Image default
Samsun

Vezirköprü Gezilecek Yerler : Popüler Yerler Listesi !

Vezirköprü Gezilecek Yerler

Vezirköprü
Vezirköprü

Türkiye’nin Karadeniz Bölgesinde olan ve Samsun’a bağlı Vezirköprü ilçesinde gezilecek ve rotasını aktaracağız. Samsun’un en büyük ikinci ilçesi Vezirköprü köklü tarihi geçmişi ile dikkat çekiyor. Tarihi ve doğal güzelliklerin oldukça yoğun olduğu Vezirköprü gezilecek yerler birçok yerli ve yabancı turiste de her daim ev sahipliği yapıyor.

Vezirköprü Gezilecek Yerler
Vezirköprü Gezilecek Yerler

Şahinkaya Kanyonu

Kızılırmağın binlerce yılda aşındırarak doğa harikası kanyon ortalama 1500 metre uzunluğunda ve ortalama 324 metre yüksekliğinde sarp kayalıklar arasında Şahinkaya Kanyonu Vezirköprü ilçesinde yer alıyor. Türkiye’nin ikinci büyük kanyonu Şahinkaya 2015 senesinde tabiat park ilan edilmiştir.

Şahinkaya Kanyonu
Şahinkaya Kanyonu

Kızılırmak Nehri üzerinde göz doğal güzelliğe sahip olan kanyon sene içerisinde yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaret ediliyor. Kanyonda trekking, kamp, tekne turu gibi aktiviteler gerçekleştirebilirsiniz. Kanyona Türkmen Köyü ve aynı zamanda Vezirsuyu Tabiat Parkından olmak üzere iki ayrı noktadan tekne turları düzenleniyor.

Şahinkaya Kanyonu
Şahinkaya Kanyonu

Vezirsuyu Tabiat Parkı

Toplam olarak 35 hektarlık alana sahip olan park Vezirköprü ilçesine ortalama 23 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Doğa ile iç içe zaman geçirebileceğiniz tabiat parkında başta piknik alanları olmak üzere, voleybol ve basketbol sahaları, yürüyüş ve koşu yolu, oyun alanları, seyir terası, karşılayabileceğiniz büfe bulunuyor. Aynı zaman da jet ski, yelken gibi doğa sporlarının da olduğu tabiat parkında güzel ve eğlenceli zaman geçirebilirsiniz. Vezirsuyu Tabiat Parkından yalnızca 7 kilometre uzaklıkta Şahinkaya Kanyonuna düzenlenen tekne turu sayesinde geçebiliyorsunuz.

Vezirsuyu Tabiat Parkı
Vezirsuyu Tabiat Parkı

Kunduz Ormanları

Vezirköprü ilçesi sınırları dahilinde yer alan ormanlar yeşilin ayrı tonundaki bitki örtüsüyle her daim hayranlık uyandırıyor. Ortasında akan akarsu ile beraber de huzurun tadına varabileceğiniz ormanları yayla turizmine de ev sahipliği yapıyor. Yıl boyunca çeşitli festivallerin olduğu alan saklı kalmış cennet olarak nitelendiriliyor. Sizler de festival zamanında eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz. Ayrıca geyik çiftliğinin de bulunduğu alanda yaban yaşamını yakından görebilirsiniz.

READ  Terme Gezilecek Yerler
Kunduz Ormanları
Kunduz Ormanları

Fazıl Ahmet Paşa Medresesi

Vezirköprü ilçesi Fazıl Paşa Mahallesinde yer alan medrese inşa kitabesi hangi tarihte yapıldığı tam olarak bilinemiyor. Fazıl Ahmet Paşa tarafından yaptırılan 1943 depreminde ufak çatlaklarla hasar ve orijinalinde kurşunla kaplı olan çatının kurşunları sökülerek kiremitle, sonrasında da ki onarımda da bakırla beraber kaplanmıştır. 1964 senesinde de İlçe Halk Kütüphanesi olarak kullanılan bu özel yapı 2010 senesinde genel restorasyondan geçerek avluyu revaklara camekan çekilmiştir. Bünyesinde pek çok Farsça dilinde el yazması bulunan kitaplar ile yapıyı ziyaret ile yakından inceleyebilirsiniz.

Fazıl Ahmet Paşa Medresesi
Fazıl Ahmet Paşa Medresesi

Kurşunlu (Tacettin Paşa) Camii

100.Yıl bulvarı yer alan cami 1494 senesinde Tacettin İbrahim Paşa inşa ettirilmiştir. Yapımında kesme taş kullanılan kare planlıdır. 1943 senesinde depreminde büyük hasar ve bazı kısımları yıkılan cami 1955 senesinde halk tarafından yeniden ibadete açılmıştır. O tarihten sonra sağlam olarak ulaşan yapıyı her daim ziyaret edebilir ve bozulmayan şekilde mimari kısımlarını yakından inceleyebilirsiniz.

