegiz’de Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler! Beldenin kuruluş tarihi M.Ö. 3400’lü yıllara kadar dayanmaktadır. İlk yaşayan medeniyet Karyalılar’dır. Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan bu şirin belde de günümüze kadar ulaşan birçok tarihi eser bulunmaktadır.

Köyceğiz Gölü
Köyceğiz Gölü
  1. Köyceğiz Gölü

Köyceğiz İlçesi’nin hemen yanı başında yer alan Köyceğiz Gölü, burada görülmesi gereken yerlerin en başında gelmektedir. Gölün derinliği 1 – 1.5 metre arasında değişkenlik gösterir. Suyu kükürtlü olduğundan acı bir tadı vardır. Gölde çeşitli balık türleri vardır. Gölün üstünde ufak bir ada göze çarpar. Adada bulunan bu kalıntılar hapishane olarak Cenevizliler zamanında kullanılan tarihi bir binaya aittir. Köyceğiz’de Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler! Hapishaneden dolayı buraya Hapishane Adası ’da denilmektedir. Gölün bir başka özelliği ise bağlandığı kanallardır. Örneğin Dalyan, Dalyan kanalı ile Köyceğiz’e bağlanmaktadır. Konum Köyceğiz`de Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler! Adanın bir diğer bilinmeyen özelliği ise Nil kaplumbağalarının yaşam alanı olmasıdır.

muğla köyceğiz Sultaniye Kaplıcaları
muğla köyceğiz Sultaniye Kaplıcaları
  1. Sultaniye Kaplıcaları

Sultaniye Kaplıcaları Sultaniye Kaplıcaları, KöyceğizGölü’nün güney tarafında kalmaktadır. Şifa dağıtan bu kaplıcaların özellikle romatizma hastalıklarına, siyatik, cilt ve kadın hastalıklarına iyi geldiği söylenmektedir. Sultaniye kaplıcaları ülkenin en yüksek radyoaktiviteye sahip kaplıcaları olarak ilk sırada yer almaktadır. Suyun sıcaklığı 39 derece ölçülmüştür. Suyun bileşiminde kalsiyum, sülfür, radon, sülfat ve klorür kimyasalları bulunmaktadır. Kaplıcalarda sular hem soğuk hem de sıcaktır. Kaplıcaların tarihi çok eskilere dayanmaktadır. 2000 yıl önce Kaunos halkı tarafından bu kaplıcaların yapılmış olduğu tahminler arasındadır. Muğla Burası Roma zamanında 400 tane hastaya ev sahipliği yapan bir hastane olarak kullanılmıştır. Bu kaplıcalar Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı zamanlarında da kullanılmıştır. Konum

READ  Akyaka Gezilecek Yerler - Akyaka'da Ne Yapılır ?
Köyceğiz Kaunos Antik Kenti
Köyceğiz Kaunos Antik Kenti
  1. Kaunos Antik Kenti

Karia’nın en önemli ticaret şehirlerinden biri olan Kaunos Antik Kenti, Karia ve Likya şehirlerinin sınır bölgesinde bulunmaktaydı. Bu antik kentin ne zaman ve kimler tarafından kurulduğuna dair net bilgiler bulunmamaktadır. Köyceğiz’de Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler! Roma ve Bizans dönemlerinde siyasi açıdan herhangi bir öneme sahip olmamışsa da liman kenti olmasından dolayı ticari üstünlüğünü her zaman korumuştur. Antik kent ile deniz arasında ki bölge bataklık olduğundan deniz ticareti zorlukla oluyormuş bundan dolayı bölge halkı kendilerince bazı önlemler almış. M.S.1. yüzyıldan sonra çayın sürükleyerek getirdiği alüvyonlar yüzünden liman dolmuştur. Bu durum kentin öneminin yitirilmesine sebep olmuştur. Dalyan’dan tekne ile buraya geldiğiniz zaman kayaların içine oyulmuş mezarlar sizi karşılar.

