Image default
Samsun

Atakum Gezilecek Yerler

Atakum Gezilecek Yerler

Atakum
Atakum

Atakum, Samsun şehrinin hem doğal güzellikleri hem de tarihi ve turistik çeşitli aktiviteleri içerisinde barındıran bir ilçesidir. Atakum gezilecek yerler, denize girilebilecek açık plajları, şehir merkezine yakın olmasına yemyeşil alanları ve etrafında tarihi mekanları görülmeye her daim değerdir. Özellikle yaz aylarında mavi bayraklı plajları olması sebebiyle yerli ve yabancı turistler tarafından ilgi görmektedir.

Atakum Gezilecek Yerler
Atakum Gezilecek Yerler

Alternatif olan konaklama imkanlarının bulunması temelinde Atakum’u kültürel gezilerde her daim değerlendirilebilecek bir yer haline dönüştürmektedir. Atakum’da gezilecek şekilde birbirinden güzel yerlerin başında Atakum Yolu, yeşil alanları ve piknik yapmaya sürekli olarak müsait olması bakımından Çakırlar Korusu ve akabinde şehrin doğal güzelliklerini her daim ayaklar altına seren Atakum Seyir Tesisi geliyor. İlçenin yakınında günübirlik şekilde gezilip görülecek yerler de bulunuyor.

Samsun Atakum
Samsun Atakum

Atakum Sahil Yolu

Samsun merkeze ortalama 7,9 km uzaklıkta yer alan Atakum Sahil Yolu’na, en hızlı Atatürk Bulvarı rotası ile ulaşım yapılmaktadır. İlçenin kıyı kesiminde yer alan Atakum Sahil Yolu’na şehir içi olan ulaşım araçları gitmektedir. Gece gündüz aktivite olanakları ile renkli anlarına tanık, her an cıvıl cıvıl olan Atakum Yolu adeta bir cazibe merkezidir. Sahil şeridi boyunca 30 kilometrelik kumsalı bulunmaktadır. Halka açık ücretsiz denizin keyfini çıkarmak mümkündür.

Atakum Sahil Yolu
Atakum Sahil Yolu

Sahil şeridinde ise yaz aylarında alkollü ve alkolsüz çeşitli mekanlar hizmet veriyor. Cafeler, restoranlar ve tatil köyleriyle hem günübirlik hem de deniz manzaralı otellerinde yapılabilecek özelliğe sahiptir. Sahil şeridi alışveriş merkezi, sinema, park, iskele, alanları ve piknik alanları yer alır. Atakum Sahil Yolu ücreti bulunmamaktadır.

READ  Bafra Gezilecek Yerler | Bafra'da Ne Yapılır

Çobanlı Halk İskelesi

Çobanlı İskelesi, Atakum ilçe merkezine ortalama 2,5 km mesafede yer almaktadır. Samsun mesafesi ise 10 km’dir. 22 Haziran 2016 senesinde hizmete açılan Çobanlı Halk İskelesi, ortalama 400 metre uzunluğunda ve 10 metre boyunca genişliğindedir. Şehir merkezi ile iskele dahili ulaşım, Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne yolcu gemisi ile sağlanmaktadır.

Çobanlı Halk İskelesi
Çobanlı Halk İskelesi

Çobanlı İskelesi’ne deniz havası almak, manzarada fotoğraf çektirmek, oltayla balık tutmak yahut da dinlenmek amacıyla her gün yüzlerce kişi gelmektedir. İskelenin ucunda ise Çobanlı Cafe bulunmaktadır. Bu cafe bölgenin denizin ortasında bulunan seyir mekanı olma özelliğine sahiptir. Burada gün doğumu görülmeye değerdir. Şehrin gürültüsünden bir hayli uzak, dalga ve balık görüntüleriyle ilçenin dinlenme alanlarından biridir.

