Image default
Rize

Çayeli Gezilecek Yerler – Çayeli Gezi Rehberi

Çayeli Gezilecek Yerler – Çayeli Gezi Rehberi

Güzel ülkemizin Karadeniz Bölgesi’nde yer alan Rize ilinin bir ilçesi olan Çayeli, geniş olmayan kıyı şeridi, arkasında heybetiyle yükselen ve denize paralel olan sıradağları ile tam bir Doğu Karadeniz kıyı ilçesidir.

Çayeli
Çayeli

Roma, Doğu Roma, Osmanlı İmparatorluğu dönemlerinde kullanılan adı “Mapavri”dir. Doğu Karadeniz dağlarının en yüksek kesimini oluşturan Rize Dağları ile kaplıdır ve güney ucundaki yükseltinin 2000 metreyi aştığı bilinir. Ekonomisinin temelini çay üretimi oluşturur.

Çayeli Sahili
Çayeli Sahili

Çaydan önce de ana ürünü mısırdı ve buradan anlayacağımız üzere tarım konusunda verimli topraklara sahiptir. Rize’de çay üretiminin en büyük bölümü Çayeli ilçesinde gerçekleştirilir. Yemyeşil görüntüsü ve tertemiz havası ile Çayeli gezilecek yerler açısından çok ilgi çeker.

Çayeli Gezilecek Yerler

AĞARAN ŞELALESİ

Çayeli Gezilecek Yerler
Ağaran Şelalesi

Rize Çayeli ilçesine 12 kilometre uzaklıkta olan ülkemizdeki nadide güzelliklerden biri olan Ağaran Şelalesi estetik görüntüsü ile görenleri büyülemektedir. Sırt Köyü sınırları içerisinde yer alan şelaleye ilçe merkezinden Şairler Deresi yoluyla ulaşılan şelale güzergahı kullanılarak çay bahçeleri arasındaki toprak bir yoldan devam etmektedir. Uzak noktalardan bile görünen bu güzel şelale etrafa bembeyaz köpükler saçarak düşmesinden dolayı adı Ağaran Şelalesi olmuştur. Şelalenin altında küçük bir gölet oluşur ve muhteşem kareler yakalayabilirsiniz. Şelalede herhangi bir işletme olmadığı için istediğiniz saatlerde giriş çıkış yapabilirsiniz ve giriş için ücret ödemezsiniz. Bu özelliği sayesinde doğallığını son derece koruyabilmiştir. Dağlardan doğan sular ile oluşan şelale bembeyaz suyu ile eşsiz bir görüntüye sahiptir.

ÇAYELİ KALESİ

Çayeli Gezilecek Yerler
Çayeli Kalesi

İlçenin 2 kilometre doğusunda karayolu tünelinin üzerindeki yıkıntı halde bulunan Çayeli Kalesi 12. yüzyılda yapıldığı düşünülmektedir. Bir diğer adı Zeleki Kalesi’dir. Günümüzde kadar varlığını koruyamayan bu yapının Bizanslılar tarafından yapıldığı tahmin edilir.

READ  Karadeniz'in Vazgeçilmez Gezilecek Yerleri!
cayeli gezilecek yerler
Çayeli Gezilecek Yerler

Yerli ve yabancı turistlerin yapıyı görmek istemesi üzerine ziyaretçileri vardır. Rize Çayeli’nin muhteşem doğasında kamp yapabilir, yaylaları gezebilir, dağ yürüyüşü yapabilir ve hızla akan derelerinde rafting yapabilirsiniz.