köyceğiz
köyceğiz

Dalyan

Dalyan Gezilecek Yerler Mezarlar iki sıra şeklinde yapılmıştır. Üsteki yapıların cepheleri tapınak şeklinde, alttaki yapılar ise sadedir. Gömüt olarak kullanılmış olan odalarda ölülerini koydukları taş sekileri görebilirsiniz. Güney tarafta bulunan akropolisin yer aldığı tepenin doğusu çok sarptır. Köyceğiz Gezilecek Yerler. Tepenin kuzey tarafında kalan surların yüksekliği 152 metreyi bulur. Dalyan’ın kuzey tarafına doğru gittiğiniz zaman burada orta çağdan kalma bir kale olduğunu görürsünüz. Bu kale kulelerle destek verilmiş surlar ile çevrilmiştir. Konum Köyceğiz`de Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler! İnstagram

Dalyan Kral Mezarı
Dalyan Kral Mezarı

Tepenin batı yönüne doğru döndüğünüz zaman 4. yüzyılda yaptırıldığı tahmin edilen duvarları görürsünüz. Bu duvarların özelliği çokgen taş işçiliğini yansıtmasıdır. Akropolisin doğu tarafına doğru ilerledikçe kaya içine oyulmuş olan tiyatro ile karşılaşırsınız. Tiyatronun 33 adet oturmak için sırası bulunmaktadır. Burada bulunan bazilika planlı yapılan kilise tiyatronun kuzey tarafına düşer. Ayrıca bazilikanın yanında Roma hamamı ve küçük bir tapınakta göze çarpmaktadır. Agoranın kuzeydoğusu kentin anıtsal yapısı olan çeşmeye ev sahipliği yapmaktadır. Çeşmenin Roma zamanında yapıldığı bilinmektedir. Köyceğiz gezilecek yerler arasında bu antik kenti mutlaka görmenizi tavsiye ederiz.

READ  Dalyan'da Gezilecek Yerler | Muğla'nın Cennet Gibi Köşelerinden
Sandras Dağı
Sandras Dağı
  1. Sandras Dağı

Sandras Dağıbatı Torosların bir uzantısı olarak Köyceğiz ilçesinde yer alır. Dağın bir bölümü de Denizli ili sınırları içinde kalmaktadır.2.295 metre bir yüksekliğe ulaşan dağının bir adı da mezarının burada olduğuna inanılan ermiş  “ Çiçek Baba “ olarak da bilinmektedir. Muğla Sandras Dağı coğrafi özelliği ile de dikkat çeken bir yerdir. Karaçam ve sığla ormanları yanında alpin bitki örtüsüyle de ülkenin en önemli yerlerinden birdir. Sandras Dağı’nın yüksek yerleri koruma altındadır. Çünkü yaşı çok fazla olan anıt karaağaçları burada bulunmaktadır. Ülkemizin en kaliteli kerestesi olarak kabul edilen Ağla yöresinin kerestesi bu dağın eteklerinden elde edilmektedir. Burada keresteciliğin tarihi çok eskilere dayanmaktadır.

Yuvarlak Çay2Yuvarlak Çay3Yuvarlak Çay1Yuvarlak ÇayYuvarlakçay
  1. Yuvarlak Çay

Yuvarlakçay Muğla İl’inin soğuk çayı olarak bilinen Yuvarlak Çay Köyceğiz ve Ortaca arasında kalmış olan Topgözü Kanyonunda bulunmaktadır. Yuvarlak Çay Sandras Dağından gelen kar suları ile beslenmektedir. Serin ve harika bir doğa güzelliğine sahip olan bu güzel yer özellikle yöre halkın yazın dinlenmek için geldiği yerlerden biridir. Oldukça soğuk bir suya sahip olan çay, yazın sıcaktan bunalanlar için eşsiz bir fırsat sunmaktadır. Alabalık üretimiyle ünlü olan bu yer ülkemizde ilk sıralarda yer almaktadır. Konum Burada kurulan tesisler Yuvarlak Çayın suyunu kullanmaktadırlar. İnstagram

Ağla Yaylası
Ağla Yaylası
  1. Ağla Yaylası

Köyceğiz beldesine 11 km uzaklıkta olan Ağla Yaylası’nın rakımı 800 metreye ulaşmaktadır. Bu yaylada yaşam çok eskilere dayanmaktadır. Roma, Girit ve Cenevizliler zamanında kabalık bir yaşam alanı olarak dikkat çekmiştir. Ağla acılık mevkiindepiknik alanları bulunmaktadır. Yörede bulunan ağaçların yaşı 600’ü yılı  bulmaktadır.

