Image default
Çeşme

Ilıca Gezilecek Yerler : Çeşme’nin En iyi Sahili

Başlıklar

Ilıca Gezilecek Yerler

ılıca
ılıca

Ilıca, İzmir‘in Çeşme ilçesine bağlı olan bir mahalledir. Ilıca gezilecek yerler itibariyle her sene daha fazla misafire ev sahipliği yapmakta olan Çeşme‘nin Ilıca mahallesi gerek doğal güzellikleri gerekse birbirinden farklı sosyal yaşam olanakları ile neredeyse her yaş grubundan kişinin keyifli vakit geçirebileceği tatil yerlerinin başında yer alır. Konum

Çeşme Ilıca
Çeşme Ilıca

Ilıca’da bulunan sıcak su kaynakları sayesinde sadece yaz mevsimlerinde değil kış mevsimlerinde de birçok kişinin ziyaretine uğramaktadır.

Çeşme Ilıca
Çeşme Ilıca

Ilıca günümüzde mahalle olarak geçmesine rağmen oldukça büyük olmasının yanı sıra ülkemizde adı ön sıralarda bulunan gelişmiş termal merkezler arasında yer almaktadır.

Çeşme ılıca Gezilecek Yerler
Çeşme ılıca Gezilecek Yerler

Ilıca Termalleri

Çeşme ve Ilıca söz konusu olduğunda ilk akla gelen mutlaka termaller olacaktır. Çeşme Ilıca’da herkesin tercihine göre bir çok termal işletmesi bulunmaktadır. Çeşme’nin yanı sıra sadece Ilıca’da yaklaşık 250’nin üzerinde termal ve termal işletme bulunmaktadır. 

Ilıca Hotel Spa Çeşme - Ilıca Gezilecek Yerler
Ilıca Hotel Spa Çeşme – Ilıca Gezilecek Yerler

Bu termal işletmeler gerek otel, gerek butik otel, gerekse farklı şekillerde hizmet vermektedir. Ilıca termalleri sadece yaz mevsiminde tatil amaçlı gelen misafirlerinden hariç olarak kış mevsimlerinde de bir çok kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Ilıca ziyaretleriniz sırasında bir çok termal işletme ile karşılaşmanız mümkündür.

Şifne Termal Hotel - Ilıca Gezilecek Yerler
Şifne Termal Hotel – Ilıca Gezilecek Yerler

Ancak seçenek oldukça fazla olduğu için öncesinde işletmeler hakkında küçük bir araştırma yapmakta fayda vardır. Özellikle her mevsim yaşanan yoğunluklar göz önünde bulundurularak öncesinde mutlaka rezervasyon yaptırılması gereklidir.

Ilıca’da Nereler Gezilir?

Ilıca dendiği zaman akla termaller gelse de aslında turistik açıdan da oldukça gezilecek yerler vardır. Ilıca ziyaretlerinizde;

  • Ilıca Plajı,
  • Altınkum Plajı,
  • Saint Mary,
  • Nirvana,
  • Çeşme Kalesi,
  • Yel Değirmenleri Parkı,
  • Pazaryeri Camii,
  • Kirli Çıkı Sanat Galerisi,
  • Çeşme Müzesi,

Delikli Koyu’nu mutlaka görmelisiniz. Çeşme Ilıca konum bakımından bir çok yerin merkez noktasında yer aldığı için gezilecek yerlerde oldukça kapsamlıdır. Bundan dolayı yakın civarlarda yer alan termal oteller, sanat galerileri, spa ve hamamları da ziyaret edebilirsiniz.

READ  Çeşme Gezilecek Yerler

Alaçatı’da Keşfedilecek Yerler

Son yıların en meşhur ve en pahalı Bodrumu sollayan yerlerinden biri olan Alaçatı özellikle gece mekanlarıyla ve butik otelleriyle çok meşhur. Son yıllarda bütün ünlülerin akın akın geldiği alaçatı.

Alaçatı
Alaçatı

Ilıca Plajı

Ilıca plajı her sene daha fazla ziyaretçinin beğenisi toplayan yerlerin başında gelir. Tertemiz denizi, ılık suyu ve altın renginde kumu ile bir çok kişiyi kendisine hayran bırakır. Ilıca plajı, halk plajı olduğu için ücretsizdir. Konum

Ilıca plajı
Ilıca plajı

Ancak plajda vakit geçirdiğiniz süre boyunca şezlong, veya şemsiye kullanmak isterseniz belli bir miktar kiralama ücreti ödemeniz gerekmektedir. Aynı zamanda kişisel ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz duş, giyinme kabini ve tuvaletlerde bulunmaktadır. Plaj boyunca büfelerde yemek yiyebilir ve keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Aynı şekilde plaj boyunca belirli aralıklarda voleybol sahaları ve su sporları yapabileceğiniz yerlerde bulunmaktadır. Ilıca plajında konaklama yapmak isteyen kişiler için de bazı otel işletmeleri bulunmaktadır. Bu otel işletmelerine mutlaka daha öncesinden rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir.

