Image default
Mardin Tarihi Yerler

Deyrulzafaran Manastırı | Artuklu / Mardin

Deyrulzafaran Manastırı

Deyrulzafaran Manastırı Mardin’ yolu düşenlerin ilk gitmesi gereken yerlerden birisi olarak biliniyor. Zafaran safran kelimesinden türetilmiştir, manastırın bu ismi almasında bu bölgede safran yetişmesi ya da safran renkli kesme taşların manastır inşasında kullanılması etkili olmuş olabilir.  Artuklu Geniş bir Mezopotamya Ovası manzarasına sahip olan manastırın içerisinde girdiğiniz andan itibaren farklı bir yüzyılda yaşıyor havasına kapılabilirsiniz.

Deyrulzafaran Manastırı
Deyrulzafaran Manastırı

Manastır M. S. 5. yüzyılda inşa edilmiş. Artuklu  Bir zamanlar Güneş Tapınağı imiş, daha sonra Romalılar bu manastırı bir kale haline getirmiş. İçerisinde getirilen aziz mezarları ile birlikte bir süre sonra da manastır yapmışlar. Deyrulzafaran Manastırı halen Süryaniler tarafından çok önemli bir dini merkez olarak kabul ediliyor ve kullanılıyor.

Deyrulzafaran Manastırı
Deyrulzafaran Manastırı

Deyrulzafaran Nasıl Bir Yapı?

Mimarisi ilgi çeken yapılardan birisi olan Dayrulzafaran’a girer girmez dışındaki nakışlarla işlenmiş taşlardan, kemerli kubbeler ve sütunlardan etkilenebilirsiniz. Bu manastır dört farklı yapıdan oluşuyor, bunlardan birisi Güneş Tapınağı, diğerleri ise Meryem Ana Kilisesi, Kubbeli Kilise ve Azizler Evi. Meryem Ana Kilisesi bu ismi alan kiliseler içerisinde önemli bir yapı. Bizanslılara ait mozaiklerin ve de Süryani dilinde yazılmış yazıların görülebileceği kilise içerisinde bulunan mezar odaları ile de meşhur.

Deyrulzafaran Manastırı
Deyrulzafaran Manastırı

Çok sayıda mezar odası bulunan bu kilisede eskiden rahipler oturur biçimde gömülürmüş. Çünkü İsa Mesih yeniden canlandığında doğudan gelecekmiş ve patrikler ve rahipler de doğuya bakacak şekilde oturtulmuş. Manastırın iç tarafındaki duvarlarda ise çok sayıda hayvan figürü bulunuyor, bunların da Nuh’un gemisine binen hayvanlar olduğu tahmin ediliyor. Manastır içerisinde çok sayıda oda var ama halen dini eğitim için kullanıldığından bu odaları gezmek yasak.

READ  Likya Yolu : Dünyanın En Güzel Yaya Yolu
Mardin Manastırı
Mardin Manastırı

Deyrulzafaran Tarihi

Bu manastır ilk olarak Güneş Tapınağı olarak inşa edilmiş. O zamanlar pagan inancına ev sahipliği yapmış. Daha sonra Romalılarla birlikte yavaş yavaş Hıristiyanlık merkezi haline gelmiş. İlk başta sadece bir yeraltı tapınağı iken bir Ortodoks Hıristiyan Kilisesi’ne ardından da Süryani Kilisesi’ne dönüşmüş. Antakya’daki kiliseden sonra Hıristiyanlığın en önemli ikinci kilisesi olarak kabul ediliyor ve 1116’dan tam olarak 1932 yılına kadar bütün patrikhanelerin merkezi sayılmış. İçerisinde yedi mezar odası, 52 adet Süryani metropoliti ve patriğinin mezarı bulunuyor. Halen bu mezarları ziyaret eden Hıristiyanlar için çok önemli bir merkezdir.

Deyrulzafaran Manastırı
Deyrulzafaran Manastırı

İlk Matbaanın Ev Sahibi

Anadolu topraklarındaki ilk matbaanın İbrahim Müteferrika’dan sonra 4. Petrus tarafından getirildiği ve bu manastırda üretime başladığı biliniyor. Mardin Evleri Halen manastırın bazı bölümlerinde matbaadan kalan izler ve bazı ev eşyaları da sergileniyor. Bu manastır bugün az sayıdaki Süryani’nin adeta bir yaşam yeri. Çünkü okuldan sonraki zamanlarının birçoğunu Süryani çocukları burada geçiriyor ve dini bir eğitim alıyorlar. Halen ayinlerin de düzenlendiği bu manastırı gezmek isterseniz mutlaka rehber eşliğinde geziyorsunuz ve cüzi bir miktar para ödüyorsunuz.

Deyrulzafaran Manastırı
Deyrulzafaran Manastırı


Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Zinciriye Medresesi | Köklü Tarihe Eşlik Etmiş Yapılardan

Hakan Karaduman

Zengibar Kalesi Nerede ? Nasıl Gidilir?

Burcu Soydan

Yunanistan Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler Listesi !

Hakan Karaduman

Yeşilli Gezilecek Yerler | Misafirperverliği İle Bilinen Yeşilli

Gezicini

Türkiye’nin En Eski Bankası | Osmanlı Bankası

Gezicini

Trabzon Maçka’da Sümela Manastırı

Gezicini

Teos Antik Kenti Nerede Nasıl Gidilir ?

Hakan Karaduman

Tellallar Çarşısı (Revaklı Çarşı)

Gezicini

Tarihi Ankara Kalesi

chebsra