 

  1. Gedova Adası

Hıristiyanlar arasında yaşanan din savaşlarından dolayı dışlanan Yahudilerden bir tanesi kaçarak Gedovayerleşir. İlk olarak bu adanın ismi “ Yehova “ olmuştur ama daha sonra ismi Gedova olarak değiştirilir. Günümüzde bu adaya Verimsiz Ova adı da denilmektedir. Köyceğiz Gölü’nün tam ortasında bulunan Gedova Adası ormanlarla kaplı bir alandır. Küçük bir iskelesi vardır. Gezilecek Yerler Bungalov evleri ve plajı ile dinlemek için ideal bir yerdir. Fazla bilinen bir yer olmayan bu ada Muğla Köyceğiz gezilecek yerler listesine eklenerek seyahat renklendirilebilir.

READ  Akbük Koyu - Muğla
Kulak Mesire Alani muğla köyceğiz
Kulak Mesire Alani muğla köyceğiz
  1. Kulak Mesire Alanı

Kargıcak Çayının göle dökülme noktasında yer alan Kulak Mesire Alanı, ağaçlar ile çevrili oldukça güzel bir alandır. Özellikle kamp yapmaktan hoşlanan kişiler için oldukça ideal bir alandır. köyceğiz gezilecek yerler Parkın kapladığı alan yaklaşık olarak 22.000 metre karedir. Tarihi sığla ağaçları altında sessiz ve sakin bir gün geçirmek isteyenlerin uğrak yeridir. Hem yazın hem de kışın spor yürüyüşlerinin yapılabildiği bir yer olarak bilinmektedir.

 

Toparlar selalesi köycegiz
Toparlar selalesi köycegiz

 

  1. Toparlar Şelalesi

Köyceğiz’de bulunan toparlar şelalesi Antalya yolu üstünde yer almaktadır. Yalnız buraya gelirken biraz dikkat etmek gerekir. Çünkü burayı tarif eden tabela ufak olduğundan görmeden geçebilirsiniz. İçeri doğru yol alırken insanı sık çam ağaçları ve suyun sesi karşılıyor. Yürüyüş yapmak için spor ayakkabısı mutlaka yanınızda bulundurmanız gerekiyor. İlk şelaleyi gördükten sonra gezmenize devam etmeyi isteyeceksiniz. Gördüğünüz muhteşem doğa manzarası size buna mecbur edecektir. Köyceğiz beldesine uzaklığı 8 kilometredir. Doğa yürüyüşleri ve dağ yürüyüşü için harika imkânlar sunmaktadır.

Ekincik Koyu
Ekincik Koyu
  1. Ekincik Koyu

Ekincik Plajı  Muğla’nın Köyceğiz ilçesine bağlı olan Ekincik Koyu, ilçeye 35 kilometre mesafede bulunmaktadır. Buraya ulaşmak için ilk olarak Köyceğize gelmeniz gerekiyor. Ekincik plajı Yat teknelerinin oldukça sık olarak uğradıkları bir yer olma özelliği taşımaktadır. Burada konaklamak bütçenizi zorlamayacaktır. Köyceğiz gidilmesi gereken yerler. Kamp yapmak istiyorsanız sizin çok uygun bir yerdir.

