Image default
Meram

Akyokuş Tabiat Parkı

Akyokuş Tabiat Parkı Konya’nın Meram ilçesi Akyokuş mevkiinde yer almaktadır. Orman ve Su İşleri Bakanlığına bağlıdır. Burası kent merkezine 6 km uzaklıkta yer almaktadır yani ulaşımı oldukça kolaydır. 2011 yılında tabiat parkı olarak isimlendirilmiştir ve 21.62 hektar büyüklüğündedir. Doğayla iç içe oluşu yüzünden oksijen depolamak isteyenler burayı ziyaret etmektedir.

Akyokuş Tabiat Parkı
Akyokuş Tabiat Parkı

Floras

Akyokuş Tabiat Parkı florası genel olarak iğne yapraklı ağaç gruplarından oluşuyor. Onun dışında karaçam, yapraklı ağaç grubundan da badem ağaçları yer almaktadır. Ağaçların boyu genel olarak 3-5 metre uzunluğunda değişmektedir. Ağaçların florası çok yeşil değildir, yeşilliğin yayıldığı türler genelde yeşil cin darısı ve doğu gök darısı otsularıdır.

Diğer bitkiler;

  • Göknar
  • Akçağaç
  • Dişbudak
  • Huş
  • Ters dut
  • Gül şeklinde sıralanabilir.

Parkı gezerken türlü türlü bitkileri, ağaçları keşfedebilirsiniz.

Akyokuş Tabiat Parkı Çiçekleri
Akyokuş Tabiat Parkı Çiçekleri

Faunası

Tabiat parkı zengin doğal çeşitliliği sayesinde pek çok hayvana da ev sahipliği yapmaktadır. Meram‘da Sürüngenlerden adi tosbağa, uysal yılan, yeşilkertenkele, karayılan, tıknaz kertenkele, su yılanı, su kaplumbağası, kara kaplumbağası ve çizgili kertenkekle; kuşlardan suna, serçe, saksağan, ağaçkakan, karga, üveyik, martı, saz delicesi ve kerkenez; memelilerden de sivri fare, kirpi, yarasa, tavşan, domuz, tarla faresi ve sincap burada yaşam sürmektedir. Yürüyüş esnasında aniden karşınıza ev sahiplerinden biri çıkabilir.

Akyokuş Tabiat Parkı Oyun Parkı
Akyokuş Tabiat Parkı Oyun Parkı

Aktiviteler

Akyokuş Parkına gittiğiniz zaman birbirinden farklı aktiviteleri yapabilirsiniz. İsterseniz günübirlik gelin isterseniz çadırla gelin ve kamp yapın. Piknik içinde oldukça uygundur. Bunun dışında doğa yürüyüşü, fotoğrafçılık, manzara seyri ve bisiklet sürme yapılabilecekler arasındadır. Gününüzü dolu dolu değerlendirebilirsiniz. İçinde bulunan kamelyalar sayesinde daha rahat piknik yapabilirsiniz.

Akyokuş Tabiat Parkı
Akyokuş Tabiat Ormanı

İçindekiler

Parkın içinde kafelerden kır lokantalarına çeşmeden mescide ihtiyaçları karşılayacak pek çok şey bulunmaktadır. Konaklamak isterseniz de çadırı kendiniz getirmeniz gerekir, bungalov tarzı evler burada bulunmamaktadır. Ancak yemek yerlerinin olması pek çok yerden daha fazla tercih edilmesini sağlamaktadır. Özellikle doğa manzarası görülmeye değerdir. Şehir merkezinden uzaklaşıp kafa dinlemek için oldukça uygundur.

READ  Meram Karaaslan Hadimi Parkı
Akyokuş Tabiat Parkı Köprüsü
Akyokuş Tabiat Parkı Köprüsü

Ulaşım

Konya merkezden ulaşmak isteyenler önce M1 Konya alışveriş merkezine gitmelidir, 7 dakika sonra Konya Diş Hastanesi durağında inip 52- A Çınaraltı durağında inmeleri gerekir. Ardından 97-A yazan otobüsüne binip elektrik caddesinde inmeleri gerekir.

Alternatif Mekanlar:

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Meram Karaaslan Hadimi Parkı

Gezicini

Meram Gezilecek Yerler

Gezicini

Meram Dere Köprüsü : Konya’da Saklı Cennet

Gezicini

Meram Bağları : Cennetten Bir Köşe

Gezicini

Kozağaç Piknik Alanı

Gezicini

Kozağaç Parkı : Konya’da Bir Park

Gezicini

Konya’da Ne Yemeli Neleri Meşhur?

Gezicini

Konya Şelaleleri

Gezicini

Konya Kayalıpark : Meram’da

Gezicini

1 Yorum

Mustafa 25 Ekim 2020 at 20:06

Cok guzle bir ortam . Arkadaslarinizla gezip eglenebileceginiz, vakit harcayabileceginiz bir guzellik :))

Cevapla

Yorum Yaz