Image default
Aydın

Atça’da Muhteşem Gezilecek Yerler Var

Atça Gezilecek Yerler

Aydın’ın Nazilli ilçesine bağlı şirin bir kasaba olan Atça, Türkiye’nin Paris’i olarak bilinmektedir. Yerleşim yeri olmadan önce at çayırlığı olarak kullanıldığı için, Atça ismini almıştır. Kurtuluş Savaşı yıllarında kasaba tamamen işgal kuvvetleri tarafından yakılıp yıkılmıştır. Atça Gezilecek Yerler 1926 yılında Paris’in Champs Elysees Cadddesi’nden esinlenilerek, ışınsal kent mimarisi ile yeniden inşa edilmiştir. Atça, Türkiye’nin modern mimari ile yapılmış, ilk yerleşim yeri olma özelliğini taşır. Bu açılardan Atça gezilecek yerler oldukça cazip hale geliyor.

Atça Gezilecek Yerler
Atça Gezilecek Yerler

2014 yılına kadar kasaba olan Atça, bu tarihten sonra Sultanhisar ilçesine bağlı mahalle statüsünü kazanmıştır. Atça denilince ilk akla gelen, yörenin efsanevi kahramanı, adına türküler söylenen, kitaplar yazılan, düşkünlerin dostu Atçalı Kel Mehmet Efe’dir. Kahramanın anısına, mahallenin nadide köşesinde anıt heykeli dikilmiştir. Anıt ziyaretçilerin ilk uğrak noktalarındandır. Atça Gezilecek Yerler

Aydın Atça Gezilecek Yerler
Aydın Atça Gezilecek Yerler

Atça Tren İstasyonu

TCDD 3. Bölge Müdürlüğü sorumluluğunda bulunan Atça Tren İstasyonu, SökeDenizli, BasmaneNazilli, Söke-Denizli tren seferlerinin uğrak yerlerindendir. 1882 yılında hizmete açılmıştır. Tek katlı taş binadan oluşan istasyon, tarihin izlerini taşıyan görülmesi gereken yerler arasındadır.

Atça Tren İstasyonu
Atça Tren İstasyonu

Akça Antik Kentler

Akça’yı Kurtuluş Savaşı sırasında tamamen yıkan işgalci kuvvetler, çevresinde bulunan tarihi dokuya pek zarar verememiştir. Akça ziyaretçilerinin ilgisini çeken antik kentler;

  • Nysa Antik Kenti; Akça mahallesine yakın konumdadır. Efes Antik Kenti’nden sonra, en iyi korunmuş antik kentlerdendir. Ünlü coğrafyacı Strabon’un Nysa Antik Kenti’nde eğitim aldığı bilinmektedir.
  • Mastaura Antik Kenti; Sulak vadilerde kurulmuş, yüksek tepelerle çevrili Liydia Antik Kenti’dir.
  • Orthasia Antik Kenti; Bölgeye hakim konumda bulunan tepelerin üzerine kurulmuştur. Strabon’un şehir hakkında yazmış olduğu notlardan, Karia yerleşkesi olarak kurulduğu anlaşılmaktadır.

    Nysa Antik Kenti
    Nysa Antik Kenti

Atça Belediyesi Hacı Salih Bayırı Piknik Alanı

Yeşil bitki örtüsü içerisinde, Atça yerleşkesine 10 dakika mesafede, Yağdere yolu üzerinde yer alır. Yüksek tepelikler üzerine kurulmuştur. Özellikle yaz aylarında yöre halkının, çevre il ve ilçelerden gelen ziyaretçilerin uğrak yerlerindendir. Doğa yürüyüşü, mangal yakmak için ideal ortam sunar. Piknik alanı içerisinde Sultanhisar Belediyesine ait sosyal tesisleri, ziyaretçilerin ihtiyaçlarına cevap verir. Yaz aylarında serinliği tatmak isteyenler, yeşil bitki örtüsü içerisinde etkinlikler düzenlemek isteyenler sıklıkla piknik alanını ziyaret eder.

