Image default
Mardin Müzeler Tarihi Yerler

Mardin Müzesi : Tarihi Eserler ve Açılış Kapanış Saatleri

Mardin Müzesi

Mardin müzesi, müzenin etrafında bulunan kitabeye göre 1895 yılında Antakya Patriği İgnatios Behnam Banni tarafından yaptırılmıştır. Bu hususta müze yapıldığı tarihte Süryani Katolik kilisesi olarak kullanılmıştır. Zaman içerisinde Mardin müzesi askeri garnizon, siyasi partilerin genel merkezi, sağlık ocağı, polis merkezi ve kooperatif binası olarak da kullanılmıştır.

Mardin Müzesi
Mardin Müzesi

 

Kültür Bakanlığı 2000 yılında Mardin müzesini Süryani Katolik kilisesinden satın alarak söz konusu yeri müzeye çevirmiştir ve 1947 yılından itibaren mekân müze olarak hizmet vermeye başlamıştır. Bu hususta müze içerisinde Paleotik Çağdan ve MS 19.yy’a kadar olan dönemleri kapsayan buluntular sergilenmektedir.

Mardin Müzesi
Mardin Müzesi

Şırnak, Batman ve Siirt gibi Mardin’e yakın illerde müze bulunmaması Mardin müzesinin oldukça geniş tarihi eserleri kapsamasına da neden olmuştur. Bu sayede söz konusu illerde bulunan buluntular da Mardin müzesinde sergilenmektedir. Son olarak Mardin müzesinin bulunduğu arazinin eğimli olması ve parsel derinliğinin fazla olması binanın üç kat olarak yapılmasına neden olmuştur.

Mardin Müzesi
Mardin Müzesi

Müze Açılış-Kapanış Saatleri

1.Cadde üzerinde bulunan Cumhuriyet Meydanı’nın Kuzeyinde Süryani evlerinin arasında bulunmaktadır.

Mardin müzesinin giriş bilgileri ve açılış saatleri ise şöyledir;
  • Yaz Dönemi Açılış ve Kapanış Saatleri: Açılış 10:00 Kapanış 17:00
  • Kış Dönemi Açılış ve Kapanış Saatleri: Açılış: 08:00 Kapanış 17:00

Mardin Müzesini gezmek isteyen kişiler yukarıda belirtilen saatler içerisinde müzeyi gezebilir, bu hususta müze pazartesi günleri kapalıdır.

Adres Bilgileri

1.Cadde üzerinde Cumhuriyet Meydanında bulunmaktadır. Bu hususta müzenin iletişim bilgileri, Kültür bakanlığının hazırladığı müzeler web sitesinde bulunmaktadır. https://muze.gov.tr/muze-detay?SectionId=MRD01&DistId=MRK Müzenin mail adresine ve telefon numaralarına ulaşmak isteyen kişiler söz konusu bilgilere web sitesinden ulaşabilir.

READ  Antalya’nın Tarihi Gezilmesi Gereken Yerleri
Mardin Müzesi
Mardin Müzesi

Giriş Ücreti

Mardin müzesinin giriş ücreti 10 TL olarak belirlenmiştir. Bu hususta Müze kartı bulunan kişiler Mardin müzesine ücretsiz girebilir. Müze kartı çıkarmak isteyen kişiler Kültür ve Turizm Bakanlığının web sitesini ziyaret etmelidir.

Mardin Müzesi
Mardin Müzesi

Müzede Bulunan Tarihi Eserler Nelerdir?

Mardin müzesinde bulunan tarihi eserler kolyeler, küpeler, halhallar, alınlıklar, eski elbiseler, kılıçlar, kahve takımları ve hamam eşyaları olmak üzere oldukça çeşitli türde bulunmaktadır. Aynı zamanda Mardin müzesinde Osmanlı devrinden kalma tabletler, bakır sikkeler, gözyaşı şişeleri, kült kapları bulunmaktadır. Son olarak Mardin müzesinde eski Tunç, Asur, Urartu, Grek, Pers, Helenistik, Roma, Bizans ve Büyük Selçuklu devirlerinden kalma tabletler bulunmaktadır. Mardin Gezilecek Yerler Tüm bu bilgilere ek olarak Mardin müzesinde, Mardin ve çevre illerde devam eden arkeolojik kazılarda bulunan buluntular da Mardin müzesinde sergilenmektedir.  Bu hususta Mardin müzesi oldukça geniş ve kapsamlı tarihi eserleri barından ender müzelerden bir tanesidir. Bu sebeple Mardin’i ziyaret eden kişilerim mutlaka Mardin müzesine gezmeleri gerekmektedir, bu konuda Mardin müzesinde Osmanlı devrinden kalma tabletler de oldukça çeşitli türde ve sayıdadır.

 Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Zinciriye Medresesi | Köklü Tarihe Eşlik Etmiş Yapılardan

Hakan Karaduman

Zengibar Kalesi Nerede ? Nasıl Gidilir?

Burcu Soydan

Zaman Müzesi Konya : Zamana Yolculuk

Gezicini

Yunanistan Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler Listesi !

Hakan Karaduman

Yeşilli Gezilecek Yerler | Misafirperverliği İle Bilinen Yeşilli

Gezicini

Uşak Arkeoloji Müzesi Nerede Nasıl Gidilir ?

Gezicini

Türkiye’nin En Eski Bankası | Osmanlı Bankası

Gezicini

Trabzon Maçka’da Sümela Manastırı

Gezicini

Teos Antik Kenti Nerede Nasıl Gidilir ?

Hakan Karaduman