Köyceğiz beldesi tabiat ananın tüm güzelliklerinden nasibini almış bir yerdir. Köycegiz Doğal güzellikleri, tarihi eserleri, masmavi gökyüzü ve denizi ile harika bir tatil beldesidir. Hemen hemen güneşin görülmediği yer yok gibidir. Ülkemizin her yeri adeta cennettir ve görülmeye değerdir. Deniz ve güneşin hiç eksik olmadığı yerleri tercih eden tatilcilerden iseniz Muğla Köyceğiz gezilecek yerler listenizi alıp hemen gezmeye başlamanızı tavsiye ederiz.  İnstgramda Ekincik Plajı

Haritada Gezilecek Yerlerin Konumları

Köyceğizde Diğer Yakın Gezilecek Yerler

İnstagram’da Köyceğiz

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yuvarlakçay Muğla’nın Saklı Cenneti

Gezicini

Uyku Vadisi : Nerede Nasıl Gidilir ? Doğal Güzellikleri

Gezicini

Ula Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler Listesi

Gezicini

Turgut Şelalesi Marmaris | Muğla’da Doğal Bir Şelale

Gezicini

Seydikemer`de Gezilecek Yerler Var!

Gezicini

Sarıgerme Plajı : Denize Girmeyi ve Güneşlenmeyi Çok Seveceksiniz

Gezicini

Saklıkent Kanyonu : Fethiye Doğa Harikası

Gezicini

Ortaca Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler Listesi

Gezicini

Ören Gezilecek Yerler : Muğla Ören Sahilini Keşfedin !

Gezicini

23 Yorumlar

Çok Gezen Genç Aykut 14 Ağustos 2019 at 15:58

Bir liman kenti olarak Muğla Köyceğiz tarihi 4 bin yıla dayanan olan bu şehrin, vede tatil ve tarihi olarak tercih edebileceğiniz çok yeri var. Örnek olarak, Sultaniye köyünde termale kaplıcalara gidebilirsini,z, Gökçeova vede Yayla köyünde safari yapabilirsiniz…

Cevapla
Ozgul 30 Ağustos 2019 at 15:37

Ziyafet lokantasinda mutlaka karninizi doyurun lezzetlerinden tadın, sokak tezgahtarlarindan sicak lokmalardan alin ve göl kenarda bir cafeye oturup çayınızla birlikte yiyin köyceğiz keyfinizi yapin?

Cevapla
Arif G 31 Ağustos 2019 at 00:51

Gelmeyin artık köyceğize. Bizi bizimle bırakın , sessiz ve sakin saf temiz halimizle bırakın. Kirletmeyin cennet olan Köyceğiz’imizi. ?

Cevapla
Cem Ceylan 22 Eylül 2019 at 17:28

Yalçında dondurma yemeden geriye dönmeyin buradan. Dondurmacının adı yalçın mekanı biraz zor bulmak fakat dondurma yemeden dönmeyin buradan.

Cevapla
Çağla hanım 13 Ekim 2020 at 11:05

Ufak bir çiftlik evi yapacaksınız kendinize burada yaşayacaksınız doğa ve huzur iç içe olarak…

Cevapla
aras 7 Temmuz 2021 at 08:57

Köyceğize geldiyseniz mutlaka dalyan tarflarına uğrayın. Köyceğiz ve çevresi bir başka

Cevapla
Foçali 9 Ağustos 2021 at 17:50

Sakin şehir olma özelliğine giden bu zamanda, buranın gölü ve endemik günlük ağaçları ile gözde tatil merkezlerinden biriydi fakat bu yangınlar buraya çok zarar verdi..

Cevapla
Kaan 16 Ağustos 2021 at 22:28

Arkadaşlarla Muğla ya gezmeye gittik yani Ekincik koyuna gittik gerçekten güzeldi baya yer gezdik isimlerini hatırlayamıyorum bence sizde gelin muğla ya nede olsa dünyaya bir kez geliyoruz

Cevapla
Kaan 16 Ağustos 2021 at 22:32

Arkadaşlarla Muğla ya gezmeye gittmiştik ve gezi çok güzeldi baya yer gezdik saklı göle gittik, saklı kent kanyonuna gittik, orada yüzdük sulara atladık sonra
Sarı germe plajına gittik orasıda baya güzeldi arkadaşlarla suya atladık sonra sedir adasına gittik tatil güzel geçti 12 günlüktü tatil ika Muğlaya gitmişiz

Cevapla
Fahri Can 17 Ağustos 2021 at 00:35

Her türkün ölmeden önce gitmesi gereken yerlerden birisi.