Atakum Belediyesi Seyir Tesisi

Atakum Belediyesi Seyir Tesisi, kıyı şeridine ortalama 3,5 km uzaklıkta olup, ilçenin iç kesimlerinde şekilde inşa edilmiştir. Samsun merkeze olan ortalama mesafesi 8,7 km‘dir. 2018 senesinde hizmete açılan Atakum Belediyesi Seyir Tesisi, ziyaretçilerine dair Atakum’un; deniz, şehir ve doğa manzarasını sunuyor. 700 bireye aynı anda hizmet verebilecek büyüklüktedir.

Atakum Belediyesi Seyir Tesisi
Atakum Belediyesi Seyir Tesisi

Tesisin dahilinde çocuk oyun alanı, yaşam alanları, seyir terası, açık alanlar, restoran, cafe ve aynı zamanda mescit bulunmaktadır. Atakum’un yeşil alanlarını ve gökyüzü mavisini bir arada olanağı sunan Atakum Belediyesi Seyir Tesisi ise Türk mutfağına özgü yemekler hazırlanmaktadır. Seyir bulunan dürbünden şehri daha yakından görme bulabilirsiniz.

Atakum Seyir Tesisi
Atakum Seyir Tesisi

Atakum’da Gezilebilecek Yerler

Atakum bulunduğu İlkadım ve Canik ile birlikte 3 merkez ilçeden birisidir. Plaj voleybolu, golf sahası, yolu, eğlence merkezleri, alışveriş ve bisiklet yolları ile aktivite imkanlarına sahiptir. İlçe yazın turizm merkezi halini almaktadır. Atakum’a yakınlığıyla her daim bilinen bölgeleri günübirlik gezebilme imkanı sağlamaya devam ediyor.

Atakum
Atakum

Onur Anıtı

İlkadım’da, Samsun’un ilk parkı Atatürk Parkı içerisinde bulunan Onur Anıtı, Atakum’a ortalama 9 km uzaklıktadır. Samsun il merkezine mesafesi ise ortalama 1,8 km’dir. Onur Anıtı için şehrin olduğunu söylemek elbette yanlış olmayacaktır. Anıtın mühim değeri ise Atatürk’ün Samsun’a çıktığı noktayı işaret etmesidir. Atatürk heykeli, Avusturyalı heykeltraş H. Kriphel’e Samsun halkı adına, dönemin valisi Kazım Paşa tarafından yaptırılmıştır.

READ  İnci Plajı Samsun | Nerede Nasıl Gidilir ?
Onur Anıtı
Onur Anıtı

Atatürk heykelin açılışı 15 Ocak (eski ismiyle Kânunusani) 1932 Cuma günü yapılmıştır. Atatürk’ün Savaşı başlattığı yere dikilmiştir. Üzerinde Gazi’nin 19 Mayıs 1919 tarihinde Mili Mücadele’yi başlatmak adına Samsun’a çıktığı ve Samsun halkı tarafından dikildiği şekilde bilgiler yer almaktadır. Onur Anıtı için bir giriş ücreti bulunmamaktadır.

Gazi Müzesi

Atakum sahil şeridine ortalama 8,6 km uzaklıkta bulunan Gazi Müzesi, Samsun merkeze ise sadece 650 m mesafededir. Havaalanına mesafesi ortalama 23 km olan müze, İlkadım Mecidiye Çarşısı için yer almaktadır. 1902 senesinde Jean Ionnis Mantika tarafından inşa edilmiş olan otel, Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’da kaldığı yerdir. O zamanlar kullanıma kapalı bina, Mutasarrıf Ethem Bey ve Müdürü Osman Bey tarafından düzenlenerek (Komşulardan yatak, Askeri Hastane’den karyola, yazı, sandalye ve masa şeklinde eşyalar getirilmiştir.), Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının kullanımı adına hazırlanmıştır.

Gazi Müzesi
Gazi Müzesi

Mustafa Kemal Atatürk ise 19 Mayıs 1919 Mıntıka Palas olarak bilinen bu binada bir süre konaklamıştır. Samsun’u 16-18 Eylül 1928 sürecinde ziyaret edişinde, halk tarafından kendisine hediye edilen Mıntıka Palas Otel, 1939 senedinde Samsun Belediyesi tarafından Müze hizmete açılmıştır. 1997 senesinden itibaren ise Kültür Bakanlığı’na devredilen bu özel müzede 191 parça eser sergileniyor.

