Image default
Mardin

Tellallar Çarşısı (Revaklı Çarşı)

Tellallar Çarşısı’nın diğer adı Revaklı Çarşı’dır. Mardin Tellallar Çarşısı’nın konumu Mardin‘in tam merkezindedir. Bu nedenle Tellallar Çarşısı’na ulaşım kolaydır. Revaklı Çarşısı’na Revaklı Çarşı denilmesinin sebebi çarşının bulunduğu yolun iki yanında revakların bulunmasıdır. Mardin Revaklı Çarşısı da bu revakların arkasındaki birer sıra dükkanlardan meydana gelir. Bu nedenle Tellallar Çarşısı’na Revaklı Çarşı da denilir.

Tellallar Çarşısı
Tellallar Çarşısı

Tellallar Çarşısı Tarihi Geçmişi

Tellallar Çarşısı’nın veya diğer adı ile Revaklı Çarşı’nın hangi tarihte kurulduğu tam olarak bilinmemektedir. Ancak bilindiği kadarı ile tarihi geçmişi 17. yüzyıla dayanır. Tellallar Çarşısı’nın nasıl yapıldığı da tam olarak bilinmemektedir. Ancak Tellallar Çarşısı’nın mimarisi incelendiği zaman yapılışı esnasında kesme taşların kullanıldığı görülür. Zaman içinde Tellallar Çarşısı’nın mimari yapısında bazı yıpranmalar olduğu fark edilir. Tellallar Çarşısı’nın mimarisinde görülen bu yıpranmalar 2002 yılında MERDİNAR Projesi ile restore edilir. Böylece Tellallar Çarşısı günümüzdeki görünümüne kavuşmuş olur.

Revaklı Çarşı
Revaklı Çarşı

Tellallar Çarşısı Mardin’in Tam Olarak Neresinde Bulunur?

Tellallar Çarşısı Mardin‘in tam merkezindeki Cumhuriyet Caddesinde bulunur. Reyhaniye Camii’nin hemen yanındadır. Ayrıca Mardin Ulu Camii’nin de 150 metre kadar doğusunda yer alır. Merkezi bir yerde olduğu için ulaşımı da oldukça kolaydır. Bu nedenle Tellallar Çarşısına gitmek isteyen kişiler rahatlıkla çarşıya gidebilirler.

Tellallar Çarşısı Dükkanlar
Tellallar Çarşısı Dükkanlar

Tellallar Çarşısında (Revaklı Çarşı’da) Hangi Ürünler Satışa Sunulur?

Mardin‘in merkezinde bulunan ve tarihi değeri olan Tellallar Çarşısında:

  • Bakır araçlar
  • Şahmeranlar
  • Tablolar
  • Çalgı enstrümanları
  • Kumaşlar
  • Hediyelik eşyalar satışa sunulur.

Bunları özetleyecek olursak Tellallar Çarşısı’nın tarihi geçmişi bilindiği kadarı ile on yedinci yüzyıla dayanır. Tellallar Çarşısı’nın 2002 yılında MERDİNAR Projesi kapsamında restore çalışmaları yapılır. Böylece Tellallar Çarşısı bugünkü halini alır.

READ  Midyat Beyazsu Habip Usta'nın Yeri
Tellallar Çarşısı Dükkanlar
Tellallar Çarşısı Dükkanlar

Tellallar Çarşısına ulaşım oldukça kolaydır. Çünkü Tellallar Çarşı Mardin’in tam merkezindeki Cumhuriyet Caddesinde bulunur. Bu sebeple Mardin‘in her yerinden Tellallar Çarşısına ulaşım da vardır. Tellallar Çarşısında veya Revaklı Çarşı’da el sanatçılarının yaptıkları ürünler satışa sunulur. Bu ürünler arasında bakır araçlar, şahmeranlar, tablolar, çalgı enstrümanları, kumaşlar ve hediyelik eşyalar vardır.

Revaklı Çarşısı
Revaklı Çarşısı

Bu nedenle Tellallar Çarşısı çok sayıda ziyaretçiyi ağırlar. Tarihi geçmişi olan Tellallar Çarşısı’na diğer adı ile Revaklı Çarşıya gitmek isteyenler hem çarşının mimari yapısını görme imkanı bulurlar hem de el sanatçılarının yaptıkları ürünleri satın alma imkanı bulurlar.

Mardin’de Görülecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yeşilli Gezilecek Yerler | Misafirperverliği İle Bilinen Yeşilli

Gezicini

Savur Gezilecek Yerler : Tarihi Yerleriyle Birlikte

Gezicini

Ömerli Gezilecek Yerler

Gezicini

Nusaybin Gezilecek Yerler

Gezicini

Mor Gabriel Manastırı

Gezicini

Midyat Mağaraları

Gezicini

Midyat Gezilecek Yerler : Meşhur Midyat Evleri

Gezicini

Midyat Beyazsu Habip Usta’nın Yeri

Gezicini

Mazıdağı’nda Gezilecek Yerler

Gezicini

Yorum Yaz