Image default
Diyarbakır

Diyarbakır Kulp Gezilecek Yerler

Diyarbakır Kulp Gezilecek Yerler

Diyarbakır Kulp
Diyarbakır Kulp

Diyarbakır Kulp gezilecek yerler araştırıldığında bu isimlerinin neredeyse hepsinin bir tarihi geçmişi vardır. Diyarbakırlılar ve yöre halkı Kulp isminin Kulpo isimli bir derebeyinin isminde türediğine inanıyor. Silvan ilçesinin kuzey tarafında kurulan bu ilçenin eski isimleri arasında Pasur ve Baya sar ve Peya sor gibi isimler de yer alıyor. Andok Dağı’nın eteklerinde kurulduğu için ve bu dağ kızıl bir görüntü oluşturduğu için Kulp ismi verilmiştir.

Diyarbakır Kulp Gezilecek Yerler
Diyarbakır Kulp Gezilecek Yerler

Peya sor kızıl yamaç anlamına gelir. Baya sor ise soğuk rüzgar demektir. Deprem bölgesinde yer alan Kulp aynı zamanda volkanik bir arazide kurulmuş. Tarıma çok uygun olmayan bölgede ipek böcekçiliği, arıcılık ve küçükbaş hayvancılık yaygındır. Kulp Deresi üzerinde balıkçılık da yapılır.

 

Diyarbakır Kulp
Diyarbakır Kulp

Keferun ya da Kafron Kalesi

Bu kalede yaşayan derebeyi Kulpo ilçeye ismini veren kişi olarak da biliniyor. Kalenin tarihi Bizanslılara kadar uzanıyor. Aynı zamanda Eyyubiler ve Artuklu medeniyeti de kaleyi kullananlar arasında. Kale aynı zamanda bir yerleşim yeri olarak da kullanılmış ve uğruna savaşılan bir yerdir.

Keferun Kalesi
Keferun Kalesi

Kalenin yer aldığı bölgede derin kazılan iki kuyu da bulunuyor. Zamanında bu kuyulardan birisi sarnıç birisi de hapishane olarak kullanılmış. Yağmur yağdığında dolan kuyuların üzeri uzun otlarla örülüyor. Başka yerde görülmeyen bu otların burada yaşayan bir diğer medeniyet olan Atabeyliler tarafından dikildiği düşünülüyor.

 

Kanika Mağaraları

İnkaya Mağarası Yontma Taş Devri’nden kalmıştır ve içerisinde yer alan mezar evleri çok dikkat çekmektedir. Mağaranın bulunduğu Kem bölgesinde başka mağaralar da bulunuyor. Kulp ilçesi genelinde sert bir iklim olsa da Kulp Nehri bu bölgenin havasını yumuşatmış ve bağcılık ve tarımın gelişmesini de sağlamış. Bir süre yer altından akan su kaynağı da bölgenin sulanmasında kullanılmış.

READ  Diyarbakır Hani Gezilecek Yerler
Kanika Mağaraları
Kanika Mağaraları

Geliyo Goderne Vadisi

Kulp Gezilecek yerler arasındaki en önemli yerlerden birisi Küp Mezarlar Vadisi anlamına gelen Geliye Goderne Vadisi’dir. Vadinin altında 200 metrelik bir boğazın dibinde Sarım Çayı akar. Bu boğazın pek çok yerinde su kaynakları birbirinden güzel şelaleler oluşturmuştur. Çok sayıda tarihi mağarası, kilise ve kaya mezarları ile birlikte bu vadi çok önemli bir kültürel dünya mirasıdır.

Geliyo Goderne Vadisi
Geliyo Goderne Vadisi

Aynı zamanda çok sayıda bitki ve hayvan çeşidine de ev sahipliği yapar. Yani aynı zamanda çok zengin bir ekosistem örneğidir. Kaya mezarları ve mağaralar ise bölgede yaşamış olan Kervanı Hükümdarlığı zamanından kalmadır. Ne yazık ki bu muhteşem zenginlik Silvan ilçesinde yapımı devam eden baraj suları ve göletin altında kalacaktır.

 

Geliye Goderne Vadisi
Geliye Goderne Vadisi

Taş Köprü

Geliye Goveran Vadisi üzerinde yer alan bir başka tarihi eser ise Sultan Abdülhamid zamanında inşa edilmiş olan Taş Köprü’dür. Bölgede bulunan özel kesim taşlardan inşa edilen köprü görsel ve mimari açıdan Batman’daki Malabadi Köprüsü’ne çok benzer.

Taş Köprü Kulp
Taş Köprü Kulp

Derik

Taş Köprü’nün kuzey tarafında bir kayanın içinin oyulması ile oluşan bu mezarlık ve gömüt Ermenilerden kalmadır. Aynı zamanda Geliye Gelendi Vadisi’nin pek çok yerinde Ermenilerden kalma başka kalıntılar da bulunur.

Derik
Derik

T​​​elli Ağa Köşkü ya da Hagop Kilisesi

Bölgenin en önemli tarihi eserlerinden birisi 1670 yılında yapılan Hagop Kilisesi’dir. Daha sonra kilise Telli Ağa ve Abdül Ağa adlı iki kardeş tarafından alınmış ve bir yerleşim yeri haline getirilmiş.​​​​ İki katlı köşkün doğu tarafında birisi batı tarafında diğeri yaşamış.

Surp Hagop Kilisesi
Surp Hagop Kilisesi

Kilisenin biraz aşağısında bir şelale ve suyun döküldüğü bir havuz da yer alıyor. Bu yapı Hasandin Dağı’nın eteklerinde inşa edilmiş. Karakulak Köyü içerisinde bulunuyor ve köyde Ermenilerden kalan başka kalıntılar da yer alıyor. Kulp’taki en önemli tarihi eserlerin büyük bir kısmı de bu köyün içerisindeki yapılardır.

READ  Sur Gezilecek Yerler : En Güzel Yerlerin Listesi

 

T​​​elli Ağa Köşkü Restorasyon
T​​​elli Ağa Köşkü Restorasyon

Diyarbakır Resimleri

DiyarbakırDiyarbakır Sur GezisiDiyarbakır HaniDiyarbakır Sülüklü HanSülüklü Han Diyarbakır Diyarbakır SurDiyarbakır Gezilecek Yerler

Diyarbakır’da Gezilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Sur Gezilecek Yerler : En Güzel Yerlerin Listesi

Gezicini

Sülüklü Han : Otantik Atmosferiyle Diyarbakır’da

Gezicini

Silvan Gezilecek Yerler : En Güzel Yerlerin Listesi

Gezicini

Lice Gezilecek Yerler

Gezicini

Kayapınar Gezilecek Yerler : En Önemli Rotalar !

Gezicini

Hevsel Bahçeleri : Anadolu Bölgesinde Yer Alan Kuş Cenneti

Gezicini

Hazro Gezilecek Yerler

Gezicini

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Gezilecek En İyi Tarihi Yerler

Gezicini

Ergani Gezilecek Yerler

Gezicini

Yorum Yaz