Image default
Diyarbakır

Diyarbakır Çermik Gezilecek Yerler

Diyarbakır Çermik Gezilecek Yerler

Diyarbakır ilinin Çermik ilçesi turistlerin uğrak yerlerinden biri. Çermik kelimesi anlam olarak kaplıca demektir. Dolayısıyla Çermik denilince akla kaplıca geliyor. Kaplıcalar için ilçeye çok sayıda ziyaretçi geliyor. Diyarbakır Çermik Gezilecek Yerler itibariyle görülmeye değer pek çok doğal güzellik ve tarihi yapı mevcut. Konum

Çermik
Çermik

Diyarbakır ilinde hüküm süren ve eserler bırakan medeniyetler bu ilçede de varlıklarını sürdürmüşlerdir. Bunlarda ilçenin turistik bakımından değerini daha da artırıyor. Aynı zamanda ilçe sağlık turizmi bakımından da büyük öneme sahip. Sağlık turizminin önemli adresleri arasında yer alıyor.

Şehrin merkezinden kalkmakta olan dolmuşlarla Çermik ilçesine ulaşım kolay bir şekilde sağlanıyor. Diyarbakır konaklama bakımından da ziyaretçilerine alternatifler sunuyor.

Restore edilmiş tarihi oteller dikkat çekerken modern oteller de ziyaretçilere lüks ve konfor sunuyor. Diyarbakır ili Çermik ilçesinde ziyaretçiler birbirinden güzel yerler ziyaret ederek, enfes yemekler tatma ve iyi bir tatil keyfi yaşayabiliyorlar.

Ulu Camii

İlçenin Kale mahallesinde bulunuyor. Ulu Camii ayrı zamanlarda inşa edilmiş iki ayrı camiden meydana geliyor. Cami Selçuklular döneminde onarılmıştır. Caminin en önemli özelliği peygamber efendimizin tabutu üzerine sarılmış lacivert şalın burada bulunmasıdır. Her yıl Kurban Bayramında şal ziyaretçilere sergileniyor. Ulu Cami’nin tarihi dokusu, burada değerli bir eşyanın sergilenmesi ziyaretçi sayısını yükseltiyor. Konum

Diyarbakır Ulu Camii
Diyarbakır Ulu Camii

Haburman Köprüsü

Aynı isimde olan Haburman köyü içinde yer alıyor. Köprü, 108 metre uzunluğunda 5,5 metre genişliğinde ve 11.20 metre yüksekliğindedir. Yontma iri taşlardan inşa edilmiştir. Köprünün 3 adet kitabesi bulunuyor. 595 yılında Emir Necmettin Albi’nin kızı Zübeyde Hatun tarafından yapıldığı biliniyor. Konum

READ  Diyarbakır Kulp Gezilecek Yerler
Haburman Köprüsü
Haburman Köprüsü

Köprüye giriş ücretsizdir. Her ziyaretçi köprüyü görmeye gidebiliyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Diyarbakır Valiliğinin yürüttüğü ‘’GAP bölgesinde Sele Maruz Kalan Alanlarda Sel Riskinin Azaltılması Hibe Programı’’ ‘ na başvuru yapılmış ve köprünün restorasyonu tamamlanmıştır.

Gelincik Dağı ve Efsanesi

Diyarbakır Çermik ilçesinin en dikkat çeken yerlerden biridir. İlçe merkezine 4 km uzaklıktadır. Dağın genel görünümü tıpkı peri bacalarına benzer. Konum itibariyle rüzgar almış ve rüzgarın aşındırmalarıyla bu doğal ve ilginç görüntü ortaya çıkmıştır. Konum

Gelincik Dağı - Diyarbakır Çermik Gezilecek Yerler
Gelincik Dağı – Diyarbakır Çermik Gezilecek Yerler

Dağa uzaktan bakıldığında bir dizi görünümdedir. Bu dağ ile ilgili pek çok efsane vardır. Bu efsaneler gelen turistlerin ilgisini de artırıyor. Diyarbakır’da mutlaka görülmesi gereken doğal oluşumlardan bir tanesidir.

Gelincik Dağı
Gelincik Dağı

Sinek Çayı Kayaaltı Sığınağı

Yakın zamanda keşfedilmiştir. İlçe merkezine 7 km uzaklıkta yer alıyor. Gezilecek Yerler Bir kanyon içinde bulunan sığınağa ulaşmak biraz yorucu olsa da görülmeye değerdir. Sığınağın en önemli özelliği burada yer alan insan ve hayvan resimlerinin Anadolu’nun en eski resimleri arasında yer alıyor olmasıdır.

Sinek Çayı Kayaaltı Sığınağı
Sinek Çayı Kayaaltı Sığınağı

Sığınaktaki resimlerde birçok ayrıntı yer alır. Bunlardan biri de resimlerde kullanılan oklardır. Bu oklar hayvan avcılığında büyük tekniklerin kullanılmış olduğunun kanıtıdır. Resimlerdeki figürler de dikkat çeken detaylardan. Turistlerin mekanı cezbeden bu yer yılda binlerce turistin ziyaretçi akınına uğruyor.

