Image default
İzmir Kemalpaşa

Kemalpaşa Gezilecek Yerler

Kemalpaşa Gezilecek Yerler

İsmini Mustafa Kemal Atatürk’ten alan bir zaman atamızın konakladığı tarihi bir yerdir Kemalpaşa Gezilecek Yerler. Eski ismi Nymphaiondan gelen Nif iken zamanımızda Kemalpaşa’ya dönmüştür. İzmir’e 29KM uzaklıkta olan mevkinin ulaşımı çok kolay ve basit bir şekilde sağlanıyor. Kemalpaşa hem tarihçesi hem de güzellikleri ile misafirlerini selamlıyor.  Her mevsim güzel olmasının yanı sıra Kemalpaşa park ormanında şubat ve mart ayları kiraz ve badem çiçekleri çok güzel görünüyor.Kemalpaşa da Gezilecek Yerler

İzmir Kemalpaşa
İzmir Kemalpaşa

Kemalpaşa Gezilecek Yerler Ülkemizin turistik şehirlerinden olan İzmir ilinde keşfedilecek ve görülecek harika yerler vardır. İzmir’de gezilecek yerler arasında olan bölgelerden Kemalpaşa, muhteşem bir yerdir. Nif dağının eteğinde, 200 m yükseklikte kurulan Kemalpaşa, İzmir’in en soğuk ilçelerinden biridir. 658 km’lik yüzölçümü ile İzmir’in en soğuk ilçelerinden olan Kemalpaşa, Akdeniz ikliminin yaşandığı yerlerdendir.

 

Kemalpaşa Savanda Gölü
Kemalpaşa Savanda Gölü

İzmir ilinin gezilecek bölgelerinden olan Kemalpaşa, 29 adet köyü bulunan bir ilçedir. Doğal güzellikleri ile ilgi çeken bir yer olan Kemalpaşa ilçesinde vakit geçirmek size büyük keyif katacaktır. Kemalpaşa’da görülecek yerler Muhteşem doğal güzelliği ile bambaşka bir yer olan Kemalpaşa ‘da Kiraz ve çam ormanları ile kaplıdır. Ege bölgesinde Hititlerden kalma tek örnek olarak gösterilen Kemalpaşa ilçesinin  Yunanca dilinde ismi Nif’tir.

Kemalpaşa
Kemalpaşa

Kemalpaşa İlçesi Ulaşım

İzmir ilinin en ilgi çekici bölgelerinden olan Kemalpaşa, doğayla içice olacağınız harika ortamlara sahiptir. Doğayı sevenler için mükemmel bir yer olan Kemalpaşa ilçesinde tarihi ve kültürel yerleri göreceksiniz. Yeşil alanları ve tarihi yapıtları farklı bir güzelliğe sahip Kemalpaşa ilçesinde konaklama ve ulaşım oldukça kolaydır.

READ  Efes Antik Kenti : UNESCO Tarafından Dünya Mirasları Listesinde

 

Kemalpaşa
Kemalpaşa

Ege bölgesinin turistik şehirlerinden olan İzmir ilinde gezilecek en güzel bölgeler arasında yer alan Kemalpaşa İlçesi, şehir merkezine yaklaşık 24 km uzaklıktadır. Otobüs ve minibüs seferleri ile ulaşım sağlayabileceğiniz bir yer olan Kemalpaşa ilçesine ESHOT seferleri de bulunmaktadır.

Halil Ağa Camii
Halil Ağa Camii

Tarihi Bir Yapıt Halil Ağa Camii

İzmir Kemalpaşa bölgesinde görebileceğiniz birçok sayıda değerli yapıt ve doğal güzellikleri ile ünlü yerler bulunuyor. Tarihi, kültürel yapıtlar ve doğanın harikalarına şahit olacağınız İzmir ilinde yer alan Kemalpaşa, şehrin en ilgi çekici bölgelerindendir. Kemalpaşa ilçesinde görülecek tarihi yapıtlar ve doğal güzelliklerin çevrili olduğu yerler vardır. Halil Ağa Camii de Kemalpaşa ilçesinde görülecek tarihi yapıtlar arasındadır.

