Image default
Mardin

Mor Gabriel Manastırı

Mor Gabriel Manastırı ülkemizde yer alan önemli tarihi eserlerden birisidir. Süryani Ortodoks Manastırları arasında dünya genelinde en eskisi olan manastırdır. Tarihi önemi yanı sıra Süryaniler tarafından günümüzde de ibadethane olarak kullanılan manastır mimarisi açısından da ilgi çekicidir. Turistik gezilerde mutlaka görülmesi gereken yapılar arasında bulunan manastıra ait bilgiler ise şunlardır;

Mor Gabriel Manastırı
Mor Gabriel Manastırı

Manastırın Tarihçesi

Dünyadaki en eski Süryani Ortodoks Manastırı olma özelliğine sahip olan manastır 397 yılında inşa edilmiştir. Manastırı inşa edenler ise Mor Şmuel ve Mor Şemun’dur. Manastırın eski bir Zerdüşt tapınağının üzerine inşa edildiği bilinir.

Tarihi manastır yapıldığı dönem itibariyle farklı isimlerle anılmıştır. Bu isimler arasında Mor Şmuel, Deyrulumur, Kartmin ve Mor Şemun isimleri vardır. Manastırın son ismi ise manastırın metropolitliğini yapan Mor Gabriel’e aittir. Manastır günümüzde de aktif hizmet veren bir manastırdır ve eğitim alan öğrenciler vardır. Ayrıca ziyaretçiler ve ibadet etmek isteyen kişiler tarafından da ziyaret edilmektedir.

Mor Gabriel Manastırı hakkında detaylı bilgiler

Mor Gabriel Manastırı’nın Bölümleri

Mor Gabriel Manastırı büyük bir alan üzerine yapılmıştır. Bu sebeple de manastırda gezilebilecek farklı bölümler vardır.

Manastırın bölümleri ise şunlardır;

 • Dua Evi
 • Büyük Kilise
 • Thedora Kubbesi
 • İnziva Kulesi
 • Mor Gabriel İnziva Odası
 • Azizler Evi
 • Kırk Şehitler Mabedi
 • Meryemana Kilisesi
 • Mor Gabriel Mezarı
 • Elçiler Evi
 • Büyük Kilise Çan Kuleleri
 • Büyük Kilise Mozaikleri
 • Manastır Avlusu

Bu mekanların rehberler eşliğinde gezilmesi mümkündür ve geziye manastırda bulunan üç farklı girişten girilerek başlanabilir. Azizler Evi manastırın en önemli mekanlarından birisidir çünkü burada on iki bin rahibe ait mezar vardır. Bu mezarlardan birisi de Mor Gabriel’e ait olan mezardır. Manastır avlusu ise özellikle fotoğraf çekmek isteyenlerin rahatlıkla fotoğraf çekebildiği bir alandır. Ancak fotoğraf çekimi için verilen süre kısıtlıdır.

READ  Artuklu Kervansarayı Nerede Nasıl Gidilir ?

 

Mor Gabriel Manastırı Nerededir?

Manastır, Mardin’in Midyat ilçesinde bulunur. Manastırın Midyat’ta bulunduğu yer ise Güngören Köyü’dür. Manastıra gitmek isteyenlerin Midyat İdil yolu üzerinden Güngören Köyü’ne ulaşmaları gerekir.

Mor Gabriel Manastırı en iyi görselleri

Ziyaret Saatleri

Manastır aktif olarak hizmet vermesinden dolayı sene boyunca açıktır. Ancak kış aylarında daha erken saatlerde kapanır. Manastırın ziyaret için uygun olduğu saatler ise sabah 09.00-11.30 ile öğleden sonra 13.00-16.30 arasındadır. Kış mevsiminde ise manastırın kapanış saati 16.00’dır.

Manastıra giriş ücretlidir ve müze kart geçerli olmadığı için gezi için gelenlerin bu ücreti ödemesi gerekir. Manastırın girişinde ise turistlere bir rehber eşlik ederek manastıra dair tarihi bilgiler verir. Manastır gezisinin süresi ise 45 dk kadar sürer.

 

Mardin’de Görülecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yeşilli Gezilecek Yerler | Misafirperverliği İle Bilinen Yeşilli

Gezicini

Tellallar Çarşısı (Revaklı Çarşı)

Gezicini

Savur Gezilecek Yerler : Tarihi Yerleriyle Birlikte

Gezicini

Ömerli Gezilecek Yerler

Gezicini

Nusaybin Gezilecek Yerler

Gezicini

Midyat Mağaraları

Gezicini

Midyat Gezilecek Yerler : Meşhur Midyat Evleri

Gezicini

Midyat Beyazsu Habip Usta’nın Yeri

Gezicini

Mazıdağı’nda Gezilecek Yerler

Gezicini

Yorum Yaz