Image default
Samsun

Tekkeköy Gezilecek Yerler

Tekkeköy Gezilecek Yerler

Tekkeköy
Tekkeköy

Tekkeköy ilçesi Samsun ilinde yer alan doğal ve tarihi yönden güzellikleri bulunan ilçelerdendir. Bu sebeple her yıl birçok farklı şehirden turist ağırlayabilme kabiliyetine sahiptir. Aynı zamanda Samsun gezisi planlayanların mutlaka bu ilçeye gitmesini öneririz. Tekkeköy gezilecek yerler hem denizi hem de yeşilin tonlarıyla Karadeniz’de olduğunuzu hissettirecektir.

Tekkeköy Samsun
Tekkeköy Samsun

Listenize mutlaka eklemeniz gereken ilçelerden biri olduğu gibi gidilecek yerler hakkında da tarihi bilgiler edinmek faydalı olacaktır. Doğa ve tarih severler için çeşitli alanlar bulunan ilçede keyifli bir vakit geçirebilirsiniz.

Tekkeköy Nerededir?

Karadeniz’in şirin beldelerinden biri olarak ifade edilebilecek Tekkeköy ilçesi Samsun ilinin en fazla ziyaretçi ağırlayan bölgelerindendir. Aynı zamanda sanayi açısından da bir hayli gelişmiş bir ilçe olarak kabul edilir.

Tekkeköy
Tekkeköy

Karadeniz bölgesinin Samsun şehrine bağlı olan bu ilçe Samsun merkeze yaklaşık 14 kilometre uzaklıkta bulunur. Tekkeköy kuzeyi de Karadeniz, batı cephesinde Canik ilçesi ve doğusunda, güneyinde Çarşamba ilçesi vardır.

Tekkeköy’e Nasıl Gidilir

Tekkeköy ilçesine Samsun Ordu karayolu üzerinden 13 kilometre yol boyunca varabilirsiniz. İstanbul’da ise Tekkeköy’e gelmek isteyenler için ilk seçenek uçak yolculuğu olabilir. Samsun Çarşamba hava alanına 15 dakikalık bir mesafede olan Tekkeköy bu özelliği ile turistler için oldukça cazip bir konumdadır.

Tekkeköy Ören
Tekkeköy Ören

Aynı zamanda İstanbul’dan haftanın her günü samsuna karşılıklı olarak uçak seferleri düzenlenebiliyor. Yolculukta çok kısa sürüyor. Samsun Çarşamba hava alanından bindiğinizde Bafaş servisleri ile birlikte ilçeye ulaşım sağlayabilirsiniz. Samsun iline gelmişken kapsamlı bir Karadeniz turu yapmak isterseniz hava alanından da araç kiralayabilirsiniz. Aynı zamanda İstanbul ilinden Tekkeköy ilçesine özel araçla gitmek isterseniz yolculuk ortalama olarak 9 saat sürecektir.

READ  Samsun Plajları
Samsun Tekkeköy
Samsun Tekkeköy

Samsun Tekkeköy Gezilecek Yerler

Tekkeköy ilçesi içerisinde gidilmesi gereken birçok tarihi ve doğal güzellik vardır. Bu açıdan oldukça verimli topraklar üzerine bulunduğunu aktarabiliriz.

Tekkeköy Gezilecek Yerler
Tekkeköy Gezilecek Yerler

Tekkeköy ilçesi görülmesi gereken yerler,

  • Tekkeköy mağarası
  • Bayraktepe tabiat parkı
  • Büyüklü kurşunlu şelalesi
  • Tekkeköy ören yeri
  • Tekkeköy yel değirmenleri
  • Asarağaç kilisesi

Şeklinde sıralanabilir. Bu mekânların sırayla gezilmesi gerekmediği gibi bir gezi rotası oluşturarak da ulaşım sağlanabilir. Bu mekânlara özel araçla ulaşım ile birlikte rota oluşturmanız çok daha kolay olabilir. Aynı zamanda rehber eşliğinde de gezebilirsiniz.

Tekkeköy Mağarası

Karadeniz’de yer alan en eski insan yerleşkelerinden olan Tekkeköy ilçesi binlerce yıllık bir tarihe sahiptir. Bu açıdan yerli ve yabancı turistlerin dikkatini çekmeye devam ediyor. Tekkeköy Mağaraları eski taş cağına uzanmakta olan kalıntılara ev sahipliği yapıyor.

Tekkeköy Mağarası
Tekkeköy Mağarası

Aynı zamanda insanların yaşamını sürdürdüğü bu mağaradaki kazılar 1940 yılında başlatılmış bulunuyor. Hitit eski tunç dönemine ait olan birçok buluntuda elde edilen verilerden el yapımı seramikler ve geometrik desenlerle süslü kaplar sadece birkaçıdır. Aynı zamanda taş yontma yöntemi ile beraber elde edilen ok ve baltaların yanı sıra küpeler, bilezikler, çömlekler de kazılar sonucunda günümüze kadar ulaşmıştır.

