Image default
Mardin

Harzem Taceddin Mesud Medresesi

Mardin Tacettin Mesud Medresesi, Kızıltepe İlçesi sınırları içinde olup ilçeye 8 kilometre uzaklıktadır. Kızıltepe İlçesinde bulunan tarihi eserler genel itibariyle Artuklular döneminde yapılmıştır. O dönemde bölgenin Şanlıurfa ve Diyarbakır gibi şehirleri Musul’a, Mekke ve Medine’ye bağlayan bir noktada olması nedeniyle önemli bir ticaret ve konaklama merkezi olan ilçeye büyük önem verilmiştir.

  Harzem Taceddin Mesud Medresesi

Harzem Taceddin Mesud Medresesi

Artuklular Döneminde ilçede yapılan han, hamam, medrese, cami gibi yapılardan biri de Harzem Tacettin Mesud Medresesidir.

Harzem Taceddin Mesud Medresesinin Yapılışı Hakkında Bilgiler

Medresenin yapılışına dair en güvenilir bilgilere iç kapı kitabesinden ulaşılıyor. Bu kitabede verilen bilgilere göre Artukoğulları Beyliğinden Melik ül-Mansur Nasireddin Artuk Arslan’ın kölesi olan ve kölelikten azad edilerek özgürlüğüne kavuşan Taceddin Mesud bin Abdullah tarafından bu medrese yaptırılmıştır.

  Harzem Taceddin Mesud Medresesi

Harzem Taceddin Mesud Medresesi

Harzem Taceddin Mesud Medresesinde Yapılan Değişiklikler

Kızıltepe ve çevresinin zaman içinde Eyyübiler ve Timur Orduları tarafından sık sık yağmalanması nedeniyle medrese de çeşitli zararlar görmüştür. Bu zararların giderilmesi ve medresenin genişletilmesi amacıyla zaman zaman yeni yapılar eklenmiş, düzenlemeler yapılmıştır. Bu nedenle medresenin ilk halinin planı çıkarılamamıştır. Hangi yapının tam olarak ne zaman yapıldığı hakkında kesin bilgiler bulunmaz.

  Harzem Taceddin Mesud Medresesi
  Harzem Taceddin Mesud Medresesi

Genel olarak Selçuklu mimarisinin hakim olduğu medresede Artuklu Dönemini ifade eden kültürel farklılıklar da görülür. Caminin içinde ve duvarlarında bulunan süslemeler Türk süsleme sanatının özelliklerini pek taşımaz. Ancak yapılışı ile ilgili yeterli bilgi olmadığından farklılığın sebebi tam olarak bilinmemektedir.

Harzem Taceddin Mesud Medresesi Halen Kullanılmaktadır

Harzem Tacettin Mesud medresesi halen medrese olarak kullanılmaktadır. İçinde bulunan cami ibadete açıktır. Mardin Kızıltepe’ye gelen yerli ve yabancı turistlerin ziyaret ettiği medrese görülmeye değer bir eserdir. İmkanı olan herkesin kendine özgü zengin kültürel yapısı ve özel mimari dokusu olan Mardin’i ve Kızıltepe’yi gezip görmesini tavsiye ederiz.

READ  Dara Antik Kenti : Dara Mezopotamya Harabeleri

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yeşilli Gezilecek Yerler | Misafirperverliği İle Bilinen Yeşilli

Gezicini

Tellallar Çarşısı (Revaklı Çarşı)

Gezicini

Savur Gezilecek Yerler : Tarihi Yerleriyle Birlikte

Gezicini

Ömerli Gezilecek Yerler

Gezicini

Nusaybin Gezilecek Yerler

Gezicini

Mor Gabriel Manastırı

Gezicini

Midyat Mağaraları

Gezicini

Midyat Gezilecek Yerler : Meşhur Midyat Evleri

Gezicini

Midyat Beyazsu Habip Usta’nın Yeri

Gezicini

Yorum Yaz