Image default
Aydın Didim

Didim Gezilecek Yerler | En Güzel Yerlerin Listesi !

Didim Gezilecek Yerler | En Güzel Yerlerin Listesi !

Didim Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerleri Aydın ilinin turistlik bir beldesi olan Didim, doğusunda Muğla il sınırı batısında ve güneyde Ege denizi ve kuzeyinde Bafa Gölü ile Menderes Nehri ile sınırlandırılmış doğal güzellikleri içinde barındıran yarımada şeklindedir.

Didim
Didim

Doğa ve tarihin mirası ile iç içe olan Didim görülmeye değer. Sakinliğini yaz aylarında bozan Didim’de gezgincilere tavsiye edilecek birçok seçeneği var. Herkes tarafından duyulmuş temiz plajlarında denizin havasını içinize çekebilirsiniz. Ayrıca tarih ve kültürel bir doyuma ulaşmak isteyenler  için de Didim harika bir merkez.

Apollon Tapınağı
Apollon Tapınağı

Apollon Tapınağı

Didim çevresinde yer alan Didyma Antik kentinde yer alan Apollon Tapınağı kehanetlere inanılmış bir Yunan tapınağı olarak bilinmektedir. Millattan önce yaşayan insanların yaşamlarını yönlendiren kehanetlere büyülere ve fallara göre şekillenen hayatlarını bu tapınakta sürdürmüşlerdir. Güzelçamlı Unesco Dünya Miras listesinde yerini alan Apollon Antik Yunan ve Roma döneminden günümüze kalan tarihi bir yapıdır.  Zeus’un oğlu Güneş Tanrısı olduğu düşünülen Apollon için yapılmış bu tapınak Dünya’nın yedi harikasından biri olan Artemis Tapınağı’na kutsal bir yol ile bağlandığı düşünülmektedir. Konumu Bu nedenle de Didim’in en gözde merkezlerinden biri olarak kabul edilir.

Milet Tiyatrosu
Milet Tiyatrosu

Milet Tiyatrosu

Millattanönce  Hellenistik döneme ait yapıda bazı bloklarında bulunan olağanüstü kabartmalar dikkat çekmektedir. Kabartmaların üzerinde avlanma sahneleri bulunur. Milet tiyatrosunda dönemin ileri gelen kesimi ön sıralarda yerini alıyordu. Helenistik dönemde kapasitesi 5000 olan Milet Roma döneminde yeniden onarılıp kapasitesini 15 binin üzerinde kişiyi ağırlayacak potansiyele getirmiştir. Halka açık toplantıların yapıldığı Milet Tiyatrosunda bir zamanlar felsefe okulu olduğu da bilinmektedir.

READ  Kuşadası Gece Hayatı Disko Barları
Didim Altınkum
Didim Altınkum

Altınkum Plajı

Didim Altınkum Plajı Şehrin merkezine 2 km uzaklıkta olan Altınkum Plajı’nın dünya harikası olarak anılmasının nedeni kum renginin altın sarısı olup incecik bir kuma sahip olmasındandır. Didim Altınkum Plajı Tertemiz plajı berrak denizi sayesinde Mavi Bayrak ödülü almıştır. Plajında bulunan uzun yürüyüş parkuru sayesinde gün içinde yürüyüş yapabilirsiniz.

Didim Plajı
Didim Plajı

Ayrıca sayısız cafe, bar, gece kulübü ve çay bahçelerinin bulunduğu Altınkum Plajında tatilinizi istediğiniz gibi şekillendirebilirsiniz.  Yine Altınkum yat plajından kalkacak olan gezi tekneleriyle de muhteşem bir mavi yolculuk yaşayabilirsiniz. Sporu hayatından bir an bile çıkaramayanların da tercihi olacak Altınkum Plajında rüzgar sörfü yapabilirsiniz. Aynı zamanda dalış yapmak isteyenler için dalış dersleri de verilmektedir.

Bafa Gölü
Bafa Gölü

Bafa Gölü

Didim’in kuzeyinde bulunan Bafa Gölü bereketli toprakları sayesinde yüzyıllardır insanlar ağırlıyor ve ve bu durum günümüzde dahi devam etmektedir.  Çevresinde bulunan antik mağara resimleri insanların çok önceden burayı yerleşim yeri olarak benimsediklerinin bir kanıtıdır. Mağara resimleri incelendiğindeyse Prehistorik döneme ait bulgular vardır.

Bafa Gölü
Bafa Gölü

2.400 yaşına sahip zeytin ağacının Bafa Gölü çevresinin sararak sanki orayı koruma alanına almış ve birçok medeniyete tanıklık etmiştir ve hala da devam etmektedir.

Bafa gölü tabiat olarak ilan edilip Türkiye’nin en önemli kuş cennetlerinden biri olan Bafa Gölü’nde 224 kuş türüne de rastlamak mümkündür.  Aydın Didim Gezilecek Yerler Mis gibi göl havası alıp sarı beyaz papatyalar arasında vakit geçirmek isteyenler,  taze taze balık yiyip bol bol fotoğraf çekmek isteyenler konumu Bafra Gölü’nü ziyaret edebilir.

Priene Antik Kenti
Priene APriene Antik Kenti ntik Kenti

Athena Tapınağı

Bafa Gölü’nün güneyindeki Çam içi köyünden sonra 10km’lik yoldan ilerleyerek antik Heraklia kentinde bulunan Athena Tapınağı Helenistik dönemde yapılmıştır. Gezilecek Yerler Antik kent kurulduğu dönemlerde denizin kenarında yer alan bir liman kentiydi.  Fakat Menderes Nehri’nin taşıdığı alüvyonlardan dolayı günümüze kadar olan süreçte liman kenti içeride kaldı. Hala gezip görebileceğimiz kendini günümüze kadar koruyan Athena Tapınağı, Zeus Tapınağı, Agora, Tiyatro, Büyük İskender’in evi bu antik kentte görülmesi gereken yapılardır.

