Image default
Mardin

Artuklu Kervansarayı Nerede Nasıl Gidilir ?

Artuklu Kervansarayı Nerede Nasıl Gidilir ? Mardin Artuklu kervansarayı 1275 yılında Artuklu döneminde kervansaray olarak yapılmıştır. Cumhuriyet döneminde ise bir müddet okul olarak kullanılan Artuklu kervansarayı, yıllar içerisinde Mugan ailesi tarafından sahiplenilmiştir. Daha sonra Hisar Binası ve ekmek fırını olarak da kullanılan Artuklu Kervansarayı günümüzde otel olarak hizmet vermektedir. Otel hizmetine 2005 yılında başlayan Artuklu kervansarayı günümüzde hala otel olarak hizmet vermektedir.

 

Artuklu Kervansarayı
Artuklu Kervansarayı

Artuklu Kervansarayının Günümüz Özellikleri Nelerdir?

Kervansaraylar geçmiş yıllarda yolcuların dinlenmek için kullandığı misafirhanelerdi, bu hususta Artuklu kervansarayı uzun yıllar kervansaray olarak hizmet vermiştir.

Günümüze gelindiğinde ise otele çevrilen Artuklu kervansarayının özellikler ise şöyledir;

  • Mimari yapısı restore edilmiştir, bu sayede doğallığını korumaktadır.
  • Misafir odaları günümüz teknolojilerini kapsayan donanımlarla dizayn edilmiştir.
  • Eski Mardin mimarisini yansıtmaktadır.
  • Mardin şehir merkezine oldukça yakındır.

Yukarıda belirtilen özellikler restore edilen Artuklu kervansarayının günümüzdeki özellikleri içerisinde yer almaktadır.

Artuklu Kervansarayı
Artuklu Kervansarayı

Artuklu Kervansarayına Nasıl Gidilir?

Artuklu kervansarayına gitmek isteyen kişiler Mardin şehir merkezinde bulunan taksileri kullanabilir, bu hususta Artuklu kervansarayı şehir merkezine oldukça yakındır. Bir diğer ulaşım yolu ise şehir içinde faaliyet gösteren toplu taşıma araçlarıdır. Şehir merkezinden kalkan bazı toplu taşıma araçları Artuklu kervansarayının oldukça yakınından geçmektedir. Tüm bu bilgilere ek olarak özel arabası ile Artuklu kervansarayına gitmek isteyen kişiler, söz konusu yerin https://www.kulturportali.gov.tr/turkiye/mardin/gezilecekyer/artuklu-kervansarayi bulunan konum bilgilerini kullanarak navigasyonla rahatlıkla Artuklu kervansarayına ulaşabilir.

Mardin Artuklu Kervansarayı
Mardin Artuklu Kervansarayı

Artuklu Kervansarayının Gizemleri

Artuklu kervansarayı üzerinde çalışmalarını yürüten bilim insanları, 1998 yılında kervansaray içerisinde bulunan gizli bir oda ve gizli bir geçit bulmuştur. Bu hususta bilim insanlarının zaman içerisinde vardıkları sonuç kervansarayın savaş veya benzeri durumlarda içerisinde bulunan kişilerin saklanması için yapılmış gizli bir oda olduğudur. Artuklu Kervansarayı Nerede Nasıl Gidilir ?

READ  Nusaybin Gezilecek Yerler

Artuklu Kervansarayı Nerede Nasıl Gidilir ?

Mardin Artuklu Kervansarayı
Mardin Artuklu Kervansarayı

Gizli geçitte aynı şekilde tehlikelerden uzaklaşmak için misafirlerin tahliye edilmesi için yapılmıştır. Tüm bu bilgilere ek olarak bazı kişiler tarafından çeşitli iddialar da atılmıştır. Artuklu kervansarayının gizemleri hususunda en çok dikkat çeken bir diğer konu ise dönemin şartlarına göre oldukça yüksek teknolojide bulunmasıdır. Konuyla alakalı bilim insanları henüz bu sorunun cevabını tam olarak verememiştir.

Alternatif Gezilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yeşilli Gezilecek Yerler | Misafirperverliği İle Bilinen Yeşilli

Gezicini

Tellallar Çarşısı (Revaklı Çarşı)

Gezicini

Savur Gezilecek Yerler : Tarihi Yerleriyle Birlikte

Gezicini

Ömerli Gezilecek Yerler

Gezicini

Nusaybin Gezilecek Yerler

Gezicini

Mor Gabriel Manastırı

Gezicini

Midyat Mağaraları

Gezicini

Midyat Gezilecek Yerler : Meşhur Midyat Evleri

Gezicini

Midyat Beyazsu Habip Usta’nın Yeri

Gezicini

Yorum Yaz