Kurşunlu (Tacettin Paşa) Camii
Kurşunlu (Tacettin Paşa) Camii

Orta Camii (Yörgüç Paşa Camii)

1431 senesinde II. Murat’ın vezirlerinden Yörgüç Paşa ile yaptırılan cami 100. Yıl Caddesi’nin Orta Mahallesinde bulunuyor. 1943 depreminde yıkılan cami 1944 senesinde dikdörtgen planlı olan moloz taş ahşap çatılı inşa edilmiştir.

Orta Camii (Yörgüç Paşa Camii)
Orta Camii (Yörgüç Paşa Camii)

Kale Camii

Taşkale Mahallesinde yer alan inşa kitabesi olmadığından hangi tarihte yapıldığı kesin olarak bilinmiyor. Yalnız Osmanlıca vakfiyede yapının Köprülü Mehmet Paşa’nın eşi Yusuf Ağa kızı Ayşe Hanım inşa edildiği yazmaktadır. 1943 depremine hasar yapının minaresi ve cemaat yeri kubbeleri ve 1960 senesinde sonra aslına uygun olarak yenilendi. Son olarak 2006 senesinde elden geçirilen cami bakımlı olup hala açıktır.

Kale Camii Vezirköprü
Kale Camii Vezirköprü

Kale Hamamı

Kale Caminin doğu bitişiğinde yer alan inşa kitabesi olmadığından hangi tarihte yapıldığı kesin olarak bilinmiyor. 1943 depremini ciddi görmeden atlatan yapı 1960 senesinde onarımdan geçmiştir. Son olarak 2007 senesinde restore edilerek bakımlı ve güzel yapı hamam olarak işlevini sürdürüyor. Sizler de bu yapıyı rahatlıkla ziyaret edebilir ve aynı zaman da mimarisini yakından inceleyebilirsiniz.

READ  İnci Plajı Samsun | Nerede Nasıl Gidilir ?
Dış Bedesten Hamam Yolu
Dış Bedesten Hamam Yolu

Çifte Hamam

Fazıl Ahmet Paşa Arasta bitişiğinde yer alan hamamın inşa kitabesi olmadığından hangi zaman yapıldığı kesin olarak bilinmiyor. Yalnız Osmanlıca yapının Ayşe Hatun tarafından yeniden inşa edildiği yazıyor. 1964 -1966 -1978 yıllarında çeşitli onarımlardan geçen yapı son kez 2007 senesinde elden geçirilerek şık ve güzel bir görünüme kavuşuyor ve çifte hamam özelliğini koruyor.

Çifte Hamam
Çifte Hamam

Bedesten ve Arasta

Orta Camii Mahallesinde Orta Camii yanında yer almaktadır. Çeşitli kaynaklarda Köprülü yada Fazıl Ahmet Paşa olarak da bilinen yapının inşa kitabesi hangi tarihte yapıldığı kesin olarak bilinmiyor. Günümüze dek çeşitli onarımlardan geçen bedesten 1990 senelerinde tütün deposu olarak kullanılmış akabinde dükkan şeklinde düzenlenmiştir. Son olarak 2007 senesinde restore edilen yapının bedesten dışı tüm dükkanlar faaliyetlerine devam ediyor.

Bedesten ve Arasta
Bedesten ve Arasta

Saat Kulesi

4 Ekim 1906 senesinde yaptırılan saat kulesi Fazıl Ahmet Paşa Medresesi’nin ortalama 50 metre batısında bulunuyor. Sekizgen kaide üzerinde yükselen ve bir gövdeye sahip olan saat kulesi ortalama 15 metre yüksekliğindedir. Ayrıca kulenin dört tarafı yuvarlak saat kadranları da bulunuyor. Sizlerde Saat kulesinin tarihi mimarisini yakından görebiliyor ve meydanında rahatça dinlenebilirsiniz.

Vezirköprü Saat Kulesi
Vezirköprü Saat Kulesi

Samsun’da Keşfedilecek Yerler Listesi 

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Terme Gezilecek Yerler

Gezicini

Tekkeköy Gezilecek Yerler

Gezicini

Samsun Plajları

Gezicini

Samsun 19 mayıs Gezilecek Yerler

Gezicini

Kurupelit Halk Plajı – Samsun

Gezicini

İnci Plajı Samsun | Nerede Nasıl Gidilir ?

Gezicini

İlkadım Gezilecek Yerler | Samsun İlkadım’da Gidilecek Rotalar

Gezicini

Costal Sahili (Beach)

Gezicini

Çatalçam Plajı

Gezicini

Yorum Yaz