Image default
Samsun

Samsun 19 mayıs Gezilecek Yerler

Samsun 19 mayıs Gezilecek Yerler

Samsun 19 mayıs
Samsun 19 mayıs

Samsun 19 mayıs ilçesi yörenin önemli güzergâhlarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Burası doğal güzellikleri ve sahil kesiminde yer alan plajları ile turistlerin dikkatini çekiyor. Ayıca yörenin geleneksel lezzetleri de sıklıkla tercih edilmesinin bir başka sebebi olarak ifade edilebilir. Samsun şehir merkezine 33 kilometre uzaklıkta yer alan bu ilçe Bafra ovasının doğu tarafındadır. İçerisinde barındırdığı pek çok dağ ile yayla turizmi için de potansiyel taşıyor. Samsun Ondokuzmayıs gezilecek yerler ile turistlerin dikkatini çekmeye devam ediyor.

Samsun Ondokuzmayıs Gezilecek Yerler
Samsun Ondokuzmayıs Gezilecek Yerler

Kumcağız Plajı

19 mayıs ilçesinin sahil tarafında bulunan Kumcağız mahallesi ilçenin denize girmek isteyenler için tercih ettiği bölgelerdendir. Bölgede yer alan birçok sayıda prefabrik evde yaz dönemler dinde tatilcilere ev sahipliği yapıyor. Aynı zamanda içerisinde eşyalar ile birlikte kiralanabiliyor. Kumcağız mahallesinde hem çam ormanları hem de ilgi çeken bir sahil şeridi vardır. Yürüyüş yapmak ve yüzmek isteyenler için ilçenin bu şiirin mahallesi ziyaret edilebilir.

Kumcağız Plajı
Kumcağız Plajı

19 mayıs Saat Kulesi

Ondokuz mayısın sembolleri içerisinde yer alan saat kulesi hükümet konağının önünde yer alıyor. Bir zamanlar cami minaresi olarak da kullanılmıştır. Aynı zamanda burada da bulunan merkez caminin yıkılması ile birlikte sadece minaresi kalmıştır. 1952 yılı içerisinde yapılan merkez camii 1988 yılı içerisinde samsun Sinop karayolu genişletme çalışmaları ile beraber yıkılmıştır. Halkın bu caminin yıkılmasına karşı çıkması ile en azından minare kalmış ve bu yapıda saat kulesine çevrilmiştir.

Ondokuzmayıs Saat Kulesi
Ondokuzmayıs Saat Kulesi

Galeriç Ormanı

Samsun şehrinde iki subasar olmanı olduğu bilinir. Bu ormanlardan biri olma özelliğine sahip olan Galeriç ormanı Ondokuzmayıs ilçesi içerisinde Yörükler mevkiindedir. Samsundaki bir diğer subasar ormanının ise Çakırlar korusu olduğu aktarılır. Yörükler beldesinin kuzey cephesinde yer alan Galeriç ormanı ilkbahar döneminde tabanının su ile kaplanması özelliğine sahiptir. Bu açıdan diğer ormanlardan ayırt edilebilir. Aynı zamanda yaban hayatı açısından da çeşitliliği barındıran Galeriç ormanı ilçenin görülmeye değer yerleri arasındadır.

READ  Canik Gezilecek Yerler : En Güzel Yerlerin Listesi
Galeriç Ormanı
Galeriç Ormanı

Engiz Su Oyunları Parkı

Engiz Aquapark olarak ifade edilen su havuzu, 600 kişi kapasitesine sahiptir. Aynı zamansa samsun ve çevre illerden de buraya gelen ziyaretçiler olabiliyor. Hem su oyunları parkı hem de havuzları ile oldukça ideal olduğunu belirtebiliriz.

Engiz Su Oyunları Parkı
Engiz Su Oyunları Parkı

Kumcağız mahallesine oldukça yakın bir konumda bulunan su havuzu oyunları parkı denize 300 metre mesafededir. Bölgede yer alan belediye deniz evleri tesisinde ise 46 tane prefabrik ev barındırır. Ayrıca bu evlerde eşyalarıyla birlikte kiralayabilme ve konaklama imkânı bulunur.

Nebiyan Dağı Ve Yaylası

Ondokuzmayıs ilçesine yaklaşık olarak 30 km uzaklıkta bulunan bu yayla kendisi ile aynı adı taşıyan dağdan ismini almıştır. Tipik bir Karadeniz yaylası olarak gösterebileceğimiz Nebiyan yaylası oto tırmanış, yayla turizm etkinlikleri, dağ sporları, foto safari gibi imkânları bünyesinde barındırır. Aynı zamanda Nebiyan tepesi olarak bilinen bu bölgenin en yüksek noktasında ise eskiden yangın kulesi olarak ifade edilen bir yapı bulunuyor. Bu zirveye çıkmak isteyenlerin hem bu yapıyı görme hem de şehrin muhteşeme doğa manzarasını izleme keyfini yaşayacağını ifade edebiliriz

Nebiyan Dağı
Nebiyan Dağı

Kızılırmak Kuş Cenneti

Kızılırmak deltası kuş cenneti Türkiye’nin en büyük deltalarından biri olarak gösterilir. Bafra, alaçam ve Ondokuzmayıs ilçeleri içerisinde kalan bu alan nehrin taşıdığı alüvyonların birikmesiyle oluşmuştur. Yaban hayatı geliştirme sahası olarak ta ilan edildiği bilinir. Ortaya çıkan deltada çok sayıda kuş türünün ev sahipliği yaptığı bilinir.