Kemalpaşa Halil Ağa Camii
Kemalpaşa Halil Ağa Camii

 

İzmir’in tarihi bir ilçesi olan Kemalpaşa’da yer alan Halil Ağa Camii, 1311 yılında hacı Halil Ağa tarafından inşa edilmiştir. Kesme taş, moloz ve tuğladan inşa edilmiş bu camii  bölgede görülmesi gereken önemli yapıtlardan biridir. Burada yiyilecek en lezzetli yiyecek ise kirazdır. Kemalpaşa ilçesi gezinizde bölgede yetişen organik ve lezzetli kirazlardan yemeyi unutmayın.

İzmir Nymphaion – Nif Sarayı-Kız Kulesi – Laskaris Sarayı
İzmir Nymphaion – Nif Sarayı-Kız Kulesi – Laskaris Sarayı

Nemrut Höyük

İzmir ilinde gezilecek yerler ve görülecek yapıtlar ilgi çekici yönleriyle ön plana çıkıyor. Turistlerin merak duyduğu Ege bölgesinin İzmir ilinde gezilecek bölgelerden biri de Kemalpaşa ilçesidir. Kemalpaşa gezilecek yerler arasında ise birçok bölge bulunmaktadır. Bu yerlerden biri olan Nemrut Höyük bölgesini ilçeyi gezerken mutlaka ziyaret edip, görmelisiniz.

İzmir Ümran Baradan Güzel Sanatlar Müzesi
İzmir Ümran Baradan Güzel Sanatlar Müzesi

Ümran Baradan Güzel Sanatlar Müzesi 

İzmir’de gezilecek yerler arasında en popüler bölgeler olan Kemalpaşa’da ziyaret edilecek farklı birçok mekan vardır. Bu mekanlardan biri de Ümran Baradan Güzel sanatlar Müzesidir.  Meşhur seramik sanatçısı Ümran Baradan tarafından açılan bir müze olan bu mekanda farklı seramikler göreceksiniz. Bölgede yer alan bu müzede ayrıca ödüllü sanatçıların yaptığı seramikleri ve tabloları da inceleyebilirsiniz. Çiniliköyün girişinde bulunan bu müze Ümran Baradan’ın kendisi tarafından kurulmuş. Kurulma amacı ilk başlarda restoranmış. Daha sonraları malikane ve öğrenci atölyesi olarak kullanılmaya devam etmiş. Günümüzde ise sadece müze olarak görev yapıyor. İçeride ise Ümran Baradan’ın eserleri ve eşyaları bulunmakta.

READ  Bergama Gezilecek Yerler

 

Kemalpaşa Ümran Baradan Güzel Sanatlar Müzesi 
Kemalpaşa Ümran Baradan Güzel Sanatlar Müzesi

Kelampasa ilçesinde yer alan ve ilgi duyulan bir mekan olan Ümran Baradan Güzel Sanatlar Müzesi, harika eserler ile doludur. Dünyaca ünlü sanatçıların yaptığı seramikler ve tablo çalışmalarının bulunduğu bu müzede tüm eserleri inceleyebilirsiniz. Bölgede gezilmesi gereken mekanlardan olan Ümran Baradan Güzel Sanatlar Müzesi, haftanın her günü 09:00 -17:00 arası açıktır.

Nymphaion – Nif Sarayı-Kız Kulesi – Laskaris Sarayı
Nymphaion – Nif Sarayı-Kız Kulesi – Laskaris Sarayı

Nymphaion – Nif Sarayı-Kız Kulesi – Laskaris Sarayı

İzmir şehrinde ziyaret edebileceğiniz farklı birçok mekan vardır ve çoğu tarihidir. Bir turizm merkezi olan Ege bölgemizdeki şehirlerden olan İzmir’de gezilecek mekanlardan biri olan Laskaris sarayıdır. Tarihi bir mekan olan  Laskaris Sarayı, Bizans döneminde 2. Tehedodoros Laskaris tarafından inşa edilmiştir.Kemalpaşa şehir merkezi içinde bulunan bir diğer önemli yapı ise eksi ismi ile Tekfur sarayı. Bizanslılar tarafından 13.yy da yapılan saray bölgenin sembollerinden birisi olma ünvanını taşıyor.

