Image default
Menemen

Menemen Koyundere

Menemen, Türkiye’de İzmir’in ilçesidir. Menemen Koyundere ise Menemen’e bağlı bir beldedir. Genel kapsamda Koyundere 2 adet mahalleden oluşmaktadır. Menemen’in yaklaşık olarak 3.3 km batı yörüngesinde konumlanmıştır.

Koyundere
Koyundere

Menemen tarihi olarak cumhuriyet tarihinin en acımasız isyanın gerçekleştiği yerdir. Derviş Mehmet adında kişi halkın da desteğini alarak isyan çıkarmış ve sonucunda orada öğretmenlik mesleğini yapmakta olarak Kubilay hayatını kaybetmiştir. Bu isyan kurtuluş savaşı sırasında olmuştur.

Koyundere Mahalleleri

  • Cumhuriyet Mahallesi.
  • Gazi Mahallesi.
  • Ulus Mahallesi.

Tarihi açıdan olumsuzluk yaşayan menemen, coğrafi durumuna bakıldığında Türkiye’nin en gelişmiş şehrinin ilçesi konumundadır. Ayrıca kültürel açıdan menemen adıyla bildiğimiz yemeğin adıdır.  Bu ilçeyi tarihi ve doğal güzelliğiyle gezip görmek isterseniz şu listeye bakabilirsiniz:

 

MENEMEN’DE KESİN GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

1)Karagöl ve yamanlar dağı, mesire alanı

Karagöl Tabiat Parkı Yamanlar dağı şehrin gürültüsünden ve bunaltıcı havasından bıkmış insanların görmek isteyebileceği adeta büyüleyici bir yerdir. Doğaseverler için nefes kaynağı olan bu dağın eteklerinde bir heyelan set gölü olup eşsiz bir yerdir. Karagöl ün etrafı yemyeşil ağaçlarla kaplı olup huzur bulacağınız nadir yerlerden biridir. Ayrıca bu gölün mitolojiyle bağlantısı da vardır. Tanrıların savaşı sonucundan oluşan tantalos gölü günümüzde Karagöl olarak isimlendirilir. Bir doğa harikası olan bu gölün kıyısında isterseniz mesire alanları vardır. Hafta sonu piknik yapmak veya orada çadır kurup kalmak için iyi bir fikir olabilir.

Taşhan Menemen
Taşhan Menemen

2) Taşhan

Menemen Gezilecek Yerler Menemen de yer alan Taşhan tarihi öneme sahiptir. Yapıldığı tarih tam olarak bilinmeyen bu yapı bedesten olarak karşımıza çıkmaktadır. Taşhan’ın yapımı sırasında mimar bulunan Şeyh Kamil, ölümünün ardından bu yapıya türbesi yaptırılmıştır. Menemen’de yapılmış kent içi ilk han olarak bilinmektedir. Mimari açıdan ise iki katlı, yapımında bir çok değerli  taşlar kullanılmıştır. Daha sonra bu yapı restore edilmiştir. Tarihi ve mimarisiyle göz dolduran büyük han’ı menemen gidilecek yerler arasında bulunmaktadır.

READ  Görsel Şöleni Keşfedin! Menemen Gölpark
Menemen Gölpark
Menemen Gölpark

3) Menemen Gölpark

Menemen gölpark adının tam anlamıyla hem göl hem de parktır. İzmir’in ve bulunduğu coğrafi konumu sebebiyle egenin en büyük ve doğal gölparkıdır. İzmir Gezilecek Yerler Oldukça büyük metrekareye sahip olan parkın içerinde lunaparktan hayvanat bahçesine, tiyatrodan düğün salonuna kadar daha birçok aktivite bulunmaktadır. Gölparkta oldukça ilginç ve güzel kareler yakalamak için birebirdir. Menemen görülecek yerler arasında birinci sırada olan bu eğlenceli yere mutlaka gitmelisiniz.

Menemen Koyundere Yolu
Menemen Koyundere Yolu

4) Ermeni Kilisesi

İzmir Kiliseleri Menemen’de Surp Sarkis ismiyle adlandırılan Ermeni Kilisesi yunanlıların İzmiri işgali sırasında kullandıkları ibadet yeridir. Daha sonraları ise askeri depo olarak kullanılmıştır. Karşıyaka Tarihte 19.yy da yapıldığı düşünülüp tam tarihi bilinmemektedir. Bir dönem Ermenilere ev sahipliği yapmış kilise ilçe merkezinde yer almaktadır. Bu tarih kokan kiliseyi ziyaret edebilirsiniz.

Çevredeki Diğer Görülecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Menemen Ulukent : İzmir

Gezicini

Menemen Gezilecek Yerler

Gezicini

İzmir Karagöl Tabiat Parkı

Gezicini

Görsel Şöleni Keşfedin! Menemen Gölpark

Gezicini

Yorum Yaz