Kurtuluş Yolu

İlkadım ve Yabancılar Pazarı kısmında bulunan Kurtuluş Yolu; Atakum ilçe merkezine ortalama 8,3 km, Samsun merkeze ise ortalama 1 km uzaklıktadır. Kurtuluş Mücadelesi’ni başlatmak adına 19 Mayıs 1919 sabahı Mustafa Kemal Atatürk ile beraber 18 arkadaşının Samsun’a ayağını bastıkları iskeledir. Aslına uygun şekilde yeniden inşa edilerek Kurtuluş Yolu ismini almıştır.

Kurtuluş Yolu
Kurtuluş Yolu

Burada Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları ve onları karşılamaya gelen kişileri temsil etmek adına heykellerine yer verilmiştir. Tarihe tanık olan iskeleyi gezerek o günkü heyecanı yaşamak isteyenler için Kurtuluş Yolu, Samsun’un bu alanlarından biridir. Kurtuluş Yolu giriş adına ücret bulunmamaktadır.

READ  Vezirköprü Gezilecek Yerler : Popüler Yerler Listesi !

Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Samsun merkezde Fuar alanında yer alan Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, Atakum ilçe merkezine ortalama 8,5 km uzaklıktadır. 1976 senesinde yapımına başlanan Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, 19 Mayıs 1981 senesinde ziyarete açılmıştır. Müzenin arkeoloji kısmında Kalkolitik dönemden itibaren Roma Dönemi’ne kadar kemik, pişmiş toprak, bronz atlet heykeli, Mozaikler, mezarlardan çıkarılan hazineler ve aynı zamanda Helenistik Döneme ait takılar başta olmak üzere çeşitli kalıntılar sergileniyor.

Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi
Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Etnografik kısmında ise el yazması Kur-an’lar, halı ve aynı zamanda kilimler, saat ve para keseleri, silahlar, eşyalar, mutfak eşyaları gibi eserler bulunuyor. Samsun Arkeoloji ve Müzesi Pazartesi günü hariç yaz mevsimlerinde 10:00-17:00, kış mevsimlerinde 10:00-00:00 saatleri arasında açık durumdadır. Ancak tadilat sebebiyle geçici olarak hizmete kapalı olabiliyor.

Samsun Batı Park
Samsun Batı Park

Samsun Batı Park

Samsun Batı Park; ilçe merkezine 5 km, Samsun il merkezine ortalama 5,5 km ve Amisos Tepesi’ne ortalama 3,5 km uzaklıktadır. Baruthane sahil kısmında yer alıyor. Samsun Batı Park ortalama 825.000 m²’lik alan içerisinde Amazon su kanalı, terası, Amazon Köyü, kafeterya, piknik alanları, hediyelik eşya dükkanları, spor, çocuk parkları, gokart şekilde yarışları ve teleferik gibi pek fazla etkinliği ve merkezi barındırıyor. Ortalama 50.000 m²’lik Amazon Adası’nda Amazon anısına inşa edilen Amazon Köyü de Batı Kısmı içerisinde yer alıyor.

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Vezirköprü Gezilecek Yerler : Popüler Yerler Listesi !

Gezicini

Terme Gezilecek Yerler

Gezicini

Tekkeköy Gezilecek Yerler

Gezicini

Samsun Plajları

Gezicini

Samsun 19 mayıs Gezilecek Yerler

Gezicini

Kurupelit Halk Plajı – Samsun

Gezicini

İnci Plajı Samsun | Nerede Nasıl Gidilir ?

Gezicini

İlkadım Gezilecek Yerler | Samsun İlkadım’da Gidilecek Rotalar

Gezicini

Costal Sahili (Beach)

Gezicini

Yorum Yaz