Image default
Diyarbakır

Silvan Gezilecek Yerler : En Güzel Yerlerin Listesi

Silvan Gezilecek Yerler

Silvan ilçesi tarihi ve doğal güzellikleri ile son dönemlerde adından sıkça bahsettirmeye başlamıştır. Gelişen ilçenin özellikle Malabadi köprüsü ile tanındığı biliniyor bunun yanında Silvan gezilecek yerler bulunduğu topraklardan dolayı tarihi yapıları içinde barındırır. Aynı zamanda ilçede tarihi yapılarda yer alıyor.

Diyarbakır şehrinin ilçelerinden biri olarak bilinen Silvan’a ulaşmak için çeşitli ulaşım güzergahlarından yararlanabilirsiniz. Gerek günübirlik gezilerininiz için gerekse birkaç gün kalmak için seçilebilecek alternatif yerlerden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Silvan
Silvan

Silvan İlçesi ve Gezi Mekânları

Silvan ilçesinin tarihi çok eskiye dayanıyor. Eski medeniyetlere ev sahipliği yapmış bu ilçede tarihi yapıları görmek mümkün aynı zamanda tarihi eserlerin birçok döneme ait olduğu ve katmanlaşarak günümüze değin ulaştığı da ifade edilebilir.

Silvan Gezilecek Yerler
Silvan Gezilecek Yerler

Silvan ilçesine gelenlerin mutlaka gezmesi gereken mekânlar ise,

  • Malabadi köprüsü
  • Hasuni mağaraları
  • Behlül Bey Camii
  • Selahaddin Eyyubi Camii
  • Kırık Minare
  • Silvan Kalesi

    Diyarbakır Silvan
    Diyarbakır Silvan

Şeklide açıklanabilir. İlçenin yerel lezzetlerini de tadarak gezinizi güzelleştirebilirsiniz. Aynı zamanda rehber eşliğinde bu alanları gezmeniz ya da yerel halk ile iletişim kurmanız faydalı olabilir.

Hasuni Mağaraları

İlçe merkezine ortalama olarak 6 km uzaklıkta olan bu alan, ilin en büyük mağarası olarak aktarılır. Bir mağara topluluğu olarak ta ifade edilir. Bu alanda kocaman bir kaya parçası bulunuyor. Bu kaya parçasının ise içi oyulmuş ve içine apartman şeklinde yapılmış olan 300 oda bulunuyor. Bu odalar ise birbirine bağlıdır. Altından su tünelleri geçiyor. Bu alana merdivenle çıkış gerçekleştirilebiliyor. Buraya çıkarak muhteşem manzarayı seyredebilirsiniz.

Hasuni Mağaraları
Hasuni Mağaraları

Malabadi Köprüsü

İlçenin en meşhur tarihi yapısı Malabadi Köprüsüdür. Batman ili sınırı ile ortaklığı bulunduğu için iki ilçeye de ait bir yapı olarak bilinir. Bu köprü Diyarbakır-batman yolu üzerinde yer alıyor. Ayrıca ilçe merkezine de yaklaşık 22 km uzaklıkta olduğunu aktarabiliriz. Köprü Artukoğulları zamanından 1147 yılında inşa ediliyor. Ayrıca günümüzde bu alana yeni bir köprü yapıldığı için buradan ulaşım gerçekleştiriliyor.

Malabadi Köprüsü
Malabadi Köprüsü

Köprünün üzerine yer alan nişlerin içerisinde insan, hayvan ve güneş motifleri gibi desenler bulunuyor. Ancak eski heybeti ile ayakta durmuyor.

 

Selahaddin Eyyubi Ulu Camii

İlçe merkezi içerisinde yer alan bu cami, Eyyübiler hükümdarı olan Selahaddin Eyyubi’nin ismini almış bir yapıdır. İlçedeki önemli eserlerden biri olduğu gibi ilçesinin de en eski ve en büyük camisi olarak tanınır. 1031 yılında inşa çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Yıkılan bir kısmı vardır. Yıkınla kısmını ise 1913 yılında tekrardan inşa ettirmişlerdir.

Selahaddin Eyyubi Ulu Camii
Selahaddin Eyyubi Ulu Camii

Kırık Minare

İlçe merkezi içerisinde ortalama olarak 500 metre güneydoğu kısmında bulunan bu minare ise Eyyübiler zamanında inşa edilen yapılar arasındadır. 5 katlı olarak minare zaman içerisinde kısmen yıkılmıştır. Aynı zamanda Rasathane olarak da kullanıldığı biliniyor.

