Image default
Bornova

Çamdibi Semti : Bornova

Çamdibi Semti İzmir’in en gelişmiş ve hala da gelişmeye devam eden ilçesi olan Bornova, tarihi yapılarıyla mimari eserleriyle kültürümüzü yansıtmaktadır. Bornova, muhteşem gün batımını izleyebileceğiniz, bölgeye has yemekleriyle, turistik mekânlarıyla gezilip görülmesi gereken kayda değer güzellikleri barındıran yerleşim yeridir.

Çamdibi
Çamdibi

Bornova’nın bir semti olan Çamdibi,  İzmir’in ilk mahallesidir. Bu özelliğiyle tarihi açıdan özelliği artış olup, tam tarih olarak 1963 yılında kurulmuştur. Burak reis eski adıyla Barbaros, Rafet paşa eski ismiyle çakmak, Çınar eski ismiyle mitatpaşa ve daha 4 mahallenin bütünleşmesiyle ortaya çıkan bir semttir.

İzmir Bornova Çamdibi
İzmir Bornova Çamdibi

Çamdibi semtine ilk yerleşmiş olanların edinilen bilgiye göre balkan göçmeni olduğu bilinmektedir. Günümüzde de birlikte yaşamlarını sürdürmekte olan göçmen aileler ve Türk ailelerinin nüfusu gerçekten bağlı oldukları Bornova ilçesi kadar vardır.  Nüfus bilgileri 2020 yılına göre tam belli olmasa da 100 bin gibi bir rakam söylemek doğru olur. Biraz daha nüfusa sahip olursa ilçe olması yolunda adım atmış olur.

Çamdibi, balkan göçmenlerinin asıl yeri olmakla beraber geliştirdiği müzik ve sporla adlarını duyurmayı başarabilmişlerdir. Balkan orkestrası ismiyle tanınmış bir grup ve Çamdibi Mahallesi bandosuyla yörenin düğünleri için olmazsa olmazları haline gelmiş durumdadırlar. Ayrıca spor alanında da oldukça iyi futbolcular yetiştirmişlerdir.

izmir forum bornova
izmir forum bornova

BORNOVA ÇAMDİBİ KONUM BİLGİSİ

İzmir Çamdibi’nin halkı için belediyenin de onayı alınarak yörenin ihtiyaçlarını giderebilmeleri için kapalı pazar yeri açılmış olup konumu için de önemli duruma gelmiştir. Çamdibi konumu itibariyle bağlı olduğu ilçeye Bornovo’ya 5 kilometre, İzmir şehir merkezine de aynı yani 5 kilometre uzaklıktadır. Eğer Çamdibi beldesine gelirseniz konum için iyi bir yer ulaşım içinse sıkıntı yaşamayacağınızı düşünüyoruz.

READ  Kemalpaşa Nazarköy Nerede? Nasıl Gidilir?
Point Bornova
Point Bornova

BORNOVA ÇAMDİBİ KALINACAK YERLER

Bornova’da Gidilecek Kaliteli Oteller Bornova Çamdibi semtinin sakinleri nüfus açısından nerdeyse bir ilçe konumuna gelmekte olup, bölgenin insanları için hatta şehir dışından gelen yerli ve yabancı turistler için harukilade yapılar inşa etmişlerdir. Sizler için İzmir Bornova ilçesinin Çamdibi beldesinde bulunan konaklama yerlerini derledik. Buyurun birlikte bakalım.

  • Bornova Otel: Bu mekânın fiyatı ciddi anlamda düşük olup tercih edebileceğiniz güzel ve konforlu bir yer olarak karşımıza çıkmaktadır.
  • Elit Ege Pansiyon: Küçük ama şirin bir yer olsun, temiz ve düzenli olsun diyorsanız tam sizin kalacağınız bir yerdir.
  • Koç pansiyon: konumu itibariyle her yere yakın olan bu pansiyonda rahatınız için iyi düzenleme yapılmıştır.
izmir kumrusu
izmir kumrusu

İZMİR’DE NE YEDİR?

İzmir Neyi Meşhur? Neleri Meşhur? İzmirlilerin kendine has yemeklerinin olduğunu tüm dünya duymuş durumda ve her yiyeceğe veya yemeğe kendilerinin bir isim bulduğunu söylemeden geçemeyiz. Örnek olarak çekirdeğe İzmir halkı çiğdem demişlerdir. İzmir sakinlerinin bazı özel bitkilerle de yemek yaptığını böylece çeşitliliğini de arttırmış oluyorlar. Lezzetli sofralarından aç kalmak mümkün değildir. Çünkü envai çeşitliğiyle önce gözümüzü sonra da midemizi doyuruyorlar.

izmir boyoz festivali
izmir boyoz festivali

Sizler için  İzmir’in hangi yemekleri meşhur ve nerede yenir sorusuna cevap vermeye çalıştık. Şöyle bir göz gezdirmeye ne dersiniz? İzmir Altındağ Öncelikle çikolata sevenlerin vazgeçilmez mekânı olacağını düşündüğümüz İzmir bombası için çelebi ünlü mamullerini, kumru yemeden olmaz diyenler için kardeşler büfe, rakı balık için Boğaziçi restaurant, kahvaltını vazgeçilmezi boyoz için dostlar fırını, ot yemekleri için beğendik abi esnaf lokantasını, şambali tatlısı için hisarönü şambalicisini ve midye dolma yemeden dönmek kesinlikle olmaz diyorsanız kordondaki seyyar satıcılarını tercih edebilirsiniz.

 

Çamdibi Çevresinde Görülecek Gezilecek Yerler           

READ  Pınarbaşı Mahallesi : Bornova

 

 

 

 

 

 

 

 

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Pınarbaşı Mahallesi : Bornova

Gezicini

Kemalpaşa Nazarköy Nerede? Nasıl Gidilir?

Gezicini

İzmirde Gezilecek En Güzel Yerler : İzmir’de Ne Yapılır?

Gezicini

İzmir Altındağ 

Gezicini

İzmir Alsancak Gece Kulübü | Bornova | Karşıyaka | Konak

Gezicini

Homeros Vadisi – Bornova’nın Eşsiz Vadisi

Gezicini

Bornovada Gezilecek En Güzel Yerler

Gezicini

Bornovada Alışveriş Nerelerde Yapılır ? Alışveriş Merkezleri

Gezicini

Bornova`da Görülmesi Gereken 5 En Güzel Cafe

Gezicini

1 Yorum

Emir Korucuoglu 3 Kasım 2020 at 17:19

Çok güzel bir yazı olmuş bende izmirdeyim ve çok güzel yerleri var burayıda öneriyorum

Cevapla

Yorum Yaz