Image default
Diyarbakır

Kayapınar Gezilecek Yerler : En Önemli Rotalar !

Kayapınar Gezilecek Yerler

Bir yere gidileceğinde akla gelen ilk sorular arasında acaba gezilecek görülecek nereleri var, hangi yemekleri güzel gibi sorular ilk akla gelen sorular arasında yer alıyor. Her bölgenin kendine özgü iklimi ve yöresel yiyecek ve içecekleri bulunuyor. Gezmek görmek bu hayatta yapılacak en iyi şeydir. Bundan daha iyi yapılacak şey de Diyarbakır Kayapınar ilçesine bir gezi planı yapıp, yakından görmektir. Kayapınar gezilecek yerler açısından yeşil ağırlıklı bol park ve tarihi camiler içeriyor.

Kayapınar
Kayapınar

Kayapınar Nerededir?

Kayapınar, Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan Diyarbakır ilinin merkezi konumunda bulunan ilçeler arasında yer alıyor. 480 km²’lik yüz ölçümüne sahip Kayapınar ilçesi, kuzeyinde Yenişehir, batısında Ergani ilçesi, güneyinde Bağlar ilçesi ve doğusunda ise Sur ilçesi bulunuyor. Komşu ilçelerde bulunan tarihi ve turistik yerler de Kayapınar’a gelen ziyaretçiler tarafından keyifle geziliyor.

Kayapınar Diyarbakır
Kayapınar Diyarbakır

Kayapınar Neden Önemli Bir Yerdir?

Kayapınar ilçesi tarıma elverişli topraklarının bulunması yanında karasal iklim özelliğine sahiptir. Kayapınar İlçesi gezilecek turizm noktaları ile görülmesi gereken birçok doğal kültürel ve tarihi yere sahiptir. Son nüfus sayımına göre ilçede 411.865 kişinin yaşadığı biliniyor erek tarihi gerekse doğal özellikleriyle Kayapınar ilçesi Diyarbakır ilinde yer alan önemli turizm noktalarından biridir.

Kayapınar Meydan
Kayapınar Meydan

Diyarbakır’da Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Güzel ilçe Kayapınar ’da nefis ciğeri tattıktan sonra Diyarbakır’da bulunan önemli noktaları da gezmek yerinde bir davranış olacaktır. Bölgede gezilmesi gereken önemli yerleri şöyle sıralayabiliriz;

 • Ulu cami
 • Hevsel Bahçeleri(unesco)
 • Ziya Gökalp Müze Evi
 • Ahmet Arif Edebiyat Müzesi
 • Behram Paşa Konağı
 • Cahit Sıtkı Tarancı müzesi
 • Gazi köşk şark evi
 • İskender Paşa konağı
 • Cemil Paşa Konağı
 • Diyarbakır Arkeoloji Müzesi
 • Dengbej Evi
 • Park Orman

  Kayapınar Tema Park
  Kayapınar Tema Park
 • Göletli Park
 • Koşuyolu Parkı
 • Rihan Parkı
 • Leyla Kasım Parkı
 • Anıt Park
 • Anzele Parkı
 • Zülkü Dağı
 • Mağaralar
 • Nehirler
 • Kaplıcalar
 • Birkleyn Mağaraları
 • Dicle Nehri

Park ormanı konum olarak Kayapınar ilçesinde bulunuyor. Ailenizle birlikte doğa ile baş başa doyasıya spor ve eğlencenin yaşanabileceği en güzel konumlardan birisi olarak gezilecek yerler arasında bulunuyor.

Kayapınar’a Nasıl Gidilir?

Kayapınar ilçesi Diyarbakır ilinin ulaşım ana merkezi durumunadır. İlçe zaten şehir merkezi ifadesi ile anılmaktadır. DİŞTİ (Diyarbakır Otobüs Terminali) Kayapınar ilçesi sınırları içerisinde yer aldığından Türkiye’nin hangi bölgesinden otobüse binilirse binlisin, doğrudan İlçe merkezine ulaşım sağlama imkânı buluyor. Bulunduğunuz konumdan alacağınız Diyarbakır Kayapınar biletiyle doğrudan İlçe merkezine ulaşabilir gezinin keyfini otobüs dolmuş ile uğraşmadan kolaylıkla yaşayabilirsiniz. Özel aracıyla gelmek isteyenlerde rotayı dorudan şehrin merkezine doğru yönelttikleri taktirde nokta atışı Kayapınar ilçesine ulaşmış olacaklardır. Kayapınar ilçesinin merkezi konumda olması ulaşım açısından ziyaretçilerine büyük kolaylık sağlıyor.

Diyarbakır Kayapark
Diyarbakır Kayapark

Kayapınar Neden Gezilmelidir?

