Image default
Camiler Mardin Tarihi Yerler

Zinciriye Medresesi | Köklü Tarihe Eşlik Etmiş Yapılardan

Zinciriye Medresesi

Mardin’deki en eski medreselerden birisi olan Zinciriye Medresesi çok köklü bir tarihe beşiklik etmiş yapılardan birisidir. Bir diğer ismi Sultan İsa ya da İsa Bey Medresesi adı verilen bu binanın yapılış tarihi 1385 olarak biliniyor. Mezopotamya Ovası’nın en güzel yerlerinden birisinde yaşayan bir tarihi eser olarak bu medrese çok uzaktan bile fark edilebiliyor. Çünkü medresenin hem doğu hem de batı ucunda yer alan dilimli kubbeler ve de doğu tarafındaki uzun bir yapı olan anıtsal portal onun görünür olmasını sağlıyor. Her haliyle uzaktan ya da yakından görkemli bir yapı olan medrese, dikdörtgen biçiminde inşa edilmiş ve oldukça geniş bir alanı kapsıyor. Konumu

Zinciriye Medresesi
Zinciriye Medresesi

Zinciriye Medresesinin Yapısı

Toplam iki katlı ve bir cami, geniş bir avlu, bir türbe ve buna ek olarak pek çok odadan oluşuyor. Her yerden görülen yüksek portal tarafından girdiğinizde karşınıza tonozla kaplanmış bir bölüm geliyor. İçerisinde bulunan cami ise batı tarafından kalıyor. Caminin bulunduğu yerden avluya doğru bir koridor geçiyor. Koridordan devam ederseniz cami avlusunun tam ortasındaki kubbeye doğru ilerliyorsunuz. Medresede bulunan mihrap çok değerli işlemelerle dolu ve kesme taşlardan yapılan minber de dikkat çekiyor. Medresenin ikinci katı eskiden burada okuyan öğrencilerin ve din alimlerinin odaları olduğu bilinen çok sayıda odacıktan oluşuyor.

Zinciriye Medresesi
Zinciriye Medresesi

Medresenin Ses ve Aydınlatma Sistemleri

Eski mimari yapılarda bulunan özellikler bugün hala şaşırtıyor. Zinciriye Medresesi’nin en şaşırtıcı özelliklerinden birisi ise ses sistemi. Öyle mükemmel bir ses sistemine sahip ki ezan okunduğu zaman herhangi bir hoparlöre gerek kalmadan medresenin her yerinden duyulabiliyor. Zinciriye Medresesi‘nin aydınlatma sistemi de bir hayli ilginç. Bu medreseyi aydınlatmak için Nevşehir’den özel olarak kesme taşlar getirilmiş.

READ  Mor Gabriel Manastırı
Zinciriye Medresesi
Zinciriye Medresesi

Bu taşlar en ufak bir ışık vurduğunda parlıyor. Taşlar çatlamış bir yapıya sahip ve ışığı dışarıya geçirmiyor. Bu sayede medrese avlusu akşamları da harika bir görünüme sahip oluyor. Her göreni etkileyen bu bina zamanında çok önemli bir eğitim merkezi ve halen Mardinin ayakta kalan en önemli tarihi yapılarından bir tanesi.

Zinciriye Medresesi
Zinciriye Medresesi
Yakın Çevre’de Gezilecek Yerler


Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Zengibar Kalesi Nerede ? Nasıl Gidilir?

Burcu Soydan

Yunanistan Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler Listesi !

Hakan Karaduman

Yeşilli Gezilecek Yerler | Misafirperverliği İle Bilinen Yeşilli

Gezicini

Türkiye’nin En Eski Bankası | Osmanlı Bankası

Gezicini

Trabzon Maçka’da Sümela Manastırı

Gezicini

Teos Antik Kenti Nerede Nasıl Gidilir ?

Hakan Karaduman

Tellallar Çarşısı (Revaklı Çarşı)

Gezicini

Tarihi Ankara Kalesi

chebsra

Syedra Antik Kenti | Yılın Her Mevsimi Gidilecek Tarihi Kent

Hakan Karaduman

Yorum Yaz