Image default
Mardin

Mazıdağı’nda Gezilecek Yerler

Mazıdağı’nda Gezilecek Yerler ,Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Mardin ilinin 47 kilometre kuzeybatısında yer almaktadır. Mazıdağı Önceden Savur ve Derik ilçelerine bağlı bir bucak olan mazıdağı,9 Haziran 1937 tarihinde ilçe olmuştur. Mardin’de Gezilecek Yerler İlçede sizan mezrasında sasani’lere ait olduğu bilinen bira kilise ve yerleşim yerleri tespit edilmiştir. Şamrah olarak eski adı olarak da bilinen mazıdağı, gerçekte adını kral Şemrah’ tan almıştır. Kral Şamrah’ a ait olduğu düşünülen tepe, mazıdağı’nın 2 kilometre güneydoğusunda yer alan ve de.Kral Şamrah’ ın mekanı olarak da bilinen yerlerden birisidir.

Mazıdağı
Mazıdağı

Mazıdağı ilçesi,Şamrah eski adıyla bilinmiş,geçmişte Diyarbakır – Şam güzergahı üzerinde de bir merkez olarak yer almaktaydı. İlçenin tarihi Sümerlere kadar dayanmaktadır. 150 metrelik bir tepenin üzerinde; Dermetinan Kalesi, Sultan Şeyhmus, Pir Hattap türbeleri ilçenin önemli ziyaret edilecek tarihi yerlerindendir.

Daha eski tarihi geçmişe baktığımızda taş devrinden günümüze kadar gelen Zambırhan ve Avrihan mağaraları bulunmaktadır. Kervanlar bu mağaraları önceden konaklama amacıyla kullandıkları ortaya çıkmıştır.İlçenin batısında yer alan Şamrah Kalesi namıyla yayılan kale olmasına karşın, gümüşyuva köyünde Bizanslılar tarafından bulunarak işletilen gümüş madenleri, bu madenlerin muhafazası için de yapılan kale ve müstahkem yerlere rastlanılmıştır.Bunun sonucunda kalıntılar tarihi bir nitelik taşıyarak günümüzde yer almaktadırlar.

Mazıdağı Mardin
Mazıdağı Mardin

Mazıdağı’da mevcut nüfusuna bakıldığında  %45’i şehir merkezinde geri kalanı ise %55’i  kırsal kesimde yaşamaktadırlar. Merkez, ilçe dışında ilçeye bağlı belde olması nedeniyle, belediye yer almamaktadır. Mevsimi kurakolan mazıdağı’nda karaçay hayati bir önem taşımaktadır. Fosfat tesisleri ise,yörenin can damarlarından birisidir.

ilçede ekonomik geçimlerini öncelik olarak el sanatlarına değinerek yeniden canlandırma faaliyetlerine geçmişler, bunun yanı sıra arıcılık, tütüncülük, kümes hayvancılığı, bağcılık gibi ilçenin başlıca geçim kaynakları arasında yer almaktadır.

READ  Dargeçit Gezilecek Yerler
Dermetinan Kalesi
Dermetinan Kalesi

 Dermetinan Kalesi :

Dermetinan Kalesi,İlçenin 20 kilometre kuzeybatısında ve Gümüşyuva Köyü sınırları içinde yer almaktadır. Timur kaleye karşı bir taarruza geçmeye başlamış, fakat düşmanlara karşı savunmayı iyi yapan bir kaleyle karşı karşıya kaldıklarından ele geçirememişlerdir. Kızıltepe Gezilecek Yerler yüksekliği 150 metrede  yer alan tepenin üzerinde olan kale, Bizanslılar zamanında yapılmıştır.Kalede Bizans dönemine ait yapılan bir mezarlık yer almakta olup mezarlıktaki duvar kabartmaları orijinalliğiyle günümüze kadar ulaşmaktadır.

Sultan Şeyhmus Ezzuli Turbesi
Sultan Şeyhmus Ezzuli Turbesi

 Sultan Şeyhmus Türbesi:

Sultan Şeyhmus Türbesi, İlçede bulunan bu türbe genelde çocuk sahibi olmak isteyen kadınların gidip dua ettikleri yerlerden birisidir.Orada karşılaşacağınız manzarada genellikle kadınlar yer almaktadır.İnanışlarına göre bu türbeye gelenlerin mutlaka çocuğu olduğu söylenmektedir. Bu yörede yaşayan halk çocukları olduktan sonra erkek olursa, Şeymus, kız olursa, Sultan  ismini koymaktadır.Tabi bunların hepi rivayet ve söylentiden ibarettir.

Pir Hattap türbesi
Pir Hattap türbesi

 Pir Hattap türbesi :

Pir Hattap Türbesi, İlçenin merkezine bağlı Ömürlü köyünde yer almaktadır.Türbede mezarlığı bulunan  Pir Hattap, bu köyden olmayıp sadece dini hizmetleri anlatmak köye geldiği ve orada vefat ettiği bunun sonucunda burada defnedildiği söylenmektedir. Halk perşembe ve cuma geceleri türbeye gelerek dualarını etmektedirler. Mazıdağı’nda Gezilecek Yerler

Zerzevan Kalesi
Zerzevan Kalesi

Zerzevan Kalesi – Sammachisacane:

Konumu Mardin-Diyarbakır karayolu üzerinde yerini alan,ipek yolunun en güzel köşelerinde inşa edilmiştir. Zarzavan kalesi,kervan yolu üzerinde tüccarların güvenliğini sağlamak için yapılmıştır. Mazıdağı’nda Gezilecek Yerler Ancak Timur buna engel olarak mardin yöresini ele geçirme girişimleri sırasında kaleyi almıştır. Karşı koyanlara karşı öldürerek harabe haline getirmiş ve orayı terk etmişlerdir.

 Mardin Çevresinde Diğer Görülecek Yerler

 

 

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yeşilli Gezilecek Yerler | Misafirperverliği İle Bilinen Yeşilli

Gezicini

Tellallar Çarşısı (Revaklı Çarşı)

Gezicini

Savur Gezilecek Yerler : Tarihi Yerleriyle Birlikte

Gezicini

Ömerli Gezilecek Yerler

Gezicini

Nusaybin Gezilecek Yerler

Gezicini

Mor Gabriel Manastırı

Gezicini

Midyat Mağaraları

Gezicini

Midyat Gezilecek Yerler : Meşhur Midyat Evleri

Gezicini

Midyat Beyazsu Habip Usta’nın Yeri

Gezicini

Yorum Yaz