Atça Belediyesi Hacı Salih Bayırı Piknik Alanı
Atça Belediyesi Hacı Salih Bayırı Piknik Alanı

Atça Arif Abinin Yeri

Atça şehir merkezine 3 kilometre mesafede, Diğme Ovası’nda özel sektör tarafından işletilen çiftlik konumundadır. Bölgede et ve balık restoranları bulunur. Yeşillikler arasında yer alan tesisler, doğal oluşumlu küçük bir göl çevresinde konumlanmıştır. Doğa yürüyüşleri için ideal ortamdır. Aynı zamanda göl bisikleti ile genç ziyaretçilerinin ilgisini çeker. Düğün, nişan gibi etkinliklere de ev sahipliği yapan tesisler, fotoğrafçılar içinde uygun mekan oluşturur.

Atça Arif Abinin Yeri
Atça Arif Abinin Yeri

Atça Kuyuları

Atça Bayramyeri Cami avlusunda bulunan tarihi kuyu, kesme taş baca tekniği ile yapılmış ve koruma altına alınmıştı. Tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Kuyu yakınında bir de yaşlı çınar ağacı bulunur. Tarihi kuyu ve çınar ağacı görülmeye değer kültürel varlıklardır. Ağacın, kuyunun yapıldığı tarihte dikildiği tahmin edilmektedir.

Atça Kuyuları
Atça Kuyuları

Atça Hamambaşı

Birçok tarihi kalıntının yer aldığı Hamambaşı, ismini bölgede bulunan tarihi hamam kalıntılarından alır. Bölgede bulunan hamamın kim tarafından yapıldığı kesin olarak bilinmemekle birlikte, Osmanlı Devletinin ilk kuruluş yıllarında, bölgede yaşayan Türk Beylikleri tarafından yapıldığı tahmin edilmektedir. Atça’ya yaklaşık 20 dakikalık mesafededir.

Atça Hamambaşı
Atça Hamambaşı

Atça Büyük Menderes Havzası

Atça’nın konumlandığı bereketli ovaları sulayarak, Ege Denizi’ne dökülen Büyük Menderes, birçok canlı popülasyonuna ev sahipliği yapar. Göçmen kuşların, göç yolu üzerinde bulunur. Canlı popülasyonun yakından görmek, olta avcılığı yapmak isteyenler için ideal ortam sağlar.

Atça Büyük Menderes Havzası
Atça Büyük Menderes Havzası

Atçalı Yörük Ali Efe Müzesi

Milli mücadele kahramanı Yörük Ali Efe’nin tarihi konutu, Aydın Valiliği ve Kültür Bakanlığı katkıları ile müze haline getirilmiş olup, Ali Efe’nin yaşantısından yansıyan eserler, milli mücadele yıllarına ait fotoğraflara yer verilmektedir.

Atçalı Yörük Ali Efe Müzesi
Atçalı Yörük Ali Efe Müzesi
READ  Kuşadası Plajları Koyları Sahilleri

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Zeus Mağarası Nerede Nasıl Gidilir ?

Gezicini

Nazilli Gezilecek Yerler Listesi ! En Önemli Rotalar

Gezicini

Kuşadası’nda Ne Yapılır? Nerede Kalınır?

Gezicini

Kuşadası’nda Tercih Edilebilecek Oteller | Kuşadası Otelleri

Gezicini

Kuşadası Tarihi Yerleri

Gezicini

Kuşadası Plajları Koyları Sahilleri

Gezicini

Kuşadası Long Beach

Gezicini

Kuşadası Kadınlar Denizi (Kadınlar Plajı)

Gezicini

Kuşadası Gezilecek Yerler | Deniziyle Ambiyansıyla Büyüleyen Kuşadası

Gezicini

Yorum Yaz