Image default
Bornova

Pınarbaşı Mahallesi : Bornova

Pınarbaşı Mahallesi : Bornova İzmir iline bağlı olan Bornova ilçesi gelişmişliğiyle neredeyse bir il konumuna gelmek üzeredir.  Tarihi, mimari yapıları, coğrafi güzelliklerinin bulunduğu Bornova’nın Pınarbaşı mahallesi de bir o kadar güzelliklerin bulunduğu yerleşim yeridir. Pınarbaşı beldesi oldukça sakin bir yer olup, sanayisiyle de bölgenin kalkınmasına yardımcı oluyor.

İzmir Bornova Pınarbaşı
İzmir Bornova Pınarbaşı

Bornova Pınarbaşı mahallesinde araştırılan bilgilere göre 1800’lü yıllarda oldukça büyük göçler almış, Rum, Yahudi, hristiyan halk çoğunluklu olarak yaşamını sürdürmekteydi. Değişik kültürlerden gelen bu halk dönemin ibadetlerini yapabilmek için Azize Helena Kilisesini inşa etmişlerdir. Osmanlı döneminde ise Pınarbaşı köyüne kültürümüzün bir parçası haline gelmiş olan tarihi hamamı yapmışlardır. Bu tarihi hamam görülmeye değerdir.

Pınarbaşı
Pınarbaşı

Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Pınarbaşı, Katolik çağdan roma dönemine kadar değişik kültürlere kapılarını aralamıştır. Pınarbaşının adeta tarih kokan evlerinin yanında Demiraltı diye bilinen bölgede tarihi evler restore edilmeye başlanmıştır. Ayrıca bölgenin düğün salonları ve gazinoları da oldukça meşhurdur. Pınarbaşı yaz aylarında çok sıcak olduğu için bu mekânlar sıra sıra akarsu kenarlarına yapılmıştır.

Pınarbaşı Semti, sanayisiyle İzmir ’in ve hatta tüm Türkiye’nin ekonomisine katkıları çok büyüktür. İçlerinde bugün tükettiğimiz envai çeşit malın üretildiği ve bilindik markalarıyla büyük fabrikalar kuruluştur. Bu fabrikalara gelen işçiler sadece o bölgeden değil genellikle mevsimlik olarak gelen G.D. A bölgesinden gelen işçileri de barındırmaktadır. Pınarbaşı mahallesinde İzmir’in tek yarış pistinin de burada olduğunu eklemek isteriz.

Bornova Pınarbaşı
Bornova Pınarbaşı

BORNOVA PINARBAŞI MAHALLESİ KONUM BİLGİSİ

İzmir Pınarbaşı sanayisiyle ön plana çıkmış olmakla beraber tarihi kök salmış ağaçlarıyla, göz kamaştıran yeşil manzaralarıyla da konumu için önemli ve değerli olmuştur. Pınarbaşı mahallesinin yerel yönetimce bağlı olduğu Bornova ilçesine 7 km, İzmir şehir merkezine ise sadece 9 km uzaklıktadır. Dolayısıyla Pınarbaşı konumu itibariyle iyi bir yerde olup, sizler de gezip görülecek listenize kesinlikle eklemeniz gereken yerlerden biridir.

READ  İzmir Alsancak Gece Kulübü | Bornova | Karşıyaka | Konak
izmir kumrusu
izmir kumrusu

İZMİR’DE NE YENİR?

İzmir Neyi Meşhur? Neleri Meşhur? Egenin incisi diyebileceğimiz, Türkiye’nin uzun deltaları üzerinde yer alan, birçok sektörde kendini birinciliğe taşımış olan İzmir, yemekleriyle de namını tüm dünyaya duyurmuştur. İzmir’in kendine has olan birçok çeşidiyle hem gözümüzü hem de kalbimize giden yol olan midemizi doyurmayı şehrin sakinleri başarmıştır.

izmir boyoz festivali
izmir boyoz festivali

İzmir’de bu kadar lezzetli olan neleri yiyebilirim diyorsanız hemen bir bakalım. Kahvaltıları için vazgeçilmez olanlar boyoz, fırında yumurta, pişi, İzmir tulum peyniri, öğle yemeği için atıştırmalık olarak sura, kumru, akşam yemeği için rakı-balığın yanında söğüş sübye tercih edebilir, çığırtma, çöp şiş, ot ve enginar yemekleri, meşhur İzmir köftesi, yemeğin üzerine tatlı yemeden olmaz diyorsanız İzmir bombası, lokması, sakızlı tatlılarını yemenizi öneririz. Tabii ki İzmir’e gelip de muhteşem ve derin denizlerinden çıkan midye dolma yemeden kesinlikle dönmeyiniz.

Homeros Vadisi
Homeros Vadisi

İZMİR BORNOVO’DA NERELERE GİDİLİR?

İzmir Bornova’ya her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turist gelmektedir. Eski mimari yapıları, coğrafi güzellikleri ve doğal manzaralarında birbirinde güzel fotoğraf kareleri yakalarlar. Eğer siz de İzmir Bornova ilçesine gelirseniz gezip görülmesi gereken mekânlar listenize bizim sizler için derlediğimiz listeye bakabilirsiniz.

  • Tarihi yapıları: Edvard Whittal Garden köşkü, Peterson köşkü, Alişir Nezir Beşir hazretleri türbesi, Paggy köşkü, Murat evi(perili köşk), Santa Maria katolik kilisesi, Belhomme evi, Belkahve ana atı evi, Mary Magdalene Anklikan kilisesi
  • Doğal yeşil alanlar: Gümüldür Yalı Cast, Karagöl tabiat parkı, belhahve geçidi, Bornova büyük park, Homeros vadisi, Atatürk parkı, Aşık Veysel rekreasyon alanı,
  • Müzeler: Arkas deniz tarihi merkez, Ege Üniversitesi etnografya müzesi, Tabiat tarihi müzesi

 

READ  Bornova Gece Hayatı ? En İyi Disco Bar Mekanlar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Kemalpaşa Nazarköy Nerede? Nasıl Gidilir?

Gezicini

İzmirde Gezilecek En Güzel Yerler : İzmir’de Ne Yapılır?

Gezicini

İzmir Altındağ 

Gezicini

İzmir Alsancak Gece Kulübü | Bornova | Karşıyaka | Konak

Gezicini

Homeros Vadisi – Bornova’nın Eşsiz Vadisi

Gezicini

Çamdibi Semti : Bornova

Gezicini

Bornovada Gezilecek En Güzel Yerler

Gezicini

Bornovada Alışveriş Nerelerde Yapılır ? Alışveriş Merkezleri

Gezicini

Bornova`da Görülmesi Gereken 5 En Güzel Cafe

Gezicini

1 Yorum

Doğukan Baycan 29 Ekim 2020 at 19:42

Burası gayet güzel biyer gittiğimde özellikle boyoz yemeden geri dönmüyorum.

Cevapla

Yorum Yaz