Image default
Nevşehir

Devrent Hayal Vadisi – Kapadokya

Devrent Hayal Vadisi – Kapadokya

Hayal vadisi olarak aktarılan Devrent Vadisi (Imagination Valley) , Kapadokya bölgesinin sıklıkla tercih edilen derin bir tarihe sahip alanlarındandır. Site dâhilinde sunulan gezi turlarından biri de Devrent açık alanına yapılıyor. Aynı zamanda verilen hizmetler dâhilinde birçok olanakta müşterilere özel olarak sunulabiliyor.

Devrent Hayal Vadisi - Kapadokya
Devrent Hayal Vadisi – Kapadokya

Devrent vadisi ve çevresinde gezilecek yerler, nasıl alışveriş yapılabileceği ve daha birçok konuda sitede detaylı bilgi verilmiş durumdadır. Ayrıca müşteriler ile birebir iletişim kurarak hizmet alanlarını geliştirmeyi hedefliyorlar. Sitede Devrent vadisi gibi birçok tarihi bölge, turlar ve çeşitli hizmet olanakları ile müşterilere sunulmuştur.

Devrent Vadisi Nevşehir
Devrent Vadisi Nevşehir

Devrent Vadisi

Nevşehir Devrent Vadisi (Imagination Valley) hayal vadisi olarak bilinmekle birlikte Kapadokya bölgesinin hem ilginç hem de fantastik peri bacalarını bulunduruyor. Aynı zamanda burada bulunan peri bacalarının daha çok hayvan ve insan şekillerinden yapıldığı görülebiliyor.

Ayrıca bu şekillere benzemesi nedeniyle de hayal vadisi olarak anılıyor. Devrent vadisi gezi aşamasında sitenin sağladığı rehberler gezginlere detaylı bilgi vererek konu ile ilgili meraklarını giderebiliyor.

Cappadocia Imagination Valley
Cappadocia Imagination Valley

Devrent hayal vadisinin bölgedeki en sürrealist şekle sahip peri bacalarını içerdiği söylenebilir. Kapadokya’nın büyüleyen köşelerinden biri olarak vadi boyu yürüme imkânı sunan bir alan sahip olan bu vadi içerisinde kiliseler, mezarlar veya kayalardan oyulmuş olan yerleşim yerlerini görmek mümkündür.

READ  Acıgöl Gezilecek Yerler : Nevşehir'de

Devrent Vadisi Nasıl Oluştu?

Sitenin sunduğu bilgilerden bir diğeri de Devrent vadisinin nasıl oluştuğu ile ilgilidir. Bundan elli yıl önce Kapadokya bölgesi kocaman bir iç deniz olarak kabul edilirmiş. Çevresinde gerçekleşen yanardağ patlamaları ile birlikte deniz kurumuş ve yerini soğuyan lavlar biçimlendirmiş.

Imagination Valley Cappadocia
Imagination Valley Cappadocia

Lavların biçimlendirdiği kayalarla dolu derin vadiler oluşmuş. Ayrıca esen sert rüzgârlar ile bu lavların şekilleri değişerek peri bacalarını dönüştürmüştür. Avanos bölgesi içerisinde yer alan Devrent vadisi de Kapadokya’nın bu şekilde oluşan alanlarındandır. Vadide yer alan her bir peri bacası sanki zamanlar öncesinden bu yana canlıymış gibi görünür. Bu alan gün batımında aldığı renkten dolayı pembe vadi olarak anılmış.

Devrent Vadisi Gezilecek Yerler
Devrent Vadisi Gezilecek Yerler

U şeklini andıran bu vadinin bir ucu Kızıl çukur’a kadar uzanıyor. Ayrıca orta kısmında paşa bağları ve Zelve tarihi ören yerleri bulunuyor. Bir başka önemli nokta Devrent vadisinde diğer vadiler gibi giriş ve çıkış alanları yoktur. Belirttiğimiz alanlar rehber eşliğinde hizmete dâhil edilerek gezginlere keyifli anlar sunuyor.

Güvercinlik Vadisi Nevşehir
Güvercinlik Vadisi Nevşehir

Gezilecek Yerler Ve Aktiviteler

Devrent hayal vadisi içerisi site bünyesinde sunulan hizmetler ile detaylı olarak geziliyor. Alan içerisinde deve şeklinde olan peri bacası oldukça popülerdir. Aynı zamanda fantastik peri bacaları çeşitli ölçülerde ve özellikler de yer alıyor. vadi içerisinde gerçekleştirilen popüler aktiviteler ise trekking, doğa yürüyüşü, at binme ve safari olarak sizlere sunuluyor.

Devrent Vadisi Kapadokya
Devrent Vadisi Kapadokya

Yeme İçme Mekânları

Devrent vadisi içerisinde yeme içme mekânları açısından biraz sınırlı seçeneklerde vardır. Ancak site hizmeti özelinde bireyler için en uygun olabilecek restoranlar tercih edilmeye çalışılıyor. Vadide yer alan küçük dükkânlarda tost, gözleme gibi hamur işleri yiyebilirsiniz. Ayrıca çay, meşrubat, meyve suyu gibi ürünleri de satın alabilirsiniz. Bu dükkânlar sezon boyunca sürekli açıktır.

