Image default
Diyarbakır

Lice Gezilecek Yerler

Lice Gezilecek Yerler

Lice
Lice

Diyarbakır şehrinin tarihi ilçelerinden biri olan Lice, son dönemlerde birçok turisti ağırlamaya başlamıştır. Gerek tarihi mekânları gerekse yemek kültürü ile dikkatleri üzerine çekiyor. Diyarbakır Lice gezilecek yerler bünyesinde doğa harikası mağaralar barındırıyor. Aynı zamanda çevresindeki iller ile birlikte güney doğu turizmini arttıran potansiyellere sahiptir.

Lice Gezilecek Yerler
Lice Gezilecek Yerler

Lice İlçesi ve Gezilecek Yerler

Lice ilçesi Diyarbakır şehrine bağlı 17 ilçeden biri olarak gösterilebilir. Aynı zamanda ilçe şehir merkezine de yaklaşık 84 km uzaklıktadır. Buraya ulaşmak isteyenler şehir merkezinden kalkmakta olan dolmuşlarla erişim sağlayabilir. Lice ilçesi isim efsanesi ile ilgili değişik rivayetler yer alıyor. İlçe, yaşayan zikri aşireti ile ilgili efsanelerde anlatılır.

Diyarbakır Lice
Diyarbakır Lice

Burada yaşamakta olan 7 kardeş kendi arasında kavga ederler ve bunlardan biri dayanamayarak ailesini de yanına alarak bu bölgeye yerleşir. Sonrasında belirli bir zaman geçer ve geri kalan 6 kardeş haksızlık yaptıklarını düşünür.

Kardeşlerini bulmak için yola koyulurlar ve Lice bölgesine varırlar. Ancak bu kardeşi ne yapsalar da geri getiremezler. O kişiler geri dönüp gidince kardeşlerine evet yerindendir anlamına gelen Evlicine derler. Burada da bu şekilde Lice ismi kullanılmaya başlanır.

Diyarbakır Lice Gezilecek Yerler
Diyarbakır Lice Gezilecek Yerler

Lice ilçesi içerisinde gezilecek birçok mekân vardır. Bu açıdan,

Alanlarından bahsedilebilir. Özellikle alana gelenlerin geleneksel yemeklerden tatması ve bu bölgeleri rota oluşturarak gezmesi tavsiye edilebilir.

Lice İlçesi Tarihi

Diyarbakır ilinin kuzey doğusunda yer alan ilçe milattan öncesine ve sonrasına ait olan birçok tarihi alanı barındırıyor. Ayrıca bu kalıntılardan bölgenin Asur ve Nirbiler’in eline geçtiğini ve doğu seferine çıkan İskender ordularının egemenliği altına girdiğini aktarabiliriz.

READ  Diyarbakır Çınar Gezilecek Yerler
Lice Tarihi Yapılar
Lice Tarihi Yapılar

Tarihi olayların en önemli belgeleri Birkleyn mağaralarından yer aldığı gibi Asur hükümdarlarının da burada kitabeleri vardır. Ayrıca Derken köyü yakınlarında Miyakuyan Dağı tepesinde yer alan Ashabı Kehf Mağarası ve Atak Köyünde bulunan Melik Adil’e ait minare ve camii önemli eserlerdendir.

Birkleyn Mağaraları

Sarp kayalıklarda yer alan bu mağara, kale kalıntısının İskender dönemine ait olduğunu ifade eder. Yapılış tarihleri bilinmeyen harabe ve kalıntıların ilerde incelenmeye alınabilecek önemli eser yapıları olduğu ifade edilebilir. İlçede bulunan mağara Dicle nehrinde toprak üzerinden gelerek ilerleyen iki ana kaynaktan bir tanesidir.

Birkleyn Mağaraları
Birkleyn Mağaraları

Bu mağaranın bulunduğu yerden toprak altına iniliyor ve bir tünelden ilerlenmeye devam ediliyor. Bir süre sonra ise tekrardan toprak üstüne çıkıyor. Bu sebeple buradan çıkan suya Birkleyn suyu denmeye başlanmıştır. Mağarada buradan isim almıştır. Bu alanda üç çeşit mağara vardır. Birçok sarkıt ve dikitleri barındırıyor.

Yedi Uyurlar Mağarası

Ashabı keyf mağarası ise ilçe merkezine 15 km uzaklıkta bulunuyor ve burası Duru köyündedir. Mağara 650 metre yükseklikte yer alırken bu mağara yedi uyuyan kişi mağarası olarak biliniyor.

Yedi Uyurlar Mağarası
Yedi Uyurlar Mağarası

Dakyanus Antik Kenti

İlçe merkezinden 19 km uzaklıkta olan alan da birçok medeniyetin izlerine rastlanıyor. Ayrıca günümüzde de sadece birkaç kalıntı olduğunu söyleyebiliriz. İlçeye yolu düşenlerin görmesi gereken alanlardan biri olarak karşımıza çıkıyor.

Dakyanus Antik Kenti
Dakyanus Antik Kenti

Nasıl Gidilir?

Diyarbakır il merkezine uzaklığı 84 km olan ilçeye gidebilmek için birkaç nokta kullanılabilir. Lice ve Bingöl arası uzaklık 63 km’dir. Bu yönden gelmek isteyenler için alternatif yol olabileceği gibi il merkezinden Lice ilçesine geçiş yapılabilir.

Lice Mağaralar
Lice Mağaralar

Lice Diyarbakır arasında yol, asfalt ve bakım çalışmaları gerçekleştirilmiştir ve her mevsim açıktır. Diyarbakır Silvan karayolu üzerinden ana yoldan saparak yaklaşık 50 km ilerlediğinizde Lice ilçesine varmış olursunuz. Güvenlik önemleri sebebiyle kontrol noktaları da olduğunu unutmamak gerekir.

READ  Bismil Gezilecek Yerler : En Güzel Yerler

Diyarbakır’da Gezilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Sur Gezilecek Yerler : En Güzel Yerlerin Listesi

Gezicini

Sülüklü Han : Otantik Atmosferiyle Diyarbakır’da

Gezicini

Silvan Gezilecek Yerler : En Güzel Yerlerin Listesi

Gezicini

Kayapınar Gezilecek Yerler : En Önemli Rotalar !

Gezicini

Hevsel Bahçeleri : Anadolu Bölgesinde Yer Alan Kuş Cenneti

Gezicini

Hazro Gezilecek Yerler

Gezicini

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Gezilecek En İyi Tarihi Yerler

Gezicini

Ergani Gezilecek Yerler

Gezicini

Eğil Gezilecek Yerler

Gezicini

Yorum Yaz