Samsun Tekkeköy Mağarası
Samsun Tekkeköy Mağarası

Tekkeköy mağarası içerisinde bulunduğu alanın diğer biri ise Tekkeköy arkeoloji vadisidir. Türkiye’nin ilk imitasyon müzesinde de ev sahipliği yapan bu alanda heykeller ve mağaza kazılarında elde edilmiş olan bazı buluntular da vardır. Hem Tekkeköy mağaralarını hem de müzeyi ücretsiz bir şekilde ziyaret edebilirsiniz. Aynı zamanda mağaraların içerisinde girmek tehlikeli olabileceği gibi yasak olduğunu da hatırlamak gerekir.

Bayraktepe Tabiat Parkı

Doğa ile iç içe zaman geçirmek isteyenler için bir diğer önemli adres Bayraktepe tabiat parkıdır. Şehir hayatından uzaklaşmak için birkaç saatliğine buraya gelip yeşilin bin bir tonuyla tanışabilir, manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.

READ  Bafra Gezilecek Yerler | Bafra'da Ne Yapılır
Bayraktepe Tabiat Parkı
Bayraktepe Tabiat Parkı

Bu alanda bisiklet yolları, yürüyüş yolları, basketbol sahaları ve daha pek çok alan yer alır. Spor aletlerinin yanı sıra piknik masaları da oldukça geniş bir alan içerisinde bulunur. Parka ister kahvaltı yapmak için ister akşam, öğle yemekleri için gelebilirsiniz. Alanda kır lokantası da mevcuttur.

Samsun Bayraktepe Tabiat Parkı
Samsun Bayraktepe Tabiat Parkı

Bayraktepe tabiat parkı kamp severlinde açıkça tercih ettiği yerlerin başındadır. Hem çadır hem karavan kampına izin verilmiş olan tabiat parkına ücretli giriş yapılabilir. Yaya giriş ücreti 5 TL olduğu gibi otomobil ile giriş ücreti 15 TL’dir. Bu değerlerde biraz artış olmuş olabilir.

Büyüklü Kurşunlu Şelalesi

Kuş seslerini ve yemyeşil ağaçları izleyebileceğiniz huzur dolu vakit geçirebileceğiniz yerlerden olan bu şelaleler Tekkeköy ilçesinin tabiat harikası alanları içerisindedir. Özellikle ilkbahar ve yaz dönemlerinde gelmenizi öneririz. Hem piknik yapabilir hem de temiz havaların tadını çıkarabilirsiniz. İlçe merkezine ise 13 kilometre uzaklıkta olduğunu aktarabilirsiniz. Aynı zamanda barbeküler, çeşmeler, kamelyalar, oyun alanları gibi yerler ziyaretçiler için tasarlanmıştır. Görülmeye değer şelaleler içerisindedir.

Büyüklü Kurşunlu Şelalesi
Büyüklü Kurşunlu Şelalesi

Tekkeköy Ören Yeri

Tarihi açıdan ilçenin oldukça önemli yerleri arasından olan bu ören yeri yapılan arkeolojik çalışmalar bünyesinde birçok tarihi kalıntıyı bizlere aktarmıştır. Hitit ve eski tunç dönemlerine ait olduğu tespit edilmiş olan bu kalıntıların ziyaretçiler tarafından oldukça ilgi gördüğünü aktarabiliriz. Aynı zamanda ortaya çıkan kalıntılardan bazıları da el yapımı seramikler ve süslü kaplar gibi buluntulardır. Ayrıca döneme ait sanatı barındıran kabartma vazolarda önemli bir yer tutar.

Tekkeköy Ören Yeri
Tekkeköy Ören Yeri

Tekkeköy Yel Değirmeni

Karadeniz bölgesinin tarihi tek yel değirmeni olarak tanımlanan bu alan 1860’lı yıllarda çırakman köyünde ikamet etmekte olan Rumlar tarafından yapılmıştır. Karadeniz’in taş gövdeli tek yel değirmeni olarak da aktarılır. Aynı zamanda zamanın yıprattığı bu yel değirmenini Tekkeköy belediyesi restore ettirmiştir. Yel değirmenini fotoğraflamak isterseniz de konum olarak Tekkeköy’e bağlı olan Çırakman mezarlığının yanındadır.

READ  Atakum Plajı | Samsun'un En Güzel Plajı
Tekkeköy Yel Değirmeni
Tekkeköy Yel Değirmeni

Asarağaç Kilisesi

On yedinci yüzyıl içerisinde inşa edilmiş olan bu kilise ilçenin tarihi mekânları arasındadır. Tekkeköy ilçesine bağlı olan Altınkaya mahallesinde olduğu gibi çarşamba ovasında hâkim bir tepede konumlanmıştır. İlçenin en eski kilisesi olarak bilinir. Aynı zamanda bu kilise ne yazık ki korunamamıştır. Sadece taş duvarları ayakta olan kilisenin yakın zamanda restore edilmesi planlanmıştır.

Asarağaç Kilisesi
Asarağaç Kilisesi

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Vezirköprü Gezilecek Yerler : Popüler Yerler Listesi !

Gezicini

Terme Gezilecek Yerler

Gezicini

Samsun Plajları

Gezicini

Samsun 19 mayıs Gezilecek Yerler

Gezicini

Kurupelit Halk Plajı – Samsun

Gezicini

İnci Plajı Samsun | Nerede Nasıl Gidilir ?

Gezicini

İlkadım Gezilecek Yerler | Samsun İlkadım’da Gidilecek Rotalar

Gezicini

Costal Sahili (Beach)

Gezicini

Çatalçam Plajı

Gezicini

Yorum Yaz