READ  Paşabağları Müze ve Ören Yeri
Devrent Vadisi Yeme İçme Mekanları
Devrent Vadisi Yeme İçme Mekanları

Alışveriş

Devrent vadisi çevresinde hediyelik eşya satan yerler mevcuttur. Hizmet dahilinde bu alanlarda gezdiriliyor. Aynı zamanda eğer araç ile geldiyseniz ücretsiz park yerlerinin de bulunduğu söylenebilir. Bu alanda fotoğraf çekme molası da verildiği için rahatlıkla almak istediklerinizi inceleyebiliyorsunuz. Alan içerisinde ayrıca dokuma kilimleri çantalar ve kıyafetler satılıyor. Yakınlarınıza alabileceğiniz birçok özel tasarım da alanda mevcuttur. Bu noktada hizmet içeriği geniş tutularak müşterilerin rahat bir şekilde alışveriş yapması site bünyesinde sağlanıyor.

Devrent Vadisi
Devrent Vadisi

Nasıl Gidilir?

Devrent vadisi için çeşitli tur olanaklarını sitede bulabilirsiniz. Hizmet dâhilinde kırmızı ve yeşil turlar sunuluyor. Aynı zamanda kişiye özel indirim imkânları da mevcuttur. Devrent hayal vadisine gidebilmek için Avanos ve Ürgüp güzergâhının kullanılması lazımdır. Aynı zamanda Ürgüp yolu üzerinde bulunduğunu unutmamak gerekir. Paşa bağ rahipler vadisini takip ederek zelve açık hava müzesini de geçtikten sonra bu alan geliyor. Vadiye giden minibüsler yeni nesil araçları kapsıyor.

Devrent Valley Cappadocia
Devrent Valley Cappadocia

Devrent Vadisi Efsanesi

Devrent vadisi ile ilgili bilinmek istenen pek çok husus sitede yer aldığı için gezginlerin konu ile alakalı kolaylıkla bilgi edinmesi sağlanmış oluyor. Bu vadi için önemli noktalardan biride alan ile ilgili efsanedir. Vadideki farklı kaya oluşumları alanda efsanelerin oluşmasına sebep olmuştur. Bu efsanelerden biri de vadideki peri bacalarının dualar ile cezalandırılarak taş kesilen insanlar olduğu yönündedir. ayrıca Aktepe sırtlarında yer alan perili vadide bir türbe olduğu ve türbenin civarında ise asasını yere vurarak su çıkarabilecek kudrette bir dedenin var olduğu söyleniyor.

Imagination Valley
Imagination Valley

Devrent Vadisi Yakınlarında Görülebilecek Yerler

Devrent vadisi içerisinde gezilecek yerler hizmet olanakları ile birlikte sizlere sunuluyor. Paşa bağı alanı, Avanos ve Göreme yolunda bulunan Zelve bölgesi, Avanos çömlek yapım alanları ekstra olarak gezilebilecek alanlar içerisinde sunuluyor. Bu açıdan da site, içeriğinde pek çok tur alanını barındırıyor diyebiliriz.

READ  Aşıklar Vadisi : Kapadokya'nın Gündoğumu Balon İzleme Tepesi
Devrent Valley
Devrent Valley

Nevşehir’deki Vadilerin Resimleri

Cappadocia Imagination ValleyDevrent Vadisi Gezilecek YerlerDevrent Valley CappadociaDevrent VadisiDevrent Vadisi NevşehirGüvercinlik VadisiUçhisar Güvercinlik VadisiGüvercinlik VadisiPancarlık VadisiIhlara VadisiAşıklar Vadisi KapodokyaKızıl Vadi RestaurantAşıklar Vadisine Nasıl Gidilir?Aşıklar Vadisinde Neler Yapılır?Aşıklar Vadisi NevşehirAşıklar Vadisi KapadokyaAşıklar Vadisi NevşehirAşıklar Vadisi Meşhur Fotoğraf TepesiAşıklar VadisiRahipler Vadisi

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Ürgüp Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerlerin Listesi !

Gezicini

Temenni Tepesi : ve Muhteşem Manzarası

Gezicini

Paşabağları Müze ve Ören Yeri

Gezicini

Ortahisar Kalesi : Kapadokya’nın En Büyük Peri Bacası

Gezicini

Nevşehir Uçhisar Kalesi : Dünya Kültür Mirası Kapadokya’da

Gezicini

Nevşehir Kalesi : Kayaşehir Nerede Nasıl Gidilir ?

Gezicini

Nevşehir Gezilecek Yerler : Mutlaka Görmeniz Gereken Yerlerin Listesi !

Gezicini

Kızılçukur Vadisi : Nevşehir’de Kızılçukur Günbatımı Vadisi

Gezicini

Kapadokya Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler Listesi

Gezicini

Yorum Yaz