Kayapınar bulunduğu konum itibariyle köklü bir geçmişe dini ve tarihi birçok yapıya sahip olması, en lezzetli yemeklerin en iyi şeklîde sunumun yapılması, kolay ulaşımı doğayla iççice geniş yeşil alanlarına sahip olması gibi birçok nedenden dolayı mutlaka gidilmesi ve görülmesi gereken yerler arasındadır. Bölgede tarih öncesinde hüküm süren Roma, Bizans, Artuklu, Akkoyunlu, Sasani, Makedon, Emevi -Abbasi, Hurri, İskit, Asur, Selçuklu, Sefeyi Moğol ve Osmanlı devletleri tarafından bölgeye bırakılan tarihi ve kültürel miras günümüze kadar taşınmış dünyanın en eski yerleşim unvanı sahip olmasından dolayı mutlaka gezilmeli ve görülmelidir.

İmam Şafii Cami Kayapınar
İmam Şafii Cami Kayapınar

Kayapınar Nereye Yakın?

Kayapınar Diyarbakır İlinin merkezi konumunda bulunmakla birlikte, komşu yerleşkelerden; Siverek Viranşehir Adıyaman Batman Bismil yerleşim yerlerine yakın konumdadır. Öncesinde Peyas ismi ile anılan Kayapınar ilçesi adını kurulu olduğu bölgenin kayalık arazisinden ve bu kayalılardan gelen pınar suyundan alarak Kayapınar olarak isimlendirilmiştir. Kayapınar ilçesine yakın yerleşim yerlerinden ziyaretçilerin geldiği gibi Türkiye’nin dört bir noktasından da ziyaretçiler geliyor.

Kayapark Medland
Kayapark Medland

Kayapınar Hangi Mevsimde Gezilmelidir?

Güneydoğu Anadolu bölgesinin sahip olduğu iklim karasal iklimdir. Karasal iklimin özellikleri yazları aşırı sıcak, kış mevsiminde ise zaman zaman soğuk olabilmektedir. Bölgede yaz dönemimde ortala sıcaklık 30 dereceye kadar çıkabiliyor. Bölgenin bu iklim özellikleri dikkate alındığında, yağışların az olduğu sıcaklığın aşırı olmadığı bahar aylarında gezi planlamak yerinde bir davranış olacaktır.

Kayapınar Diclekent Cami
Kayapınar Diclekent Cami

Kayapınar’da Nerelerde Gezilir?

Kayapınar’ın her sokağı her caddesi ve her mahallesi insana ayrı bir heyecan verirken gezilmesi gereken yerleri bir bir saymakla bitmiyor. Kayapınar’a gezi yapmak isteyenler özellikle bölgeye hâkim olan iklim özelliklerinin verdiği esinti ve huzuru yaşayacaklarını bilmeleri gerekir. Diğer taraftan sosyal yaşamın doyasıya gerçekleştiği Kayapınar ilçesinde arkadaşlarınızla sıcak bir ortam da soğuk içecekler ile serinleyebilir sinema etkinliklerine katılabilirsiniz.

İlçede bulunan park ormanı doğa tutkunlarının uğrak yeri olarak karşımıza çıkıyor. Oturmak için tasarlan 272 bank yanında kurulan çocuk oyun alanları, farklı spor aletleri, voleybol, basketbol sahaları ve buraları çevreleyen koşu yolu muhteşem bir spor alanı sunuyor. Yine bu noktada hizmet veren Dicle kafe ve fırat kefede dinlenme imkânı bulunurken Cegerxwin Kültür Merkezi tiyatro gibi yerlerde sanat alanında sunulan kurslardan istifade edilebiliyor.

Kayapınar Park Orman
Kayapınar Park Orman

Eğlencenin sınırsız ve doyasıya yaşandığı Kayapınar’da gezilecek diğer bir konumda Kaplan City Aquaparkdır. Tesisi içerisinde yer alan; 5 adet düğün sarayı ve konferans salonu, aquapark ve ayrı şeklide yapılmış üç adet yüzme havuzu bulunuyor.

Kayapınar sıcağında serinlemek ve eğlencenin tadını doyasıya yaşamak isteyenler için beş adet yetişkin kaydırağı ile dört adet çocuk kaydırağı bulunuyor. Görüldüğü üzere Kayapınar eğlence ve sporun merkezi konumundadır. Kayapınar sağlığa açılan kapı olarak muhteşem bir ilçe olduğu görülüyor. Yine Park orman karşısında yer alan rihan parkı dinlenme yeri olarak ziyaretçilerini bekleyen lokasyonlar arasında bulunuyor.

Kayapınar’da Ne Meşhur?

Başlangıçta tarihi ve özel dokusuyla Kayapınar ilçesi kendisi meşhur bir ilçedir. Bunun yanında lezzetli ciğeri ve özel olarak oluşturulan mekanlarda satışa sunulan hediyelik eşyaları ile meşhurdur. Diğer taraftan ayvalı kavurma, pıçık, nardan aşı, mahlepli Diyarbakır çöreği bölgede lezzeti ile meşhur olan yöresel yemekle arasında yer alıyor. Yine kumpir severler için tarihi ortaköy kumpircisi bölgede hizmet veren kuruluşlar arasında yer alıyor.

