Image default
Diyarbakır

Hevsel Bahçeleri : Anadolu Bölgesinde Yer Alan Kuş Cenneti

Hevsel Bahçeleri

Diyarbakır ilinde bulunan Hevsel Bahçeleri Unesco tarafından dünya mirası listesine alındıktan sonra daha da dikkat çeken yerlerden birisidir. Ülkemizin doğal güzelliklerinden birisi olan Hevsel Bahçeleri, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan en geniş kuş cenneti olarak biliniyor. Çok sayıda farklı kuş türünün habitat yani yaşam alnı ihtiyacına yanıt verebilecek bir yer olan Hevsel Bahçeleri her yıl çok sayıda ziyaretçi ve araştırmacı ağırlıyor. Hevsel Bahçeleri Dicle Nehri’nin bir kıyısında bulunuyor ve tam olarak Dicle Nehri vadisi ve Diyarbakır Kalesi arasında yer alıyor. Yaklaşık olarak yedi yüz hektar verimli bir arazi üzerinde geniş bir alana yayılıyor.

Hevsel Bahçeleri
Hevsel Bahçeleri

Hem Doğal Hem de Tarihi Bahçeler

Hevsel Bahçeleri neredeyse yedi bin yıllık bir tarihe ev sahipliği yapıyor. Zamanında farklı ihtiyaçlara göre yapılandırılmış ve şekil almış bir yer. Bu bölge medeniyetler tarihi açısından çok zengin olduğu için her dönem farklı ihtiyaçlara yanıt verebilecek şekilde yapılandırılmış. orijinal olarak korunan çok sayıda burç ve surlarla çevrelenmiş bu bölge hem tarihi hem de doğal güzelliklere örnek olarak kabul ediliyor. Hevsel bahçelerinde yaşayan kuş türlerinin şu ana kadar 180 tanesi belirlenmiş durumda. Ancak burada daha keşfedilmemiş kuş türü bulunabileceği de düşünülüyor. Bununla birlikte bu bahçeler aynı zamanda pek çok farklı hayvana da ev sahipliği yapıyor. Bunlar arasında, kirpi, sincap, tilki, sansar ve su samurları bulunuyor.

Hevsel Bahçeleri
Hevsel Bahçeleri

Göçmen Kuşlar İstasyonu

Hevsel Bahçeleri yukarıda sayılan hayvanlar dışında göçmen kuşların da zaman zaman konakladığı ve barındığı yerlerden birisi. Kuşlar burayı hem dinlenme istasyonu hem de barınma merkezi olarak kullanıyor. Buraya ait olduğu bilinen en meşhur kuşlar boz alamecekler ve pembe göğüslü ötleğenlerdir.

READ  Sülüklü Han : Otantik Atmosferiyle Diyarbakır'da
Hevsel Surları
Hevsel Surları

Bunun dışında arı şahini, yabani şahin ve de kızıl şahin olarak bilinen şahin türleri, gökçe delice, yılan kartalı, kerkenez ve kukumav da bu bahçelerde görebileceğiz kuş türleri arasındadır. Yabani kuş türlerini gözlemlemek ve doğanın farklı türlerine şahitlik etmek isterseniz bahçelerde gezebilirsiniz. Hevsel bahçeleri farklı yırtıcı kuşları her mevsim gözlemleyebileceğiniz bir yerdir. Ülkemizde çok az görülen kuş türlerinden yaz atamalarına da zaman zaman ev sahipliği yapan bir bölgedir.

Hevsel Köprüsü
Hevsel Köprüsü

Doğanın Her Rengini Gözlemleyebilirsiniz

Hevsel bahçelerini dolaşmak için en güzel mevsim bahar aylarıdır. İç Kale bölgesinden Keçi Burcu’na kadar sonbaharda bir gezinti yaparsanız kahverengi, sarı ve yeşilin bin bir tonuna rastlayabilir ve inanılmaz keyifli bir gezinti yapmış olursunuz.

 

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Sur Gezilecek Yerler : En Güzel Yerlerin Listesi

Gezicini

Sülüklü Han : Otantik Atmosferiyle Diyarbakır’da

Gezicini

Silvan Gezilecek Yerler : En Güzel Yerlerin Listesi

Gezicini

Lice Gezilecek Yerler

Gezicini

Kayapınar Gezilecek Yerler : En Önemli Rotalar !

Gezicini

Hazro Gezilecek Yerler

Gezicini

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Gezilecek En İyi Tarihi Yerler

Gezicini

Ergani Gezilecek Yerler

Gezicini

Eğil Gezilecek Yerler

Gezicini

Yorum Yaz