Kırık Minare
Kırık Minare

Silvan Kalesi

İlçe adına önemli olan bir başka yapı ise Silvan Kalesidir. Bu kale milattan önce 80’li, yıllarda yapılmış olup Tigran krallığı tarafından inşa edildiği biliniyor. Daha sonrasında Bizans imparatorluğu ile günümüzde ki halini almıştır.

Silvan Kalesi
Silvan Kalesi

Kale dünya üzerinde dolgu ile yapılmış olan ilk kale olarak bilinir. Ayrıca burada kalkerli taştan inşa edilen bir kale olarak ta tarih boyunca önemli bir yere sahip olmuştur. Kalenin ilin tarihi ile yaşıt bir geçmişi olduğu da ifade edilen bir başka da husustur.

Silvan İlçesinde Ne Yenir?

Yemekleri ile meşhur olan Diyarbakır ilimizin Silvan ilçesinde de her damak tadına uyum sağlayabilecek çeşit çeşit yemek menüleri vardır. Aynı zamanda farklı yerel restoranlar ile de karşılaşmak mümkündür.

Özellikle et severler için yerel yemek mutfaklarının olduğu söyleyebiliriz. Silvan ilçesine gelenler burada Ayvalı kavurma, Gevre, ciğer kebabı, kaburga dolması gibi yemekleri tadabilir. Aynı zamanda ilçede meşhur olan Diyarbakır çöreği de yenilebilir.

Meftune
Meftune

Meftune, Pıçık, Nardanaşı yemeği de farklı tatların bir araya geldiği yemekler arasındadır. İlçeye gelenler yemekten sonra buranın meşhur tatlılarından da tadabilirler. Özellikle şerbetli tatlıları ile öne çıkan ilçe de peynirli kadayıf, zingil, revani gibi tatlar sıklıkla müşterilere denetilir. Diyarbakır ilinin meşhur tatlılarından biri olan burma kadayıfta şerbetli bir tatlı olarak sıklıkla tüketilir.

Nardanaşı
Nardanaşı

Karabehlülbey Camii

İlçenin önemli yapılarından bir başkası ise Karabehlülbey Camiidir. Silvan ilçesinin merkezinde yar alırken aynı zamanda cadde üzerinde inşa edilmiştir. Merveni şehir mezarlığına bitişik bir şekilde yaptırılmıştır. Aynı zamanda Ulu caminin 500 km kuzeyinde olduğu bilinir. Caminin ön kısmında ise yakın zamanlarda yeniden düzenleme yapılmıştır. Üç kenarı revaklı geniş bir avlu eklenmiştir. Dış duvarlarının tamamında beş renkli bir kaplama bulunur. Aynı zamanda bu cami Mira Cami adıyla tanınmıştır.

Karabehlülbey Camii
Karabehlülbey Camii

Caminin son cemaat yerini ise ayakta tutan ahşap bir çatı bulunur. Bu çatıyı altı adet taş sütun ayakta tutuyor. Taç kapının bir tonoz parçası ile örtülü bir nişi olduğunu biliniyor. Ayrıca bu tonoz parçası da kırık kemerlidir. Ana nişin köşelerinde ise geometrik desenle süslü sütunlar vardır. Camimin sancak beyi olan Kara Behlül Bey tarafından inşa ettirildiği aktarılır. Ayrıca minaresi farklı bir dönemde yapıldığı aktarılır.

 

Diyarbakır’da Gezilecek Yerler

READ  Hevsel Bahçeleri : Anadolu Bölgesinde Yer Alan Kuş Cenneti

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Sur Gezilecek Yerler : En Güzel Yerlerin Listesi

Gezicini

Sülüklü Han : Otantik Atmosferiyle Diyarbakır’da

Gezicini

Lice Gezilecek Yerler

Gezicini

Kayapınar Gezilecek Yerler : En Önemli Rotalar !

Gezicini

Hevsel Bahçeleri : Anadolu Bölgesinde Yer Alan Kuş Cenneti

Gezicini

Hazro Gezilecek Yerler

Gezicini

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Gezilecek En İyi Tarihi Yerler

Gezicini

Ergani Gezilecek Yerler

Gezicini

Eğil Gezilecek Yerler

Gezicini

Yorum Yaz