Çermik Beyler Sarayı

Çermik Beyler Sarayı, ilçenin mutlaka görülmesi gereken yerlerinden biri. 15.YY’ da inşa edilmiş olup Çermik beyleri tarafından yaptırılmıştır. Yapı oldukça geniş bir alana sahiptir. Yaklaşık olarak 1200 metrekare genişliğindedir. Konum

Çermik Beyler Sarayı
Çermik Beyler Sarayı

Yazlık-kışlık bölümleri, odaları, eyvanlarının yanı sıra zindanları da günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Çermik Beyler Sarayını ziyaret etmek için her hangi bir zaman sınırlaması yok. Dolayısıyla günün her saatinde sarayı ziyaret etmek mümkündür. Tarihi dokusuyla görenleri etkisi altına alan saray, yerli yabancı turistlerin ilgi odağıdır.

READ  Ergani Gezilecek Yerler

Melike Belkıs Kaplıcaları

Dünyanın en iyi kaplıcaları arasındadır. Su sıcaklığı 48 derece olup pek çok araştırmaya tabi tutulmuştur. Araştırmalar sonucunda suyun insan sağlığına uygun olduğu ortaya konmuştur. Konum

Şifa veren kaplıcanın ziyaretçi sayısı da bir hayli fazladır. Bu rahatsızlıklar, kemik erimesi, cilt hastalıkları, stres bozuklukları, sinir sistemi hastalıkları, bazı kadın hastalıkları, safra kesesi hastalıkları, yumuşak doku hastalıkları gibi pek çok rahatsızlığa iyi geliyor.

Çermik kaplıcaları
Çermik kaplıcaları

Melike Belkıs Kaplıcaları, beş ayrı bölümde hizmet sunuyor. Özellikle Haziran ve Eylül aylarında ziyaretçi sayısı artıyor. Kaplıcalara ulaşım oldukça kolaydır. Bununla beraber günün her saatinde ulaşım mümkündür. Kaplıcaları yıl içinde yaklaşık olarak 200 ile 250 bin arasında insan ziyaret ediyor. Kaplıcalara gelindiğinde buraya özgü tadı damakta kalan Meftune yemeğinden de mutlaka tadılmalıdır.

Meftune
Meftune

Diyarbakır’da Gezilecek YerlerBenzer Görülmesi Gereken Yerler

Sur Gezilecek Yerler : En Güzel Yerlerin Listesi

chebsra

Sülüklü Han : Otantik Atmosferiyle Diyarbakır’da

chebsra

Silvan Gezilecek Yerler : En Güzel Yerlerin Listesi

chebsra

Lice Gezilecek Yerler

chebsra

Kayapınar Gezilecek Yerler : En Önemli Rotalar !

chebsra

Hevsel Bahçeleri : Anadolu Bölgesinde Yer Alan Kuş Cenneti

Sinem

Hazro Gezilecek Yerler

chebsra

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Gezilecek En İyi Tarihi Yerler

Sinem

Ergani Gezilecek Yerler

chebsra

7 Yorumlar

Şeyma 30 Ocak 2022 at 20:32

Resimlerden ve araştırmalarımdan gördüğüm kadarıyla gayet güzel bir yere benziyor. Ülkemin her köşesi ayrı bir şaheserdir eğer ki bir gün Diyarbakıra yolum düşerse buraları ziyaret etmeyi muhakkak düşünürüm.

Cevapla
Turan 31 Ocak 2022 at 18:32

Ben çok beğendim çok yararlı

Cevapla
Mustafa keser 30 Ocak 2022 at 23:08

Harika bir yermiş.Tarihi ve doğal güzellikleri ile büyüleyici bir kültüre sahip.En yakın zamanda gezmek istiyorum.içinde bir hazine barındıran bir kentimiz.Bunu görmeyi sağlayan sitemize teşekkürler.Emeginize saģlık👍👍

Cevapla
Mehmettelco 31 Ocak 2022 at 11:40

Resimlerden gördüğüm kadar çok güzel bir yer , bir gün ziyaret etmeyi düşünürüm . Gezicini gerçe,ten çok iyisiniz .

Cevapla
Ali Gök 1 Şubat 2022 at 22:44

Güzel bir havası var ben beğendim

Cevapla
Ömür 2 Şubat 2022 at 11:14

Çok güzel ve gezilecek yerler tavsiye ederim

Cevapla
semih 2 Şubat 2022 at 21:27

Resimlerden gördüğüm kadar çok güzel bir yer , bir gün ziyaret etmeyi düşünürüm . Gezicini gerçe,ten çok iyisiniz .

Cevapla

Yorum Yaz