İzmir Nymphaion – Nif Sarayı-Kız Kulesi – Laskaris Sarayı
İzmir Nymphaion – Nif Sarayı-Kız Kulesi – Laskaris Sarayı

Tarihi dokusuyla ilgi çeken bir yapıt olan Laskaris Sarayı, eski adıyla Nil, günümüzde ise Kız kulesi olarak bilinmektedir. Kemalpaşa gezinizde mutlaka ziyaret etmeniz gereken mimari yapıtlardan olan Laskaris Sarayı, ilçe girişinden görülebilmektedir.

Nazarköy
Nazarköy

Nazarköy Boncuk Şenliği

Nazarköy Kemalpaşa İlçesi, görülecek tarihi yapıtları, gezilecek yerleri ile harika bir bölgedir. Muhteşem tarihi dokusuyla ilgi gören bu ilçede ziyaret edilecek yerler ile birlikte katılabileceğiniz eğlenceli etkinliklerde bulunmaktadır. Bölgede yapılan etkinlikler arasında en fazla ilgi duyulanı ise şenliklerdir. Hem Kemalpaşa hem de İzmir için önemli olan bu köy hafta sonu ziyaretçilerin büyük ilgisine maruz kalıyor. İzmir de günübirlik vakit geçirmek isteyen insanların bir numaralı tercihi Nazarköy oluyor.

nazarköy
nazarköy

Kemalpaşa ilçesinde yapılan şenliklerin hepsi farklı olmakla beraber oldukça eğlenceli etkinliklerdir. Bu ilçede yapılan şenliklerden olan Nazar boncuğu Şenliği özellikle dikkat çekmektedir. Nazarköy bölgesinde yapılan bu şenlik, bir muhtarın girişimleri ve katkıları ile yapılmaya başlamıştır. Ev hanımlarının el emeklerinin sergilendiği bu şenlikte ufakta olsa birkaç eşya alıp, onlara destek olabilirsiniz.

İzmir Nazarköy
İzmir Nazarköy

Hitit Kabartması Karabel

İzmir ili, ilgi çekici yönleri ve gezilecek yerleri ile Ege bölgesinin popüler bölgeleri arasında ön plandadır. Görülecek ve gezilecek yerlerin ideal bölgesi olan İzmir ilindeki Kemalpaşa İlçesi, özellikle merak edilen yerler arasındadır. Burada görülecek en değerli yapıt ise Hitit Kabartmasıdır.

READ  Ayrancılar Subaşı Nerede Nasıl Gidilir ?
Kemalpaşa Hitit Kabartması Karabel
Kemalpaşa Hitit Kabartması Karabel

 

Kemalpaşa ilçesinde görülmesi gereken tarihi yapıtlardan olan Hitit Kabartması Karabel, Torbalı güzergahında, Karabel geçidinde, bir tepenin güneye bakan kısmında bulunmaktadır. Bölgede en dikkat çeken yapıtlardan olan bu kabartma, 1,5 metre boyunda bir niş içerisine işlenmiştir. Kemalpaşa ilçesinin tarihi mimari yapılarından olan bu kabartma üzerinde sol elinde bir mızrak, sağ elinde yay tutan bir adamın figürü vardır. Yeşil bir alanda yer alan Hitit Kabartmasının şeklini inceledikten sonra etraftaki dağlık alanlarda yürüyüşe çıkabilir, buranın manzarasını keyifle seyredebilirsiniz.

Belkahve Ata anı evi
Belkahve Ata anı evi

Belkahve Geçidi

İzmir yolundan Kemalpaşa’ya giderken çıkılan yokuşu bitirdiğinizde Belkahve geçidine varmış olursunuz. Burasının özel olmasının sebebi ise Atatürk’ün İzmir’in kurtuluşundan 1 gün önce buraya gelip İzmir’i seyretmesi ve ertesi gün İzmir’e gelmesi olmuştur.(9 eylül)

Belkahve Geçidi
Belkahve Geçidi

Ulucak Höyüğü

Birçok arkeolojik eser çıkartılan bu höyükte özel izin ile gezilebiliyor. Çıkan eserler ve parçalar ise İzmir arkeoloji müzesinde sergileniyor.

Ulucak Höyüğü
Ulucak Höyüğü

Atatürk evi

Park ormanların yanı sıra Kemalpaşa da tarihi dokular ve evlerde mevcut. Bunlardan bir diğeri ise Atatürk evi Kemalpaşa merkezde bulunan bu ev Atatürk’ün buraya geldiğinden konakladığı ev olarak biliniyor. Hem müze hem de anı evi olarak değerlendirilen bu eve ise ilgi büyük.