Ayvalı Kavurma
Ayvalı Kavurma

Kayapınar’da Ne Yenilir?

Et yemekleri ile etli yemeklerin hâkim olduğu birbirinden lezzetli yemekler ziyaretçilerin damak tanıda hitap edecek şeklide sunuluyor. Mumbar dolması, ayvalı kavurma, meftune, pıçık, nardan aşı, duvaklı pilav ve mahlepli Diyarbakır çöreği gibi birçok lezzeti Kayapınar’a gelerek tatmadan gitmek büyük kayıp olacaktır.

Mumbar Dolması
Mumbar Dolması

Pıçık doğal bulgur ve yoğurdun muhteşem birleşimiyle vitamin kaynağı olarak tüketilen sağlıklı yemekler arasında yer alıyor. Diğer taraftan meftune patlıcan etin ve domatesin muhteşem birleşimiyle harika lezzeti sizlere sunuyor. Kayapınar gezmek için bir günün yetmeyeceği yemek çeşitliliğinden bile net şekilde anlaşılıyor.

Kayapınar’da Nerelerde Dinlenilir?

Kayapınar ilçesi geniş parkları ve spor alanları ile adeta bir sağlık noktası konumundadır. İlçede yer alan Erdebil köşkü günün yorgunluğunu aileniz veya dostlarınızla atacağınız, nezih mekanlar arasında yer alıyor. Ekin park yine çocukların rahatça oynayabileceği ailelerin dinlenebileceği ferah alanlar olarak karşımıza çıkıyor. Kayapınar da bulunan park orman, geniş yerleşkesi ve içerinde bulundurduğu sportif faaliyet alanları ile dinlenme yerlerin baş sırda yer alıyor

Diyarbakır Gazi Köşkü
Diyarbakır Gazi Köşkü

Kayapınar’da Tarihi Yerler Nedir?

9 bin yıllık bir geçmişe sahip olan Diyarbakır ili ve ilçelerinin her sokağı tarih kokuyor. Erdebil köşkü diğer adıyla Ber Der-i Pir, Dicle nehri ve hevsel bahçelerini gören konumuyla ziyaretçilerini bekliyor. Kayapınar ilçesinde yer alan ekin park yorgunluğunuzu atacağınız alan olarak ferah bir ortamı ziyaretçilerine sunuyor.

Dicle Nehri
Dicle Nehri

Kayapınar Doğal Güzellikleri Var Mıdır?

İlçede bulunan Park ormanı ve rihan parkı gibi konumlar doğal güzelliklerin en iyi şeklide sergilendiği alanlar arasında yer alıyor. Kayapınar kaç günde gezilebilir merak ediyorsanız eğer, geniş yelpazede sunulan yemek çeşitlerinin tamamını tatmak bile 2-3 gün süreceği değerlendirildiğinde ve bunun yanında Diyarbakır’daki diğer tarihi ve turistik yerlerinde gezi günlüğüne katılmasıyla en az bir haftalık bir gezi planıyla bölgeyi tanımak mümkün olacaktır.

Kayapınar Elbeyler
Kayapınar Elbeyler

Kayapınar’ı Gezmekle Ne Kazanırsınız?

Öncelikle Kayapınar ilçesi gezilmezse çok şey kaybedileceği bilinmelidir. Kayapınar’a gezi düzenlerseniz kazanımlarınızı şöyle sıralayabiliriz;

 • Bölgenin tarih ve kültür tüten her noktasına hakim olma
 • Unesco Hevsel Bahçelerini yakından görme
 • On gözlü köprüyü görme
 • Ciğer lezzetini Kayapınar atmosferinde tatma imkanı
 • Bin bir çeşit özel tasarlanmış hediyelik eşya görme
 • Diyarbakır karpuzunun lezzetini yerinde tatma
 • 9 bin yıllık tarihi dokuyu hissedebilme

  Diyarbakır Kayapınar Gezilecek Yerler
  Diyarbakır Kayapınar Gezilecek Yerler

Ömür çok kısa zaman hızlı geçiyor o nedenle hayatınızda görmediğim yer kalmadı diyorsanız, Kayapınar’a gidip gitmediğinizi gözden geçirmenizde fayda vardır. Zira bu ilçe gezilmeden görülmeden her yeri gezdim demek yeterli değildir.

Diyarbakır’da Gezilecek Yerler

READ  Bağlar Gezilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Sur Gezilecek Yerler : En Güzel Yerlerin Listesi

Gezicini

Sülüklü Han : Otantik Atmosferiyle Diyarbakır’da

Gezicini

Silvan Gezilecek Yerler : En Güzel Yerlerin Listesi

Gezicini

Lice Gezilecek Yerler

Gezicini

Hevsel Bahçeleri : Anadolu Bölgesinde Yer Alan Kuş Cenneti

Gezicini

Hazro Gezilecek Yerler

Gezicini

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Gezilecek En İyi Tarihi Yerler

Gezicini

Ergani Gezilecek Yerler

Gezicini

Eğil Gezilecek Yerler

Gezicini

Yorum Yaz