Altınkum Plajı

Çeşme Ilıca dendiği zaman akla gelen bir diğer plajlardan birisi de Altınkum plajı olarak bilinir. Altınkum plajı halk plajı olduğu için ücretsizdir. Ancak plaj boyunca hizmet veren bazı beach ve diğer küçük işletmeler de yer almaktadır. Konum

Altınkum Plajı Ilıca Çeşme
Altınkum Plajı Ilıca Çeşme

Beach hizmeti veren işletmelerde giriş ücretleri kişi başı yaklaşık 100 lira iken, diğer küçük işletmelerde kişi başı giriş fiyatları 40-50 lira arasında değişiklik göstermektedir. Belirlenen kişi başı fiyatlar çocuklar için değişiklik gösterebilir. Altınkum plajı gerek temizliği, gerekse konumu bakımından sıklıkla tercih edilen yerler arasındadır.

Goldensand Beach Club Ilıca
Goldensand Beach Club Ilıca

Saint Mary

Saint Mary tekne turu yapmak isteyen kişilerin vazgeçilmeleri arasında yer almaktadır. Sınırlı sayıda kişi ile seferler düzenleyen tekne turu hem maliyet olarak uygun hem de konfor olarak üst seviyede hizmet sunduğu için birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Konum

READ  ılıca Halk Plajı : İzmir'in En Ünlü Plajı
Saint Mary tekne turu
Saint Mary tekne turu

Tüm gün boyunca deniz turuna devam eder ve koylarda mola verir. Aynı zamanda su altı fotoğraf ve dalış dersleri gibi hizmetleri de tur fiyatına dahil olarak sunmaktadır. Tertemiz denizin bilinmeyenlerin de yapılan turlardan ziyade ada ziyaretleri ile oldukça beğeni toplamaktadır.

Çeşme Kalesi

Çeşme’nin en önemli tarihi kültürlerinden birisi de Çeşme Kalesi‘dir. Kalenin yapımı 1508 yılına dayanmaktadır. İkinci Beyazıt döneminde Mimar Ahmet Oğlu Mehmet tarafından yapılmıştır. Tarihi yapısı neredeyse hiç zarar görmeden özenle korunarak günümüzdeki halini almıştır. İçerisinde arkeoloji müzesi yer almaktadır. Yapımının ardından uzun bir süre sonra Topkapı Sarayı’ndan getirilen tarihi silahlar sergilense de zaman içerisinde meydana gelen oksitlenmelerden dolayı silahların zarar görmemesi için silah müzesi kapatılmıştır. Silah müzesinin kapatılmasının ardından yakın bölgelerde yapılan kazı çalışmalarından bulunan tarihi eserler sergilenmeye başlanmıştır. Konum

Çeşme Kalesi
Çeşme Kalesi

Kazılardan bulunan yaklaşık 477 adet tarihi eser hala müzede sergilenmeye devam edilmektedir. Çeşme kalesini haftanın her günü ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz. Kale içerisinde bulunan müze ise pazartesi günleri hariç her gün ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

Çeşme Kalesi - Ilıca Gezilecek Yerler
Çeşme Kalesi – Ilıca Gezilecek Yerler

Yel Değirmenleri Parkı

Çeşme Ilıca yakınlarında yer alan Yel Değirmenleri Parkı oldukça sık ziyaret edilen bir diğer noktalardan bir diğeridir. Tarihi yapısını yıllar öncesinden günümüze kadar korumayı başaran tarihi değirmenler manzarası ile adeta bir seyir zevki sunmaktadır. Konum

Yel Değirmenleri Parkı
Yel Değirmenleri Parkı

Uzun ve dik bir rampa sonucu eşsiz manzaranın keyfini çıkarmak mümkündür. Aynı zamanda son zamanlarda bir çok evli çiftinde fotoğraf çekilmek için sıklıkla tercih ettiği alanlar arasındadır. Yel değirmenlerini ziyaret etmek için herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur.

