Image default
Diyarbakır

Hazro Gezilecek Yerler

Hazro Gezilecek Yerler

Hazro ilçesi Diyarbakır iline bağlı olan 17 ilçeden yalnızca bir tanesidir. Hazro ilçesi, şehir merkezine yaklaşık olarak 72 km kadar uzaklıkta bulunuyor. Buraya ulaşabilmek için şehir merkezinden kalkan dolmuşlara binmek gerekiyor. Hazro, Diyarbakır’ın bütün ilçeleri gibi oldukça güzel olan bir yerdir. Son derece turist alan bir ilçedir. Hazro gezilecek yerler genelde tarihi ve dini yapılar oluyor.

hazro
hazro

Cumhuriyet döneminde ufak bir bucak olan Hazro 1943 belediye teşkilatı kurup daha sonra ise ilçe halini almıştır. Önceleri Silvan’ a bağlı olan bu yer daha sonra Silvan’ dan ayrılarak Diyarbakır’a bağlanmıştır. İlçe merkezine bağlı olan 24 köy ve 37 mezra bulunuyor.

Hazro Ulu Cami

İlçenin merkezinde yer alan cami ilçeye hakim bir tepede inşa edilmiştir. 13. YY’ da Eyyubiler zamanında inşa edilmiş olan bu cami ilçenin tarihi bakımından önemli bir yer ve eserdir. İlçe de aynı yöreye ait olan bir kilise ve bir medrese kalıntısı da görülüyor. Şehirdeki en önemli tarihi eserlerden bir tanesidir. Bu cami Fevzi Çakmak caddesinde bulunuyor. Büyük cami olarak da adlandırılıyor. Yazılı bir kitabesi bulunmadığından dolayı hangi zamanda ve hangi tarihte kim tarafından yapıldığı tam olarak bilinmiyor.

Hazro Ulu Cami
Hazro Ulu Cami

Ancak esere bakıldığında hangi dönemde yapıldığı tahmin edilebiliyor. Ulu cami 1927 – 1930, 1947 – 1950 ve 1962 yılları arasında çeşitli eklemeler yapılmıştır. Caminin minaresi de sonradan ekleme yapılan yerler arasında yer alıyor. Genel olarak eser, yerel ihtiyaçtan meydana gelen zorunluluktan dolayı inşa edilmiş olup kullanım fonksiyonu ön plana çıkıyor. Taş malzemeden yapılmış olan eser süslemeleri de son derece dikkat çekicidir.

READ  Eğil Gezilecek Yerler

Şahabuddin ve Şapur Türbeleri

Bu türbeler son derece önemli olan türbelerdir. Bu ilçeler Hazro ilçesinde yer alıyor. Bu türbeyi ziyaret eden pek çok insanın olduğunu söylemek mümkün. Özellikle ruhsal anlamda rahatsızlık geçirenler buraya gelip şifa arıyor ve etkili olduğunu düşünüyorlar. Bu yönden bu türbeler oldukça önemli olan türbelerdir.

Şahabuddin ve Şapur Türbeleri
Şahabuddin ve Şapur Türbeleri

Tercil Kalesi

Bu kale Hazro ilçesinin yüksek bir tepesine inşa edilmiştir. Bir zamanlar ilçenin en önemli ve en güzel yapılarından biri niteliğindeydi. Osmanlı döneminde Tercil Beyleri tarafından inşa edilmiştir. Daha sonraları ise bu beylik Osmanlıya karşı ayaklanmaya ve baş kaldırmaya başlayınca isyan meydana gelmiştir. Bu kale o zaman tahrip olup, yıkılmalar meydana gelmiştir.

Tercil Kalesi
Tercil Kalesi

Asurlardan kalan bu kale günümüzde harabe durumundadır. Ancak buna rağmen bu kale hala turistlerin ziyaret ettikleri bir yerdir. İlçenin 5 km kadar uzaklığında yer alıyor. Çok yüksek olmayan bir tepe üzerinde yer alıyor.

Meyrani Mirani Türbesi
Meyrani Mirani Türbesi

Meyrani Mirani (Ülgen) Köyü Türbesi

İlçeye bağlı olan Meyrani köyünde Şeyh Osman Zerraki’ nin medfün olmuş olduğu bir türbe yer alıyor. Rivayete göre Şeyh Hasan Zerraki, 1270 senesinde Bağdat ve Mardin’ e geçmiş daha sonra ise Diyarbakır’ ın Hanzo ilçesine geçmiştir.

 

 

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Sur Gezilecek Yerler : En Güzel Yerlerin Listesi

Gezicini

Sülüklü Han : Otantik Atmosferiyle Diyarbakır’da

Gezicini

Silvan Gezilecek Yerler : En Güzel Yerlerin Listesi

Gezicini

Lice Gezilecek Yerler

Gezicini

Kayapınar Gezilecek Yerler : En Önemli Rotalar !

Gezicini

Hevsel Bahçeleri : Anadolu Bölgesinde Yer Alan Kuş Cenneti

Gezicini

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Gezilecek En İyi Tarihi Yerler

Gezicini

Ergani Gezilecek Yerler

Gezicini

Eğil Gezilecek Yerler

Gezicini

Yorum Yaz