Image default
Meram

Aydın Çavuş Seyir Terası : Kahvaltı Yerleri

 

Konya Meram bölgesi Yorgancı Mahallesi içerisinde yer alan Aydın Çavuş Seyir Terası, piknik alanı içerisinde yer almaktadır. Düz bir ovada kurulan Konya’nın yüksek noktalarından biri olan bu tepe ormanlık alan içerisindedir. Seyir tepede bir adet restoran ve bir adet çay bahçesi bulunmaktadır. Çay bahçesi açık ve kapalı olacak şekilde tasarlanmıştır.

Konya Aydın Çavuş Seyir Terası
Konya Aydın Çavuş Seyir Terası

Aydınçavuş Seyirtepesine Ulaşımı

Meram son durağa yakın olan Aydınçavuş ulaşım bakımından birçok seçeneğe sahiptir. Ulaşım seçenekleri;

  • Taksi,
  • Dolmuş,
  • Belediye otobüsleri.
  • Özel veya kiralık araç.

Meram Yeni Yol dolmuşları her yarım saatte bir sefer düzenlemektedir. Meram Yeni Yol, Tıp Fakültesi ve Hocafakıh otobüsleri buradan geçmektedir. Meram’daki diğer görülecek yerlerden birisi Meram Bağları mutlaka gitmeniz gereken yerlerdendir.

Aydınçavuş Seyirtepesi
Aydınçavuş Seyirtepesi

Aydınçavuş’a Nasıl Gidilir?

Konya merkeze 7 kilometre uzaklıkta olan Seyirtepe’ye gitmek çok kolaydır. Belediye otobüsleri dışında özel aracı ile ulaşımı gerçekleştirmek için İhsaniye kavşağından Meram Yeni Yol’a girmek gerekir. Bu yolu direk takip ettiğinizde hastane ışıklarından sonra ikinci bir ışık karşınıza çıkar. Bu ışıklardan sonra yol tepeye çıkar. Sol taraf Dutlukır’a, sağ taraf ise Tavusbaba’ya çıkar.

 

Aydinçavuş Restorant Yemek
Aydinçavuş Restorant Yemek

Aydın Çavuş Restoran’da Ne Yenir ? Aydınçavuş Kahvaltı

Aydınçavuş Konyamutfağı ve Seyir Terası Tavusbaba sokağını takip ettiğinizde zirveye ulaşırsınız ve zirvede Aydınçavuş Tesisleri sizi karşılar. Tesisin bahçesinde park bulunmaktadır. Aydınçavuş tepesi biraz dik olduğu için sürücülerin dikkat etmesi gerekir. Yolun sağında ve solunda çocuk bahçesi ve piknik alanları bulunuyor. Yukarı çıkarken karşıdan karşıya geçenlere dikkat etmek gerekir. Özellikle pazar günleri yoğunluk maksimum seviyeye çıkıyor. Aydınçavuş Seyirtepesi

READ  Konya Etnografya Müzesi : Selçuklu'dan Bizlere Kalan Miras
Aydınçavuş Restorant Kahvaltı Bahçesi
Aydınçavuş Restorant Kahvaltı Bahçesi

Aydın Çavuş Seyir Terası İsmi Nereden Geliyor?

Tepenin yüksek olması ve bu tepeden Konya’nın seyredilebilmesi, bu tepeye ‘Seyirtepe’ denilmesinde önemli rol oynamıştır. Bu tepede sadece Aydınçavuş Restoran bulunuyordu. Restoranın hemen yanında Konya’ya kuş bakışı bakan bir yamaç bulunuyor. Bu yamaç daha sonra çay bahçesine dönüştürüldü.

Aydınçavuş Restorant Kahvaltı Bahçesi
Aydınçavuş Restorant Kahvaltı Bahçesi

Tavusbaba Kimdir?

Seyirtepe’den önce buraya Tavusbaba olarak bilinen bu tepede bir de türbe bulunmaktadır. Türbede bulunan Tavusbaba’nın asıl adı Muhammed’dir ve kendisi Hindistanlıdır. Selçuklu hükümdarlarından Rükneddin zamanında yaşamıştır. Bu zamanda Seyirtepe’ye gelen Tavusbaba buraya bir mescit yaptırır. Mescid halen tepede ibadete açıktır. Mescit ağaçtan yapılmış tarihi bir eserdir ve o günün mimari özellikleri günümüze taşımıştır.

Bu Bölgede Alternatif Başka Görülecek Yer Arıyorsanız..

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Meram Karaaslan Hadimi Parkı

Gezicini

Meram Gezilecek Yerler

Gezicini

Meram Dere Köprüsü : Konya’da Saklı Cennet

Gezicini

Meram Bağları : Cennetten Bir Köşe

Gezicini

Kozağaç Piknik Alanı

Gezicini

Kozağaç Parkı : Konya’da Bir Park

Gezicini

Konya’da Ne Yemeli Neleri Meşhur?

Gezicini

Konya Şelaleleri

Gezicini

Konya Kayalıpark : Meram’da

Gezicini

Yorum Yaz