ÇEÇEVA KÖYÜ

Çayeli gidelecek Yerler
Çeçeva Köyü

Rize il merkezine 24 km, Çayeli ilçe merkezine ise 6 km uzaklıkta bulunan ve Rize Çayeli’ye bağlı olan Çeçeva Köyü çay tarlaları ve muhteşem doğası ile gelen misafirlerine adeta tepsi ile huzur veren bir yerdir. Varsa özel aracınızla yoksa da Çayeli’nden köye giden dolmuşlar ile buraya ulaşabilmeniz mümkündür. Uzak Doğu’daki pirinç tarlaları ile benzerlik gösteren çay tarlaları görenleri kendine hayran bırakır ve yeşilliklerin arasında muhteşem kareler yakalamanızı sağlar. Yollar iklimden dolayı sizi zorlayabilir bu konuda önceden önlem almanız gerekebilir ve bunun için uygun bir araç kullanmak isteyebilirsiniz. Gittiğiniz zaman her yol zahmetine değecek manzarası ile yorgunluğunuzu unutacaksınız. Köyde de sizler için hizmet veren ve misafirlerini güzel ağırlayan bir tesis bulunmaktadır. Zaten insanları da sert görüntülerinin altındaki yumuşaklığı ile sizleri hemen kucaklayacaklardır.

İNCESU YAYLASI

Çayeli Gezilecek Yerler
İncesu Yaylası

Tarihi bir camii ve çeşme bulunan İncesu Yaylası’nın diğer adı da Marbudam Yaylası’dır. Rize Çayeli’nde bulunan 2063 metre rakımda bulunur. Otantik görüntüsünü koruyan yaylaya Çayeli – Kaptanpaşa – Çataldere yolunu izleyerek ulaşmak mümkündür. Kışın köyde soğuktan dolayı kalan yoktur ve köy sakinleri de genellikle hayvancılık ile uğraşır. Taş ve ahşaptan yapılan evler iklim şartlarından kötü etkilenmemek için birbirlerine yakındır ve aralarında dar sokaklar bulunur.

ÇAYELİ DOĞAL YAŞAM MÜZESİ

Çayeli Müzesi
Çayeli Doğal Yaşam Müzesi

Çayeli Kültür Merkezi yanında ahşap işçiliği ile kurulan müze Doğu Karadeniz insanının yaşam şartlarını somut bir şekilde gözler önüne sermeyi amaçlayan Çayeli Doğal Yaşam Müzesi günümüzde unutulmaya yüz tutmuş fakat yöre insanı için büyük önem taşıyan eşyaların ziyaretçilere tanıtılmasını hedeflemektedir.

READ  Rize Gezilecek Yerler | Rize'de 10 Ünlü Yer

SENOZ VADİSİ

Çayeli Görüşmesi Gereken Yerler
Senoz Vadisi

Sahip olduğu maden varlığından dolayı yerleşime açık bir bölge olan Senoz Vadisi Rize’nin en yeşil köşelerinden birindedir. Madenli Köprüsü’nden sonra iki yakada da görebileceğiniz adsız şelaleleri görebilir ve fotoğraf çekinebilirsiniz.

ÇUKURLUHOCA MEDRESESİ

cukurluhoca
Çukuluhoca Medresesi

Alt katı kesme taştan üst katı ise ahşaptan yapılmış olan Çukurluhoca Medresesi Çayeli ilçesine bağlı Çukurluhoca Köyü’nde yer alır. Alt katında çok sayıda pencere kullanılmıştır ve bu pençeler ahşap kapaklıdır. Üst kata iki yandan merdivenler ile çıkılmaktadır ve girişte de iki kanatlı tamamen ahşap bir kapı kullanılmıştır ve kapıdan girince geniş bir koridor bulunmaktadır. Koridorun sonunda alt kata inişi sağlayan ahşap merdivenler vardır ve bu merdivenler sonradan bu kısma eklenmiştir.

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Zil Kalesi – Çamlıhemşin Rize

Gezicini

Rize Pazar Gezilecek Yerler

Gezicini

Rize Kalesi

Gezicini

Rize Gezilecek Yerler | Rize’de 10 Ünlü Yer

Gezicini

Rize Ayder Yaylası Gezisi

Gezicini

Pokut Yaylası

Gezicini

Kıble Dağı Camii – Rize

Gezicini

Karadeniz’in Vazgeçilmez Gezilecek Yerleri!

Gezicini

Karadeniz’in En Güzel Görülecek Yaylaları

Gezicini

Yorum Yaz