Image default
Diyarbakır Tarihi Yerler

Sülüklü Han : Otantik Atmosferiyle Diyarbakır’da

Diyarbakır Sülüklü Han

Sülüklü Han Diyarbakır
Sülüklü Han Diyarbakır

Diyarbakır merkez ilçelerinden Sur’da bulunan Sülüklü Han 1683 tarihinde inşa edilmiş tarihi bir alışveriş merkezi. Diyarbakır Sülüklü Han inşa edilirken siyah bazalt taş kullanılmış ve mekanın tarihi ve otantik atmosferi bu taşlarla birlikte iyice oturmuş. Bu yapının Hanilioğlu Mahmut Çelebi ve kız kardeşi Atike Hatun tarafından yaptırıldığı söyleniyor.

Sülüklü Han Diyarbakır
Sülüklü Han Diyarbakır

Yapılış amacı bir konaklama merkezi olan mekan eskiden üç katlı ve çok daha fazla odaya sahip bir yermiş. Alt kat hayvanlar üst katlar da sahiplerinin konaklaması için kullanılıyormuş. Ama şu an sadece alt katı var ve diğer bölümleri yıkılmış. Alt kat Diyarbakırlı bir işletmeci tarafından Sülüklü Han Kolektif ismiyle kafe olarak kullanılıyor.

Diyarbakır Sülüklü Han
Diyarbakır Sülüklü Han

Sülüklü Han İsmi Nereden Geliyor?

Sülüklü Han geniş bir bahçeye sahip ve bahçede yaşlı bir ağaç ve kuyu da bulunuyor. Yapıldığı zaman kuyunun içinde suyla birlikte çok sayıda sülük yaşıyormuş ve bu sülükler çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılıyormuş. Bu yüzden Han’ın ismi bu şekilde kalmış.

Sülüklü Han Duvarları
Sülüklü Han Duvarları

Handa yer alan bir duvar panosunda Ermenice, Süryanice, Arapça ve Kürtçe yazılar bulunuyor. Diyarbakır farklı kültürlere ev sahipliği yapan bir kentimiz olduğu için bu kültürel zenginliği gösteren yerlerden birisi de Sülüklü Han.

Sülüklü Han Sur
Sülüklü Han Sur

Sülüklü Han’da Ne İçilir?

Bugün kafe olarak kullanılan Sülüklü Han’a daha çok kahve içmek için gidiliyor. Güzel bir mekanda ve ağacın gölgesinde serinlemek ve menengiç kahvesi içmek isteyenler bu kafeye geliyor. Aynı zamanda kafenin Türk kahvesi de çok beğeniliyor. Öte yandan buranın Süryani şarabı da çok beğeniliyor. Süryaniler Mezopotamya’nın en eski ev sahiplerinden birisi olan Hristiyan bir topluluk. Ayinlerde şarap ve ekmek tadımı yapıldığı için şarabın da onlar için kutsal bir anlamı var.

READ  Diyarbakır Kulp Gezilecek Yerler
Sülüklü Han Gezilecek Yerleri
Sülüklü Han Gezilecek Yerleri

Tadımı yumuşak ve farklı meyve aromalarına sahip Süryani şaraplarını Sülüklü Han’da içebilirsiniz. Ama kafe bunları sadece içimlik üretmek istediği için şişe ile şarap satın alma konusunda sadece dışarıdan gelenlere ayrıcalık tanıyor. Bölge halkı burada üç kadehten fazla içemiyor. Bahçesindeki dut ağacının dibinde dinlenmeye gelenler ayrıca gül ve reyhan şerbetinin de tadına bakabilir.

Sülüklü Han’da Ne Yenir?

Sülüklü Han’da şarap içmek isteyenler mutlaka yöreye özgün peynirlerin de tadına bakmalı. Öte yandan şarap ve makarna sevenler de bu ikisini birlikte sipariş edebilir. Diyarbakır bakır işlemeciliği alanında ünlü bir ilimiz olduğu için burada çeşitli bakır hediyelik eşyalar da bulabilirsiniz.

Sülüklü Han
Sülüklü Han

Ayrıca Han’ın hemen altında bir kitapçı da bulunuyor. Gün içerisinde dinlenmek ya da tek başına kitap okumak isteyen Diyarbakırlılar ya da arkadaşları ile keyifli bir sohbet etmek isteyenler bu hana uğruyor. Yolunuz ilk defa Diyarbakır’a düştü ve şehri gezmek istiyorsanız siz de hana uğrayabilirsiniz. Seviyorsanız şaraplarından satın alabilir ve hem tarihi hem de farklı atmosfere sahip bu mekanda dinlenebilirsiniz.

Diyarbakır Resimleri

Diyarbakır SurDiyarbakır HaniDiyarbakır Sur GezisiMeryem Ana Kilisesi DiyarbakırDiyarbakırDiyarbakır Gezilecek YerlerHatuniye Medresesi DiyarbakırSülüklü Han Diyarbakır Diyarbakır Hani

Diyarbakır’da Gezilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Zengibar Kalesi Nerede ? Nasıl Gidilir?

Gezicini

Türkiye’nin En Eski Bankası | Osmanlı Bankası

Gezicini

Trabzon Maçka’da Sümela Manastırı

Gezicini

Tarihi Ankara Kalesi

Gezicini

Sur Gezilecek Yerler : En Güzel Yerlerin Listesi

Gezicini

Şirince Gezilecek Yerler | Ege Bölgesinin En Önemli Ziyaret Yerlerinden

Gezicini

Silvan Gezilecek Yerler : En Güzel Yerlerin Listesi

Gezicini

Sille Köyü – Konya’nın En Ünlü Köyü

Gezicini

Selçuk Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler Listesi !

Gezicini

Yorum Yaz