Image default
Antalya Kepez

Dokuma Park | Bir Zamanlar Antalya

Dokuma Park Antalya İplik ve Pamuklu Dokuma Fabrikası’nın içinde bulunmaktadır. Fabrikanın temelleri 1950 yılına dayanmaktadır. O dönemin Cumhurbaşkanı Celal Bayar ve Başbakanı Adnan Menderes tarafından açılmıştır. Kent nüfusunun hızlı bir şekilde artmasını sağlayan fabrika işsizliğe de çözüm olmuştur.

Dokuma Park
Dokuma Park

Kısa sürede geliri arttı ve Cumhuriyet sanayileşmesinde Akdeniz bölgesindeki en önemli temsilci haline geldi. Türk Silahlı Kuvvetlerinin ve NATO güçlerinin kıyafetleri hep bu fabrikadan çıkmaktaydı. Bir süre sonra kaderine terk edilen fabrika Kepez Belediyesi tarafından Dokumapark ismiyle yeniden hayata döndürüldü. Tarihe tanıklık eden fabrikanın doğal yapısı bozulmadı, bahçesindeki tek bir ağaç bile kesilmedi.

En İyi Dokumapark Görüntüleri

Dokumapark Dönüşüm Süreci

Kepez Belediyesi 238 bin metrekarelik alanda dönüşüm projesini başlattı, fabrikada hiçbir noktaya zarar gelmeden yeşil alanlar, kafeler ve spor alanları kurulmaya başlandı. Halkın kullanımına hazırlanırken birde müzeler kendi haline getirildi. Bir zamanlar kaderine terk edilen fabrika şimdi Antalya’nın en gözde turistik yerlerinden birine dönüştü.

Dokuma Park
Dokuma Park

Anadolu Oyuncak Müzesi

Fabrikada bir zamanlar kreş olan oda şimdi oyuncak müzesine dönüştürüldü, tamda o odaya uygun olarak hazırlanmış. Açıldığı ilk gün 32 bin ziyaretçiyle rekor kıran müzede 15 ayrı temada 13 bin 800 adet oyuncak bulunmaktadır. Anadolu oyuncak tarihine ışık tutan müzede çocuklarınız hiç görmedikleri oyuncakları keşfedebilir, sizde geçmişinize yolculuğa çıkabilirsiniz.

Anadolu Oyuncak Müzesi
Anadolu Oyuncak Müzesi

Bir Zamanlar Antalya

Burada Antalya ve Dokuma Fabrikasına ait olan anılar yaşatılıyor. Kepez‘in tarihini, Antalya’nın önemli değerlerini ve kentin hikayesini burada öğrenebilirsiniz. Bu müze fabrikanın idari binasında yer almaktadır.

En İyi Dokumapark Görüntüleri

Modern Sanatlar Galerisi

Fabrikanın yemekhanesi bir sanat galerisine dönüştürülmüştür. 4 ayrı salona yayılan sergi 15 Temmuz hain darbe girişiminin yıl dönümünde kapılarını ziyaretçileri açmıştır. Burada güzel sanatlar yarışmaları sergilenmektedir. Şimdi ise düzenli olarak sanat severleri ağırlamaktadır.

READ  Antalya'nın En iyi Plajları ve Koyları
Dokuma Park Treni
Dokuma Park Treni

Nostaljik Araç Müzesi

Adete müze kampüsü olan Dokumapark’ta eski araçları da keşfedebilirsiniz. Şehrin caddelerinde dolaşan nostaljik araçlar burada sergilenmektedir. Bu müze Türkiye’nin sanayileşme dönemine de ışık tutmaktadır, bakarsınız eski dönemlerde kullandığınız aracınızı yeniden görebilirsiniz.

Antalya Kepez Açık Hava Müzesi
Antalya Kepez Açık Hava Müzesi

Açık Hava Müzesi

Bu müze İstanbul Miniatürk müzesine benzemektedir. Çünkü Türkiye’nin dört bir yanında olan tarihi ve kültürel eserlerin küçük boyutları sergilenmektedir.

Bunlar;

  • Camiler
  • Heykeller
  • Kiliseler
  • Tarihi binalar şeklinde sıralanmaktadır ve toplam 84 adet bulunmaktadır.

 

 Antaya’da Gezilecek Parklar

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Tünektepe Teleferik Tesisleri – Antalya

Gezicini

Tekirova Plajı | Maviliği ve Kendine Has Renkleri İle Harika Plaj

Gezicini

T.C. Muratpaşa Belediyesi Falez Parkı 3

Gezicini

Side Gezilecek Yerler

Gezicini

Serik Gezilecek Yerler | Serik’da Görülecek Önemli Bölgeler

Gezicini

Olimpos Gezilecek Yerler : Antalya’nın Doğa Harikası

Gezicini

Muratpaşa Gezilecek Yerler | En Güzel Yerlerin Listesi !

Gezicini

Mazıdağı Seyir Terası Kepez | Antalya’da Eşsiz Manzara

Gezicini

Manavgat Gezilecek Yerler

Gezicini

Yorum Yaz