Image default
Bornova

Homeros Vadisi – Bornova’nın Eşsiz Vadisi

Homeros Vadisi – Bornova’nın Eşsiz Vadisi

Homeros Vadisi : İzmir’in en gelişmiş ilçesi olan Bornova şehrin tarihiyle kültürel mirasının taşıyıcı konumundadır. Tarihi çok uzun medeniyetlere dayanan Bornova, birçok sektörde de başarıyı yakalamış nadir ilçelerdendir. Bornova ilçesi coğrafi konum itibariyle İzmir’in uzun deltaları üzerinde yerini alması doğal güzelliklerini yansıtması açısından görülmeye değer kılıyor.

Homeros Vadisi
Homeros Vadisi

Bornova gezilecek yerler arasında şüphesiz ki birinci sırada yer alan Homeros vadisinin kısaca hikâyesi anlatmak isteriz. İzmir’de çok ünlü filozoflar, şairler, ozanlar, düşünürler yetişmiş ve bu ozanlardan en meşhur olanı Homeros, mitolojideki nehir tanrısının oğlu olduğu için onun adına tapınak kurulmuştur. Tapınak büyükçe bir vadiye yapılmış olup ismi Homeros vadisi konulmuştur.

Bornova Homeros Vadisi
Bornova Homeros Vadisi

Homeros vadideki küçük bir mağarada uzun yıllar yaşamış ve mağarada dünyaca ünlü ilyada destanını yazmıştır. Mağaraya dünyanın dört bir yanından ziyaretçi gelmektedir.

Homeros Vadisi Özellikleri
Homeros Vadisi Özellikleri

Homeros Vadisi Özellikleri

Yerel yönetimlerce bağlı olan Bornova’ya tam olarak 10 kilometre uzaklıkta bulunan Homeros vadisi şehrin gürültülü ve kalabalık ortamından kaçmak için oldukça güzel bir rekreasyon alanıdır. Hafta sonu için ailecek veya sevdiklerinizle piknik yapabileceğiniz alanları içerisinde bulunduruyor. Homeros Vadisi içerisinde uzun yürüyüşler yapabileceğiniz, koşu alanları olan, küçük göleti ve minik bir de tiyatrosu vardır.

Homeros Vadisi Göl
Homeros Vadisi Göl

Macera sevenlerin vazgeçilmez tutkusu için özel alanlar içerisinde barındıran İzmir Homeros Vadisi yaklaşık 7 kilometre uzunluğuyla keyifli anlarınızın tadını çıkarabilirsiniz. Bu muazzam vadiye ulaşım ise Bornova’dan yeraltı treni ve otobüs aracını kullanmak beraber dilerseniz kendi aracınızla da rahatlıkla ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz. Muazzam manzaraya sahip Homeros vadisine gelmek için rotanızı buraya çevirmeniz sizlerin de ruhuna iyi gelebilecek yerlerden olacağını iddia ediyoruz.

READ  Bornova Konumu ve Tarihçesi Hakkında

Vadide Bulunan Bitki Ve Doğal Oluşumlar

Hemoros Vadisi - Bornova Eşsiz Hemeros Vadisi
Homeros Vadisi

Homeros vadisi akasya, çınar ağaçları ve daha birçok bulunduğu yemyeşil ağaç türlerinin altında yetişen uzun boylu otların arasında rengârenk bin bir çeşitli bitkilerin, çiçeklerin bulunduğu hatta dünyada eşsiz olanlar endemik bitkilere de ev sahipliği yaptığı, etrafındaki yosun tutmuş taşların olduğu küçük göletiyle adeta doğanın mavi ve yeşil renklerinin bizlere sunduğu mucizevi alanlar arasında vuku buluyor.

Doğal oluşumları sayesinde bu kadar güzelliğe sahip olması Homeros vadisi için değerli hale geliyor. Bornova çayının alt kısmından akan berrak, temiz suları küçük bir de şelaleye dönüşünce vadiye ilgi oranı iki kat yükselmiş, manzarasına masmavi sularını da eklemiş oluyor. Homeros Vadisi Bornova ilçesinin en çok tercih edilen yeri ziyaret mekânları arasında bulunuyor. Sizler de sakin ama huzurlu, kafa dinlemek ve ağaçlardan yayılan oksijen kaynağında derin bir nefes almak hatta meditasyon yapmak için Homeros vadisini eşsiz kılıyor.

İzmir’de Özel Bir Gün Geçirin

Hemoros Vadisi - Bornova Eşsiz Hemeros Vadisi
İzmir

İzmir kenti denilince ilk aklımıza gelen harika mekânlardan olan Homeros vadisi, İzmir büyükşehir belediyesi tarafından içerisinde bulunan mağarana ve doğa ananın tabiatına dokunmayarak sadece küçük bazı düzenlemeler sonucunda ziyaretçilerine kapılarını 2008 yılında açmıştır. İzmir şehrinin simgesi haline gelen Homeros vadisine gelerek sizlerde özel ve keyifli anlarınıza bir yenisini daha ekleyebilirsiniz.

Homeros Vadisi
Homeros Vadisi

Kocaman uzun ağaçlarının üzerinde cıvıl cıvıl öten kuşlara da yaşam alanı sunan Homeros vadisinde karşınıza değişik hayvan türlerinin çıkması muhtemeldir. Ağaçlarının renkleri dökülen yapraklarının her mevsim farklı renge bürünmesi vadinin capcanlı renklerine ekleniyor.

Ekoloji ve florası zengin bir yapısı olan Homeros vadisinin belediye tarafından korunması ve sadece İzmir halkı için değil ziyaret için gelen turistlerin de bilinçlendirilmesi güzelliğinin geleceğe aktarılması için gerekiyor. Özellikle gün batımındaki görünümüyle göz dolduran Homeros vadisine yanınıza fotoğraf makinenizi alarak gelmeye ne dersiniz.

READ  Bornova Küçükpark

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Pınarbaşı Mahallesi : Bornova

Gezicini

Kemalpaşa Nazarköy Nerede? Nasıl Gidilir?

Gezicini

İzmirde Gezilecek En Güzel Yerler : İzmir’de Ne Yapılır?

Gezicini

İzmir Altındağ 

Gezicini

İzmir Alsancak Gece Kulübü | Bornova | Karşıyaka | Konak

Gezicini

Çamdibi Semti : Bornova

Gezicini

Bornovada Gezilecek En Güzel Yerler

Gezicini

Bornovada Alışveriş Nerelerde Yapılır ? Alışveriş Merkezleri

Gezicini

Bornova`da Görülmesi Gereken 5 En Güzel Cafe

Gezicini

Yorum Yaz