Kemalpaşa Atatürk evi
Kemalpaşa Atatürk evi

 

Kazak Vadisi – Alaş Kımız At Çiftliği

Burada eski Türk adetlerinin bire bir yapıldığı etkinlikler bulabilirsiniz. Bunlara ata binmek , at ile dağ yürüyüşü gibi etkinlikler dahil. Aynı zamanda yine eski Türklerin milli içkisi olan kımızın üretim yeri de burası olarak biliniyor. Burada gösterilenler sadece bunlarla sınırlı olmuyor. Ayrıca Kazak  Türk’lerinin yaşam biçimleri ve otağ kültürünü görmek ve sanki o zamanların içindeymiş gibi hissetmeyi mümkün kılıyor.

Kazak Vadisi
Kazak Vadisi

Kemalpaşa Savandağ Gölü

Çiniliköy’ün  karşısında bulunan Göletpark ,işletmesi ile hizmet veriyor. Kemalpaşa’nın en büyük su oluşumu olan Gölet doğallığından maalesef ki arındırılarak işletme bünyesine girmiş durumda.

Kemalpaşa Savandağ Gölü
Kemalpaşa Savandağ Gölü

Kemalpaşa Savanda Göleti Doğayla ve huzurla iç içe olmak için şehrin stres dolu ve yorucu ortamından uzaklaşmak için etrafı yeşillikler ile dolu olan hatta orman Kemalpaşa diye adlandırabileceğimiz yemyeşil ve sıcak Ege insanı tarihi ve güzellikleri ile görülmeyi hak eden ve görülmesi gereken bir yer durumunda.

Kemalpaşa Resimleri

Kemalpaşa1Kemalpaşanazarköyynazarköy1NazarköyÜmran Baradan Güzel Sanatlar Müzesi 1Ümran Baradan Güzel Sanatlar Müzesi Nymphaion – Nif Sarayı Kız Kulesi – Laskaris Sarayı1Nymphaion – Nif Sarayı Kız Kulesi – Laskaris SarayıNemrut HöyükKemalpaşa Savanda Gölü34242Kemalpaşa Savanda Gölü24234Kemalpaşa Savanda Gölü324Kemalpaşa Savanda Gölü2Kemalpaşa Savanda Gölü1Kemalpaşa Savanda GölüKemalpaşa Hitit KabartmasıKazak Vadisi44Kazak Vadisi23Kazak Vadisi2Kazak Vadisi1nazarkoy2nazarkoy3nazarkoy

Kemalpaşaya Yakın Gezilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Urla Gezilecek Güzel Yerler Var!

Gezicini

Torbalı Gezilecek Yerler

Gezicini

Tire Gezilecek Yerler – Tire`ye Doyamazsın

Gezicini

Sığacık Gezilecek Yerler : Ruhunuzu Açacak Gezi Planı

Gezicini

Şirince Gezilecek Yerler | Ege Bölgesinin En Önemli Ziyaret Yerlerinden

Gezicini

Selçuk Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler Listesi !

Gezicini

Seferihisar Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler Listesi !

Gezicini

Özdere Gezilecek Yerler

Gezicini

Ödemiş Gezilecek Yerler | En İyi Yerler Listesi

Gezicini

3 Yorumlar

Bahattin Ergedikoğlu 1 Ekim 2019 at 13:09

Memleket sevilmezmi Kemalpaşa gibi biryer. Lâkin çok tırı vırı insan var buralarda ona göre yerleşin derim… Ara sıra hatta bazen buralardan bazı kaçası geliyor insanın nedense … 😉

Cevapla
Sinem 2 Ekim 2019 at 12:05

Kafa dinlemek için birebir doğayla birlikte iç içe Kemalpaşa merkezdeki o kavurucu sıcaklıktan bayağı uzak

Cevapla
Çağla Hanım 13 Ekim 2020 at 10:58

Kemalpaşa harika yeni yapılaşmanın olduğu yer günlük gezmek için iyidir ama sürekli kalacaklar için aktivite vs yok biraz ölü ömür boyu burda kalmak akıl karı değil..

Cevapla

Yorum Yaz