Image default
Diyarbakır

Eğil Gezilecek Yerler

Eğil Gezilecek Yerler

Eğil ilçesi pek çok kişi tarafından bilinen bir ilçedir. Eğil Diyarbakır şehrinin 18 ilçesinden yalnızca bir tanesidir. Bu ilçe Diyarbakır il merkezine yaklaşık olarak 50 km uzaklıktadır. Buraya ulaşabilmek için şehir merkezinden kalkacak olan arabalar ile ulaşabilirsiniz. Diyarbakır Eğil gezilecek yerler inanılmaz manzaralara ve tarihi kalelere yer veriyor.

Eğil
Eğil

Eğil ismi verilmeden önce birçok farklı isim alan bu ilçe oldukça güzel bir yerdir. Bu isimler değişik kaynaklarda karşınıza çıkabilir. Evliya Çelebi’nin de seyahatnamesinde bu ilçeden bahsediliyor. Bugünkü Kürtçe’de isim olarak kullanılan Gele ismi de bu ilçeye verilmiştir. İlçenin diğer isimleri ise Angel, İggel, Aggilene, Encil, Angl, Gele, Agel ve son olarak Eğil ismi verilmiş ve bu isim kullanılmaya devam etmiştir.

Diyarbakır Eğil Kalesi
Diyarbakır Eğil Kalesi

Diyarbakır’ın Kültür Merkezi

Diyarbakır ilinin en önemli inanç ve kültür merkezi konumunda yer alıyor. Bu ilçe aynı anda birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bulunuyor. Romalılar, Urartular, Bizanslılar, Asurlular, Akkoyunlular, Abbasiler, Büyük Selçuklu Devleti, Nisanoğulları Beyliği Safeviler ve Osmanlı Devletleri gibi medeniyetler daha önceleri Diyarbakır’ ın Eğil ilçesinde yaşamış ve de hüküm sürmüşlerdir.

Diyarbakır Eğil Manzaraları
Diyarbakır Eğil Manzaraları

Bu ilçeye ve ile peygamber şehri deniliyor. Bu ilçede Zülkif peygamber, Nebi Harun, Nebi Alak, Elyasa peygamber, Zünnün ve Dalyan Peygamberler bu ilçede yaşamıştır. Bu peygamberlere ait olan pek çok ziyaret yerini ilçede görüp ziyaret edebilmek mümkün. Bu yerler ülkenin inanç ve turizm yönünde ilçeye canlılık katıyor.

Eğil Gezilecek Yerler
Eğil Gezilecek Yerler

Eğil Kalesi

Eğil ilçesinde bulunan bu kale Asur Döneminden kalma bir kaledir. Asurluların inşa etmiş olduğu düşünülüyor. Yüksek bir kayalığın üst tarafına inşa edilmiş olan bu kale bir çok etnik gruba ve medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Kalenin üstünde pek çok kuyu bulunuyor. Asurlar bu kuyuları su kuyuları olarak kullanıyordu. Yağmur yağdığı zaman kuyular dolup kalede yaşayanlar için su ihtiyacını karşılıyor. Ayrıca kalenin içerisinde pek çok tünel bulunuyor. Bu tüneller farklı amaçlara hizmet ediyordu o dönemde.

READ  Hazro Gezilecek Yerler
Eğil Kalesi
Eğil Kalesi

Deren Mağaraları

İlçede Asur dönemine ait birçok yapı bulunuyor, bu yapıların arasında kaleler ve mağaralar da yer alıyor. Bu mağaraların bir çoğu su altında kalmıştır. Deran bölgesinde yer alan bazı mağaralar günümüze kadar herhangi bir zarara ve aşınmaya uğramadan gelebilmiştir. Bunun yanı sıra birçok tarihi eser ve tarihi yapı sular altında gömülü olarak kalmıştır. Geri kalan mağaraları ve kaleleri de devletin koruma altına alması gerekiyor.

Deren Mağaraları
Deren Mağaraları

Eğil Baraj Gölü

İlçe içerisinde yer alan bu baraj ilçeye farklı bir güzellik ve hava katıyor. Göl kenarında pek çok tesis bulunuyor. Ayrıca gölün üzerinde feribot seferleri de düzenleniyor. Bu feribot sayesinde ilçenin bütün güzelliklerini görebilme şansına sahip oluyorsunuz. Buna ek olarak gölde avlanan balıklar temizlenip tesislerde yapılıp pişiriliyor. Birde gölün kenarında Bungalov evleri bulunuyor. Bu evler baraj gölün kıyısında yer alıyor..

Eğil Baraj Gölü
Eğil Baraj Gölü

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Sur Gezilecek Yerler : En Güzel Yerlerin Listesi

Gezicini

Sülüklü Han : Otantik Atmosferiyle Diyarbakır’da

Gezicini

Silvan Gezilecek Yerler : En Güzel Yerlerin Listesi

Gezicini

Lice Gezilecek Yerler

Gezicini

Kayapınar Gezilecek Yerler : En Önemli Rotalar !

Gezicini

Hevsel Bahçeleri : Anadolu Bölgesinde Yer Alan Kuş Cenneti

Gezicini

Hazro Gezilecek Yerler

Gezicini

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Gezilecek En İyi Tarihi Yerler

Gezicini

Ergani Gezilecek Yerler

Gezicini

Yorum Yaz