Kızılırmak Kuş Cenneti
Kızılırmak Kuş Cenneti

Deniz, sazlık, göl, tarım alanı, bataklık gibi çok zengin koşulları barındıran bu alanda yapılan çalışmalar ile turizm gelişim göstermiştir. Bölgede kuş gözlem alanlarının olduğunu ve kuleler, yollar gibi işlevlerinde barındırdığını aktarabiliriz. 56 bin hektar genişliğine sahip olan bu alanda irili ufaklı 20 çeşit göl vardır. Aynı zamanda kuş cenneti için karadeniz kıyısındaki tek sulak alanda denilir.

READ  Kurupelit Halk Plajı - Samsun

Balık Gölü

Kızılırmak deltası kuş cenneti içerisinde bulunan balık gölü, kıyı set gölü özelliğini barındırır. Balık gölünün etrafında yer alan kuş cenneti çevresinde başka göllerde yer alır. Balıklı göl etrafında görülen bu göller liman gölü, tatlı göl, karaboğaz gölü gibi çeşitlere ayrılmıştır. Denizle bağlantısı olarak balık gölü çevresindeki diğer göllere nazaran daha uzundur. Aynı zamanda ortalama derinliği ise bir buçuk metre olarak bilinir. Zaman zaman rüzgârların birikmesi sonucunda denizden ayrılıyor.

Balık Gölleri
Balık Gölleri

Yöredeki Geleneksel Lezzetler

Yöredeki geleneksel lezzetler samsun ili dâhilinde müşterilerin sıklıkla tercih ettiği menülerden oluşuyor. Buraya gelecek olursanız mutlaka yemeniz gereken pek çok çeşit vardır. Aynı zamanda kent sakinlerinin de düzenli olarak tercih ettiği pek çok yerel restoranın olduğunu ifade edebiliriz. Şehir içerisinde yer alan gezilecek yerlere uğrarsanız bu alanlarda da pek çok yemek yeme yeri ile karşılaşabilirsiniz.

Baklalı Sarma
Baklalı Sarma

Bu kapsamda yöredeki geleneksel lezzetler,

  • Keşkek
  • Çakallı Menemen
  • Baklalı Sarma
  • Nokul
  • Haluçka
  • Pide

    Çakallı Menemen
    Çakallı Menemen

Şeklinde sıralanabilir. Geziniz boyunca bir rota olarak gezebilir, rotalarınız arasında bu ünlü yemekleri yiyebileceğiniz restoranları ekleyebilirsiniz. Aynı zamanda alandaki halk ile iletişime gerçek onların menü önerilerinden de faydalanmanızı öneririz.

Samsun Kent Ormanı

Şehir hayatının stresinden uzaklaşabilmek için kent sakinlerinin sıklıkla tercih ettiği alanlardan biri olarak bilinen yerlerden biri de Samsun Kent ormanıdır. Sarı Gazel ormanının bir parçası olarak kabul edilen kent ormanı,18 Haziran 2005 tarihi içerisinde halkın kullanımına açılmıştır. Samsun kent ormanı dâhilinde 1200 metrelik yürüyüş parkuru,13 metrelik yüksekliği bulunan gözetleme kulesi, otoparklar, tanıtım merkezi, piknik alanları, oturma masaları, spor alanları gibi alanlar yer alıyor.

Samsun Kent Ormanı
Samsun Kent Ormanı

Aynı zamanda ailecek buraya gelenler için oyun parkları, eğlence merkezleri de vardır. Aynı zamanda bu alan içerisinden Kızılırmak deltası, ilçe merkezi, Bafra ovası, balık gölleri gibi mekânları tüm güzelliği ile görebilirsiniz.

READ  Alaçam Gezilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Vezirköprü Gezilecek Yerler : Popüler Yerler Listesi !

Gezicini

Terme Gezilecek Yerler

Gezicini

Tekkeköy Gezilecek Yerler

Gezicini

Samsun Plajları

Gezicini

Kurupelit Halk Plajı – Samsun

Gezicini

İnci Plajı Samsun | Nerede Nasıl Gidilir ?

Gezicini

İlkadım Gezilecek Yerler | Samsun İlkadım’da Gidilecek Rotalar

Gezicini

Costal Sahili (Beach)

Gezicini

Çatalçam Plajı

Gezicini

Yorum Yaz