Pazaryeri Camii

Pazaryeri Camii oldukça beğeni toplayan bir diğer ziyaret noktası konumundadır. 1832 yılında kilise olarak yapılan ve uzun yıllar boyunca kilise olarak hizmet vermesinin ardından 1920’li yıllarda camiye çevrilmiştir. Konum

READ  Çeşme Germiyan | İzmir
Pazaryeri Camii
Pazaryeri Camii

Camii olarak değiştirilmesinin ardından, kilise esintilerini gizlemek için işlemlerinin üzerinde özel bir boya ile kapatma işlemi uygulanmıştır. İlerleyen süreçlerde kapatılan kısımların tekrar açılmasının ardından bambaşka bir tarihi yapı haline gelmiştir. Her iki inancın ve medeniyetin izlerini de taşıyan bu tarihi alan mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasındadır.

Pazaryeri Camii
Pazaryeri Camii

Çeşme’de Keşfedilecek YerlerBenzer Görülmesi Gereken Yerler

White Beach Ayayorgi – Çeşme’nin Popüler Mekanları Arasında

Hakan Karaduman

The Beach Of Momo | Çeşme’deki Popüper Mekanlardan

Hakan Karaduman

Tekke Plajı – Çeşme

Gezicini

Sole Mare Beach Club | Çeşme’nin Gözde Mekanlarından

Hakan Karaduman

Sera Beach | Çeşme’de Sera Koyunda Bir Beach

Hakan Karaduman

Rooms Beach Club | Çeşme İzmir

Hakan Karaduman

Pırlanta Plajı Çeşme

Gezicini

Paşalimanı Koyu – Çeşme

Gezicini

Kocakarı Plajı

Gezicini

18 Yorumlar

Elif 10 Şubat 2022 at 20:17

çeşme Türkiye’de ölmeden önce Mutlaka Görülmesi gereken yerlerden birisidir.

Cevapla
Barış Geçmen 15 Şubat 2022 at 10:08

Ilıca plajı ve çeşme kalesi muazzam yerler diyebilirim. Herkes gezip gördüğün de aşık olacaktır buraya.

Cevapla
Emre Yılmaz 16 Şubat 2022 at 02:03

Ilıca harika bir yer. Çoğu yerini gezdim. Cokta keyif aldım. Gezmekten. İyikide gezmişim. Mükemmel 👍

Cevapla
mahir 16 Şubat 2022 at 16:12

ılıca sahili hakkında harika bir inceleme yazısı olmuş elinize sağlık

Cevapla
mehmettelco 16 Şubat 2022 at 16:56

Gercekten mukemmel site olmus , gezicini cok iyisiniz , tebrik ederim . Yerler efsane gercekten .

Cevapla
Serhat 16 Şubat 2022 at 22:28

Çeşmeyi çok duydum ama daha önce gitmemiştim gezicini sitesi sayesinde İzmir’in gözdesi çeşmeyi gezmiş kadar oldum gerçekten emeğinize sağlık

Cevapla
Faruk 17 Şubat 2022 at 19:39

İzmir. En çok gezmek istediğim şehir çok güzel görünüyor çokta güzel bir tanıtım olmuş

Cevapla
Nur 18 Şubat 2022 at 20:42

Çeşme ve Ilıca kadar muhtesem çok az yer var tamamen tatil beldeleri aynı zamanda yabancı arkadaş edinmek için de ideal

Cevapla
memoliaslan88 19 Şubat 2022 at 05:44

Gerçekten çok iyi gezinici olmuş harika valla gezilecek yerler mekânlar görülmesi gereken okadar çok yer var ki

Cevapla
Erhan 19 Şubat 2022 at 22:44

çok güzel yerler hepsi de

Cevapla
Merve 19 Şubat 2022 at 23:12

Gerçekten harika bir yer herkese tavsiye ederim çok güzel çok beğendim

Cevapla
Derya 19 Şubat 2022 at 23:13

Gerçekten harika bir yer herkese tavsiye ederim çok güzel çok beğendim

Cevapla
Muhlis akarsu 19 Şubat 2022 at 23:14

ılca denizi gerçekten Türkiye’nin sayılı plajlarından diyebilirim öyle böyle değil ve sadece elit modeller gelir buraya

Cevapla
Muhlis 19 Şubat 2022 at 23:14

Gerçekten harika bir yer herkese tavsiye ederim çok güzel çok beğendim

Cevapla
Eda atacan 20 Şubat 2022 at 07:46

Gerçekten mükemmel site olmuş,gezicini çok iyisiniz, tebrik ederim

Cevapla
Asli 21 Şubat 2022 at 23:05

Biz de çok gitmek istiyor Çok güzel yerlere benziyor Keşke biz de gidebilsek aman tanrım mükemmel nasıl

Cevapla
Şeyma 21 Şubat 2022 at 23:07

Çok güzel bir yer ben çok beğendim herkese tavsiye ederim

Cevapla
Zeyno 21 Şubat 2022 at 23:07

Çok güzel bir yer ben çok beğendim herkese tavsiye ederim

Cevapla

Yorum Yaz