Image default
Mardin Şelaleler

Beşdeğirmen Şelaleleri | Dağlar Arasına Gizlenmiş Elmas

Beşdeğirmen Şelaleleri

Mardin ilinin Kızıltepe ilçesinde yer alan ve halk tarafından ‘dağlar arasına gizlenmiş bir çeşit elmas’ olarak adlandırılan Beşdeğirmen Şelaleleri halk tarafından keşfedilmeyi bekleyen bir bölge. Son zamanlarda tarihi ve doğal güzellikleri ile ön saflara çıkan Mardin ili, her yıl ortalama 5 milyon civarında turisti kendisine çekmeyi başarmaktadır. Doğal güzelliklere sahip olan  Mardin, Beşdeğirmen Şelaleleriyle de birçok yerli ve yabancı turisti kendisine doğru çekmeyi başarmaktadır.

Beşdeğirmen Şelaleleri
Beşdeğirmen Şelaleleri

Beşdeğirmen Şelaleleri Nedir?

Mardin ilinde keşfedilmeyi bekleyen, Beşdeğirmen Mahallesinde yer alan bir çeşit doğal güzelliktir. Mardin halkı, bu doğal güzelliğin turistlere açılmasını ve halk tarafından keşfedilmesini sürekli olarak talep etmektedir. Dağların arasında gizli kalmış olan Beş değirmen Şelaleleri, farklı farklı kaynaklardan çıkış yapmaktadır ve dağların arasında bulunan kayaların üzerinden akıp gitmektedir.

Beşdeğirmen Şelaleleri
Beşdeğirmen Şelaleleri

Adını Nereden Alıyor?

Beşdeğirmen Şelaleleri, Mardin’in güzelliklerinden sadece bir tanesi olarak ön plana çıkıyor ve halk tarafından keşfedilmeyi bekliyor. Adını ise Beşdeğirmen Mahallesinde yer alan un değirmeni kalıntılarından aldığını halk sürekli olarak dile getiriyor.

Su Seviyesi

Beşdeğirmen Şelalelerin su seviyesinde yılın belli başlı dönemlerinde düşüşler gözlemlenmektedir. Sonbahar, kış ve ilkbahar aylarında normal su seviyesine sahip olan şelaleler, yaz aylarında su seviyesini düşürmektedir. Hem sulama hem de yaz aylarının sıcak olmasından kaynaklı olarak su seviyesinde yaz aylarında düşüş gözlemlenmektedir.

Beşdeğirmen Şelaleleri
Beşdeğirmen Şelaleleri

Doğal Güzelliği

Doğal güzelliği ile tüm ziyaretçileri büyüleyen şelaleler dağların arasında yer alan kaynaktan çıkmaktadır. Bu kaynaktan çıktıktan sonra kayalıkların ve tepelerin arasından iniş yapmaktadır. Yeşil bir arazide ve doğal güzelliklere sahip olan dağların arasında yer almaktadır. Ziyaretçilerine huzur veren bir doğal güzelliğe sahip olan Beş değirmen Şelaleleri, halk tarafından ‘elmas’ olarak adlandırılmaktadır.

READ  Ilısu Şelalesi

Yakın Çevredeki Diğer Gezilecek YerlerBenzer Görülmesi Gereken Yerler

Zinciriye Medresesi | Köklü Tarihe Eşlik Etmiş Yapılardan

Hakan Karaduman

Yuvarlakçay Muğla’nın Saklı Cenneti

Gezicini

Yukarı Düden Şelalesi : Şehrin İçinde Cennet

Hakan Karaduman

Yeşilli Gezilecek Yerler | Misafirperverliği İle Bilinen Yeşilli

Gezicini

Yerköprü Şelalesi (Göksu Şelalesi) : Konya’nın En Güzel Şelalesi

Gezicini

Tellallar Çarşısı (Revaklı Çarşı)

Gezicini

Sitti Radviyye – Hatuniye Medresesi Nerede Nasıl Gidilir ?

Hakan Karaduman

Savur Gezilecek Yerler : Tarihi Yerleriyle Birlikte

Gezicini

Saklıkent Kanyonu : Fethiye Doğa Harikası

Gezicini

Yorum Yaz