Image default
Nevşehir

Asmalı Konak Nevşehir : Dizilerin Çekildiği Konak

Nevşehir Asmalı Konak

Asmalı Konak
Asmalı Konak

Kapadokya’nın en fotojenik bölümü olarak bilinen Nevşehir Asmalı Konak, 2000’li yılların başında ismini aldığı Asmalı Konak dizisiyle izleyicileri eşsiz güzellikteki tarihi yapısıyla kendine hayran bırakır. Bu hayranlığın haklılık payı oldukça yüksek. Asmalı Konak tarihine bakıldığı zaman 180 yıllık bir geçmişe sahip olduğu görülüyor. 42 odaya sahip olan konak, içerisinde çekilmiş olan Asmalı Konak dizisinin ardından birçok meraklısı tarafından ziyarete uğramış ve günümüzde de bu ziyaretlerin devam ettiği görülüyor. Çoğunlukla Peri Bacalarını ziyarete gelen kesim bu konağında yolunu tutuyor. Günümüzde ise Asmalı Konak müze olarak kullanılmakta.

Asmalı Konak Nevşehir
Asmalı Konak Nevşehir

Asmalı Konak’a Nasıl Gidilir?

Türkiye’nin en turistik illerinden biri olan Nevşehir, turist yoğunluğu olduğu için dünya çapında ulaşıma açık ve ulaşım kolaydır.

Nevşehir’in 30 kilometre mesafe uzağındaki Tuzköy Havalimanının İstanbul ile bağlantısı bulunmaktadır. Tuzköy seçeneğini değerlendirmek istemeyen turistler için de Nevşehir’e en yakın bir diğer havalimanı olan Kayseri Havalimanı da ulaşımda faydalanılabilir. Kayseri Havalimanından Nevşehir’e ulaşım 45 dakikalık bir yolculuğun ardından sağlanır.

Asmalı Konak Evi
Asmalı Konak Evi

Özel araç kullanacak kişiler için ise Nevşehir’e ulaşmanın ardından Tevfik Fikret Caddesi ardından Ahmet Refik Caddesi ve sonrasında Süleyman Efendi Sokak takip edilirse en çok ziyaret edilen Asmalı Konak Müzesine ulaşılır.

Ulaşım konusundaki bir diğer seçenek de Nevşehir’e giden otobüsler olarak düşünülebilir. Türkiye’nin hemen hemen her yerinden şehirlerarası otobüs firmaları Nevşehir’e seferler koymaktadır.

Asmalı Konak
Asmalı Konak

Nevşehir ulaşım konusunda sıkıntı yaşanmayacak bir konuma sahip olduğu için kolaylıkla gezip görülebilecek bir ildir.

READ  Avanos Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerlerin Listesi !

Asmalı Konak Özellikleri

Asmalı Konak 1887 yılında inşa edilmiştir ve bu süreden 1992 yılına kadar zaman zaman farklı aileler tarafından kullanılmış ve 1992 yılından sonra otel olması amacıyla restore edilip işletme amacıyla kullanılmaya başlamıştır. 180 yıllık tarihi ve 42 adet odası bulunmaktadır. Ürgüp merkezinden 5 kilometre ileride bulunan Mustafa Paşa Mahallesinde yer almaktadır. Asmalı Konakta klasik Türk mutfağı yemekleri bulmak mümkündür.

Asmalı Konak Dizinin Geçtiği Konak
Asmalı Konak Dizinin Geçtiği Konak

Asmalı Konak’a Giriş Ücretli Mi?

Asmalı Konak dizisinin çekildiği ilk konak olan Asmalı Konak restoran ve otel olarak kullanılmakta. Bu sebeple bir miktar giriş ücreti mevcut.

Asmalı Konak Ürgüp
Asmalı Konak Ürgüp

Asmalı Konak Giriş Ücreti

“ Old Greek House” isimli otelde tatil yapmak için iki kişinin iki gecelik ücreti 400 TL’den başlamakta. Delux odalarda konaklama ise aynı şekilde iki kişi iki gece ortalama 500 TL. Eğer sadece restoran kısmında yemek yeme düşünülüyorsa tavsiye edilen yemekler mantı, yaprak sarma ve patatesli köftedir. Old Greek House restoranında Ürgüp’te yetişen ürünler kullanılmakta ve lezzetli yemeklerin yanı sıra güler yüzlü insanlar görmek de mümkün. Ürgüp şehir merkezinde yer alan Asmalı Konak müzesinin giriş ücreti ise 3 TL’dir.

Ürgüp Asmalı Konak
Ürgüp Asmalı Konak

Asmalı Konak’ta Çekilen Diziler

İsmini çekildiği yer olan Asmalı Konak’tan alan Asmalı Konak dizisi, 2000’li yılların başında başrollerini Nurgül Yeşilçay, Özcan Deniz ve Selda Alkor’un paylaştığı 7’den 70’e herkesi ekran başına toplayan bir dizidir. Dizinin çekimlerinin geçtiği Asmalı Konak dizi halen devam etmese de popülerliğini kaybetmemiş ve merak konusu olmaya devam etmiştir. O dönemde diziden sonra başlayan Asmalı Konak merakı günümüzde de devam etmektedir.

Asmalı Konak Dizisi
Asmalı Konak Dizisi

Her yıl birçok insanın uğrak noktası olmaya devam etmektedir. Dizi tarihinden daha geçmiş bir tarihe sahip olan Asmalı Konak herkesin gidip görmesi gereken bir yapı niteliğindedir. Burayı ziyaret edenler, tarih seven ve tarihi yerlere merakı olan tüm insanların Asmalı Konak’a gidip oradaki eşsiz tarihi ve Ürgüp’e bir de oradan bakmayı tavsiye etmektedirler.

READ  Nevşehir Uçhisar Kalesi : Dünya Kültür Mirası Kapadokya'da

Nevşehir Resimleri

Güvercinlik Vadisi NevşehirnevsehirkalesininNevşehir Gezilecek YerlerNevşehir Gezilecek YerlerNevşehirNevşehir MAnzaralı Otellernevsehirkale 1Nevşehir BalonNevşehirNevşehir KalesiNevşehir Peri BacalarıAşıklar Vadisi NevşehiruchisarnevsehirNevşehir Ürgüp Balon FestivalleriAşıklar Vadisi NevşehirNevşehir ÜrgüpNevşehir Uçhisar KalesiNevşehir Temenni Tepesi

Nevşehir’de Yapılacaklar Listesi :

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Ürgüp Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerlerin Listesi !

Gezicini

Temenni Tepesi : ve Muhteşem Manzarası

Gezicini

Paşabağları Müze ve Ören Yeri

Gezicini

Ortahisar Kalesi : Kapadokya’nın En Büyük Peri Bacası

Gezicini

Nevşehir Uçhisar Kalesi : Dünya Kültür Mirası Kapadokya’da

Gezicini

Nevşehir Kalesi : Kayaşehir Nerede Nasıl Gidilir ?

Gezicini

Nevşehir Gezilecek Yerler : Mutlaka Görmeniz Gereken Yerlerin Listesi !

Gezicini

Kızılçukur Vadisi : Nevşehir’de Kızılçukur Günbatımı Vadisi

Gezicini

Kapadokya Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler Listesi

Gezicini

Yorum Yaz