READ  Aydın Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler Listesi !
Didim Akköy
Didim Akköy

Akköy

Milet ile Apollon Tapınağı’nın tam ortasına kurulan Akköy eski Rum evleriyle dikkat çeken bir güzelliğe sahiptir. Akköy’de yapılan göçmen kuş gözlemciliği köyün en önemli özelliğini oluşturur. Didim Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerleri Kuşadası Mart ve Nisan aylarında geçen bu süreçte Ege Denizini geçerek gelen kerkenez sürüleri Akköy ağaçlarını ve çatılarını yuva olarak kullanırlar.

Kara lop inciriyle, çileğiyle ve üzümüyle akıllarda kalan Akköy’ü gezerken siz de bu tatlarından eksik kalmayın.

Didim Akbük
Didim Akbük

Akbük

Akbük Didim’e 23km uzaklıkta doğa ile iç içe harika bir doğa harikasıdır. Çukur, Yavan ve Yarık olmak üzere üç koyu bulunur. Temiz havası ile merkezden uzakta kalmak isteyenler için ideal bir seçenektir. Didim Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerleri Ayrıca trenkking sporu için ormanı ve harika manzarası sizleri bekliyor. Burada geçirilen zaman gerçekten de tadını çıkaracağınız türden birçok önemli güzelliği ve doğa harikası manzaraları da beraberinde getirmiş olacaktır.

Saplı Ada
Saplı Ada

Saplı Ada

Sit alanı olarak ilan edilen Saplı Ada Akbük’e geldiğinizde mutlaka uğramanız gereken bir yerdir. Doğa’nın meydan okuduğu bir görkeme sahip Saplı Ada’da deniz üzerinden yürüyüş yapabilirsiniz. Milattan önceki 1500 yıllarda Ege Denizi’nde meydana gelen volkan patlaması sonucu küllerin etrafa yayılmasıyla şu an ki şeklini alan Saplı Ada’da hala kül kalıntılarını görebilirsiniz. İnstagram’da Denizin üzerinden yürüyerek yine kendinizi tertemiz mavi sulara bırakabilirsiniz.

Tavşanburnu Tabiat Parkı
Tavşanburnu Tabiat Parkı

Tavşanburnu Tabiat Parkı

Tavşanburnu Tabiat Parkı doğa ile iç içe dinlenebileceğiniz stres atabileceğiniz deniz ve ormanın iç içe olduğu harika bir tabiat parkı. Konaklama olarak da değerlendireceğiniz Tavşanburnun’da hem çadır kurabilirsiniz hem de karavan faaliyetlerinde bulunabilirsiniz. Didim Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerleri Mavi bayrak alan tertemiz denizi mis gibi havası olan ormanında eşinizle dostlarınızla şehrin gürültüsünden uzakta muhteşem bir tatil geçirebilirsiniz.

READ  Kuşadası Tarihi Yerleri

Tüm bunların yanı sıra Didim’den dönüşte isterseniz Söke üzerinden Kuşadası’na da geçiş yapabilirsiniz. Davutlar En az Didim kadar muazzam bir tatil beldesi olan bu adayı da mutlaka görmenizi ve tatilinizi iki katı keyifli ve kaliteli bir konuma ulaştırmanızı öneririz. Didim’deki sakinlik ve gece hayatındaki eğlenceyi Kuşadası’nda da rahatlıkla bulabilirsiniz.

HD Didim Resim Galerimizi İnceleyebilirsiniz. Siz de Didim hakkında bilgi, fikir ve fotoğraflarınızı bizimle paylaşabilirsiniz.

Tavşanburnu Tabiat ParkıSaplı AdaMilet TiyatrosuBafa GoluAthena Tapinagi1Athena TapinagiApollon TapinağAltinkum PlajiiAltikum PlajiAkköy1AkköyAkbük1AkbükAkbuk

Yakın Çevrede Gezilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Zeus Mağarası Nerede Nasıl Gidilir ?

Gezicini

Nazilli Gezilecek Yerler Listesi ! En Önemli Rotalar

Gezicini

Kuşadası’nda Ne Yapılır? Nerede Kalınır?

Gezicini

Kuşadası’nda Tercih Edilebilecek Oteller | Kuşadası Otelleri

Gezicini

Kuşadası Tarihi Yerleri

Gezicini

Kuşadası Plajları Koyları Sahilleri

Gezicini

Kuşadası Long Beach

Gezicini

Kuşadası Kadınlar Denizi (Kadınlar Plajı)

Gezicini

Kuşadası Gezilecek Yerler | Deniziyle Ambiyansıyla Büyüleyen Kuşadası

Gezicini

2 Yorumlar

Derya Yaşar 27 Nisan 2019 at 15:35

1 .5 aylık ızmir tatilimizden sonra yaz finalini didimle kapatıyoruz Didimin Havası bir başka eskiden çocukluğumun yazı çoğunlunu burada gecmistir. Her Yeri hep ayrı kumsal güzellikler sakinlik, denizi huzuru bir başka Didim’in 🙂

Cevapla
MTL 06 3 Eylül 2019 at 17:43

Didim Tatil bölgesi olarak bilinen bir yer haline geldi son zamanlarda fakat plajların çoğaltılıp bakımlarla ve burada park sorunu olmayacak şekilde düzeltilebilir. Burası yapıldığında dahada iyi olur vede buradaki kamp ve çadır kentlerde çoğaltılıp bakılması şart.

Cevapla

Yorum Yaz