Image default
Mardin

Kasımiye Medresesi | Geçmişi 7 Asırlık Mardin’deki Medrese

Mardin ilinde görülmesi gereken tarihi yerler arasında Kasımiye Medresesi bulunur. Geçmişi 7 asırlık olan medresenin yapılışı, mimarisi ve sahip olduğu özellikler;

Kasımiye Medresesi
Kasımiye Medresesi

Kasımiye Medresesi İnşa Süreci

Kasımiye Medresesi’nin yapımına Mardin’de kurulmuş olan Artuklular zamanında başlanmıştır. Yapıma başlanış tarihi ise 15.yy’dır. Ancak aynı dönemde Mardin’e Timur tarafından yapılan Moğol baskınları medresenin yapımının tamamlanmamasına neden olmuştur. Baskınlardan sonra Akkoyunlu hükümdarı Cihangiroğlu Kasım zamanında medresenin yapımı tamamlanmıştır. Yapımının tamamlanmasını sağlayan Kasım Paşa’nın ise medresede katledildiği düşünülmektedir. Tamamlanması 15.yy’ın sonlara olan medrese hala günümüzde dimdik ayaktadır. Ancak medrese görevinde değil El Cezeri Sanat Müzesi olarak hizmet vermektedir.

Kasımiye Medresesi
Kasımiye Medresesi

Kasımiye Medresesi’nin Özellikleri

Kasımiye Medresesi Mardin’in en büyük yapılara arasında yer alır. Ayrıca sahip olduğu 700 yıllık geçmişiyle de en eski ancak ayakta kalmış olan yapılarından birisidir.

Mardin Artuklu’da yer alan bu tarihi medresenin dikkat çeken özellikleri şunlardır;

  • Medrese binası Artuklu mimarisinin izlerini taşır.
  • Medrese iki katlı bir medresedir ve kubbelidir.
  • Medresenin bir tane açık avlusu vardır.
  • Medrese toplamda 23 odaya sahiptir ve bu odaların 11 tanesi alt katta iken 12 tanesi üst kattadır.
  • Kasımiye Medresesi aynı zamanda bir türbe, bir çeşme, bir cami, bir havuz ve iki türbeye sahiptir. Medrese bu haliyle külliyeyi andırmaktadır.
  • Medresenin yapımında kesme taş ve tuğlalardan yararlanılmıştır.

Bu özelliklere sahip olan medrese I. Dünya Savaşı’ndan itibaren medrese işlevini yitirmiştir. Günümüzde de müze olarak ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Bu tarihi mekanı ziyaret etmek isteyenlerin ise ücret ödemelerine gerek yoktur.

Kasımiye Medresesi
Kasımiye Medresesi

Kasımiye Medresesi Nerededir?

Kasımiye Medresesi Mardin’in Artuklu ilçesinde yer alır. Medrese Artuklu’nun Yeniyol Altı mevkiindedir. Medreseye gitmek için Yeni Yol’dan Nusaybin yönüne doğru gidilir. Mardin Şehir Stadyumu’nu ulaşıldıktan sonra stadyum ile medrese arasında yaklaşık olarak 250 metre vardır. Bu mesafe kat edildikten sonra medreseye ulaşılıp ziyaret edilebilir. Medresenin bulunduğu yer aynı zamanda Eski Mardin diye anılan yerdir.

READ  Harzem Taceddin Mesud Medresesi
Mardin Kasımiye Medresesi
Mardin Kasımiye Medresesi

Kasımiye Medresesi’ne Nasıl Gidilir?

Medrese’ye gitmek için çeşitli vasıtalardan yararlanılabilir. Mardin Havalimanı’nda iniş yapan kişiler havalimanında hizmet veren otobüsler ve servisler aracılığıyla Artuklu’da bulunan medreseye ulaşabilirler. Ayrıca Mardin merkezden, otogardan veya havalimanından taksi tutarak medreseye ulaşmak ta mümkündür. Medreseye şahsi araçlarla ulaşmak isteyenlerin ise Yeniyol Altı’dan Mardin Şehir Stadyumu’na ulaştıklarında birkaç dakika içerisinde medreseye gelmeleri mümkündür.

Şehir merkezinden medreseye ulaşmak isteyenler ise Mardin Valiliği önünden Eski Mardin için kalkış yapan minibüslere binebilirler. Bu sayede 10 dk. içerisinde medreseye ulaşmaları mümkündür. Medresenin ziyaret saatleri ise 08.00-17.00 arasındadır.

 

Mardin’de Görülecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yeşilli Gezilecek Yerler | Misafirperverliği İle Bilinen Yeşilli

Gezicini

Tellallar Çarşısı (Revaklı Çarşı)

Gezicini

Savur Gezilecek Yerler : Tarihi Yerleriyle Birlikte

Gezicini

Ömerli Gezilecek Yerler

Gezicini

Nusaybin Gezilecek Yerler

Gezicini

Mor Gabriel Manastırı

Gezicini

Midyat Mağaraları

Gezicini

Midyat Gezilecek Yerler : Meşhur Midyat Evleri

Gezicini

Midyat Beyazsu Habip Usta’nın Yeri

Gezicini

1 Yorum

Nur Lapkan 13 Ağustos 2021 at 23:20

Tarihi yerleri gezmeyi sevip mimarisi ve tarihini merak eden herkes iççin kesinlikle Mardin gezilmesi örülmesi gereken bir yer. Özellikle bunlardan biri olan Kasımiye Medresesi bulunduğu konum mimarisi ve tarihi hikayesi ile muhteşem bir yer.

Cevapla

Yorum Yaz