Image default
Diyarbakır

Diyarbakır Çüngüş Gezilecek Yerler

Diyarbakır Çüngüş Gezilecek Yerler

Diyarbakır ilçesi iki dağ arasında kurulmuş olan Çüngüş gezilecek yerler açısından görkemli bir vadi ve göl sunacaktır. Yeni bir ilçedir. İlçenin insanları çalışkanlıkları ve misafirperverliği ile biliniyorlar. Burada bulunan insanların çalışkanlığını belirtmek için yeni bir atasözü üretilmiştir. Bu atasözü şu şekildedir; Çüngüş’ün topalı Bağdat’a gider sözü oldukça meşhur bir hale gelen atasözüdür. Çüngüş halkı ekmeğini taştan çıkarak bir millettir. Son derece çalışkan ve misafirperver insanlardır.

Diyarbakır Çüngüş Gezilecek Yerler
Diyarbakır Çüngüş Gezilecek Yerler

Çüngüş ilçesi Diyarbakır ilinin 18 ilçesinden sadece bir tanesidir. Çüngüş ilçesi il merkezine yaklaşık olarak 117 km uzaklıkta bulunuyor. Şehir merkezine oldukça uzak olan bu ilçe sonradan kurulan bir ilçedir. İlçeye gidebilmek için şehir merkezinde bulunana dolmuşlara binilmesi gerekiliyor. Çüngüş ilçesinin ismi Ermenice bir isim olup, çoban aldatan kuş manasında kullanılmıştır. Ermeni kaynaklarında Çınkuş olarak geçiyor.

Diyarbakır Cüngüş Karakaya Baraj Gölü

Çüngüş Karakaya Barajı
Çüngüş Karakaya Barajı

Diyarbakır’ın Çüngüş ilçesi, coğrafi konumu sayesinde her mevsim muhteşem bir görüntüye sahiptir. Karakaya baraj Gölü’ne kıyısı olan ve mikrokilima iklim yapısı sayesinde köylerde yetişmekte olan meyve ağaçları ile ilkbahar ayında açan çiçekleri, sonbaharda ise solan çiçekleri sayesinde ilçede güzel bir renk cümbüşü yaşanıyor.

Çüngüş Karakaya Baraj Gölü
Çüngüş Karakaya Baraj Gölü

Cüngüş İlçesinin Toprak Evleri

Çüngüş Tarihi Toprak Evleri
Çüngüş Tarihi Toprak Evleri

İç bölgelerde, yüksek dağlarda yer alan toprak damları ile sıralanmakta olan taş evler, yaylalar, kanyonlar bu mevsimde de kartpostallik güzellik sunuyor. Tarihi mekanlara ev sahipliği yapan Cüngüş, kahverengi, sarı, turuncu, yeşilin farklı tonlarının katmış olduğu güzellik ile fotoğraf tutkunları ve doğa gezginlerini kendine çekiyor.

Çüngüş Evleri
Çüngüş Evleri

Cüngüş İlçesi Fırat Vadisinde

Diyarbakır Çüngüş
Diyarbakır Çüngüş

Çüngüş doğasever ve maceraperestlerin uğrak yeri haline geliyor. Muhteşem doğası ve farklı coğrafyası ile insanları büyüleyen bir yer halini alıyor. İlçe olarak Fırat vadisinde bulundukları, bu ilçede doğa yürüyüşleri kanyon gezisi, paraşüt, bisiklet turları, gibi çeşitli ve birçok etkinlik yapılabiliyor.

READ  Sülüklü Han : Otantik Atmosferiyle Diyarbakır'da

Çüngüş Toprak Evleri
Çüngüş Toprak Evleri

Dağ yürüyüşleri yapmak isteyen insanlar için oldukça güzel ve uygun olan bir ilçedir. Balık yemek isteyenler için tesisler bulunuyor. Fotoğraf çekmek isteyen insanlar için birçok fotoğraf çekebileceğiniz yer bulunuyor. Tarihi mağaralara ev sahipliği yapan bu ilçede yaşayan köylüler hem son derece çalışkan hem de misafirperverler.

Diyarbakır’da Gezilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Sur Gezilecek Yerler : En Güzel Yerlerin Listesi

Gezicini

Sülüklü Han : Otantik Atmosferiyle Diyarbakır’da

Gezicini

Silvan Gezilecek Yerler : En Güzel Yerlerin Listesi

Gezicini

Lice Gezilecek Yerler

Gezicini

Kayapınar Gezilecek Yerler : En Önemli Rotalar !

Gezicini

Hevsel Bahçeleri : Anadolu Bölgesinde Yer Alan Kuş Cenneti

Gezicini

Hazro Gezilecek Yerler

Gezicini

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Gezilecek En İyi Tarihi Yerler

Gezicini

Ergani Gezilecek Yerler

Gezicini

Yorum Yaz