Cevapla
Nur Lapkan 17 Ağustos 2021 at 01:19

Köyceğiz kesinlikle İzmir’den Antalya’ya giderken uğranması ve gezilip görülmesi gereken güzelliklere sahip bir yer. Özellikle kendisine özgü lezzetlerini mutlaka tatmalısınız. Özellikle kiremitte kefal balığını denemelisiniz.

Cevapla
Barış Geçmen 17 Ağustos 2021 at 10:12

Köyceğiz gezilecek yerler ile ilgili olarak son derece başarılı, güzel ve faydalı bir yazı olmuş diyebilirim. Çok teşekkürler.

Cevapla
Hilal Ö. 17 Ağustos 2021 at 11:58

Köyceğiz harika bir yer iyi kide gitmişiz. Başarılı ve güzel anlatılmış bir yazı. Keşke gittiğimizde burda anlatılan yerleride gazdaydım dedim. Nasip birdahakine…

Cevapla
Nasibe 17 Ağustos 2021 at 12:52

Köyçeğiz gidilmesi gereken tarihi bir yerdir doğayla huzur bulacağınız tek yer

Cevapla
Mustafa AYLAK 17 Ağustos 2021 at 14:03

Köyceğiz gercekten çok güzel yer tam yasanilacak yerler var doğa harika hava harika yeşillik hepsi bir arada

Cevapla
Emre Yılmaz 17 Ağustos 2021 at 14:44

Huzur veren çok güzel yer. Gerçekten. Hoşumada gitti ben sevdim. Çokta memnun kaldım. Tatil ypamak içinde iyi havasıda mükemmel 👍

Cevapla
muharrir 17 Ağustos 2021 at 16:03

Koycegizde bulunan Sultaniye Kaplıcaları özellikle romatizma hastalıklarına, siyatik, cilt ve kadın hastalıklarına iyi geliyor gercekten, sifa kaynağı. Kaplıcalarda suların hem soğuk hem de sıcak olması da herkesin gidebilmesini ihtiyacına göre kullanımı sağlıyor.

Cevapla
Tufan 17 Ağustos 2021 at 21:13

10 numara bir uygulama deneyin bence sizde süper olmuş kaliteli sorunsuz şekilde çalışıyor gayet başarılı olmuş tebrikler sizde deneyin memnun kalacaksınız bence çok güzel bir kuruluş tavsiye ederim

Cevapla
Balvenie 17 Ağustos 2021 at 22:30

Köyceğiz Cidden cok güzel bir yer etrafı buyuk tarihsel Yerler Daylan Taraflı Tavsiye Ederim Cok Güzel Bi Mekandır Cidden TavsiyeEdiyoruum Ve Bu Site Sizlerede Cok Tesekur Ederım Cok Faydalı ve Basarılısınız ellerinize Sağlık

Cevapla
Faruk 17 Ağustos 2021 at 22:49

Huzur bulacağınız ve taşıyacağınız güzel sakın yerler

Cevapla
Faruk 17 Ağustos 2021 at 22:49

Huzur bulacağınız ve taşıyacağınız güzel sakın yerler

Cevapla
Elasuakyurek 18 Ağustos 2021 at 21:08

Dogası tertemiz havası dogal ürünleri ile mükemmel bir yer insan gidip havasını ortamını kirletmeye kıyamıyor insanları cok cana yakın her gören bir sey ikram etmek istiyordu biz köy ürünleri satan bi abimizle baya yıllardır ahbab olduk ailecek.

Cevapla
Emrah 18 Ağustos 2021 at 22:45

Muğla köyçeğiz Huzur dolu bir yer olsa gerek Doğa ve huzurun olduğu bir yer ayrıca Gezicini sitesinide çok sevdim tebrik ederim

Cevapla

Yorum Yaz