Image default
Sinop

Sinop Gezilecek Yerler | Gezi Rehberi

Sinop Gezilecek Yerler

Ülkemizin en kıymetli şehirlerinden bir tanesi olan Sinop, her sene binlerce kişiyi misafir ederek güzel doğasını ve tarihini sunuyor. Karadeniz Bölgesi’nde olması sebebi ile en güzel limanlardan birine sahiplik ediyor. Üstelik buraya uçak ile ulaşım gerçekleştirilebildiği için turistlerin en çok uğradığı yerlerden bir tanesidir. Sinop gezilecek yerler açışından Karadeniz’in tüm güzelliklerinin bir harmanı gibidir.

Sinop Gezilecek Yerler
Sinop Gezilecek Yerler

Sinop’ta Gezilecek Yerler Neresi?

Sinop şehrinde gezilecek yerler şu şekilde sıralanabilir:

 • Sinop Kalesi,
 • Akgöl Tabiat Parkı,
 • Erfelek Şelalesi,
 • İnaltı Mağarası,
 • Şahin Tepesi,
 • Hamsilos Tabiat Parkı,
 • Harzana Plajı,
 • Âşıklar Caddesi,

  Sinop
  Sinop
 • Güzelyalı Plajı,
 • Boztepe Burun,
 • Buzluk Mağarası,
 • Buzluk Yaylası,
 • Çangal,
 • Boyabat Kalesi,
 • Sinop Cezaevi,

Tüm bu yerler yerli ve yabancı turistlerin her sene fazla şekilde uğradığı ülkemizin önemli değerlerindendir.

Sinop Kalesi

Sinop ilinde yer alan en önemli tarih kokan noktalardan bir tanesi olarak Sinop Kalesi öne çıkıyor. Yapılışı yılı konusunda tam olarak bir bilgi olmasa bile M.Ö. 7. Yüzyıl da inşa edildiği düşünülüyor. Binlerce ziyaretçinin akınına uğrayan bu kale denizin tam yanında ve şehrin girişindedir. Bizans, Roma ve Selçuklu zamanlarında onarım görerek günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Şehrin savunması için özel şekilde yapılan kale, 2050 metre uzunluğa, 25 metre yüksekliğe ve 3 metre genişliğe sahip. Sinop Kalesi’ne gelen kişiler içeride bulunan kafeteryada oturarak güzel manzaranın tadını da çıkarabilirler.

Sinop Kalesi
Sinop Kalesi

Akgöl Tabiat Parkı

Farklı bir atmosfere adım atmak isteyenlerin her zaman gezi listesinde olduğu Akgöl, Ayancık ilçesinde yer alan önemli bir turizm noktasıdır. Manzaranın tadını çıkarıp alabalık restoranlarında güzel vakit geçirilebileceği gibi doğanın himayesi altında aile bireyleri ile güzel bir piknik yapılabilir. Göl kenarında oturup temiz hava almak isteyen kişiler Akgöl’e gelerek unutulmaz bir doğa güzelliği hatırası yaşayabilirler.

Akgöl Tabiat Parkı
Akgöl Tabiat Parkı

Erfelek Şelalesi

Sinop iline 20-25 dakika uzaklıkta bulunan Erfelek Şelalesi, Karadeniz bölgesinin en güzel şelaleleri arasında yer alıyor. Yeşillikler arasından akan suları izlerken adeta büyüleyen şelaleye ek olarak kuş sesleri eşlik ediyor. Tamamen stresten kalmak isteyenler ve yorgunluklarını dindirmek isteyenler gözlerini kapayarak şelalenin sesine odaklanabilirler.

Erfelek Şelalesi
Erfelek Şelalesi

İnaltı Mağarası

İnaltı Köyü sınırlarında bulunan bu mağara 658 metre uzunluğa sahiptir. Turistlerin akınına uğrayan İnaltı Mağarası’nın 300 metrelik olan kısmı aydınlatılarak yalnızca 125 metrelik kısmı gösterime sunulmuştur. Mağaraya giren kişiler kendilerini bambaşka bir atmosferde hissedeceklerine emin olabilirler. Mağara içerisinde dikit, örtü, sarkıt, sütun ve damlataşları bulunuyor. Üstelik mağaranın içini gezip yorulanlar giriş kısmında yer alan kafeteryada oturup dinlenebilirler.

İnaltı Mağarası
İnaltı Mağarası

Şahin Tepesi

Şehrin manzarasını en detaylı şekilde gösteren Şahin Tepesi, ziyaretçileri etkilemeyi başaran turistik alanlardan birisidir. Eski zamanlarda gözetleme bölgesi olarak kullanılan bu tepe, günümüzde turistlerin harika manzarayı izlediği bir yer halini almıştır. Üstelik Şahin Tepesi hatıra fotoğrafı çekimleri için güzel bir fırsat denilebilir.

Sinop Şahin Tepesi
Sinop Şahin Tepesi

Hamsilos Tabiat Parkı

Sinop iline 14 km uzaklıkta bulunan Hamsilos Tabiat Parkı için Akliman üzerinden kalkan minibüsler ile ulaşım sağlanabiliyor. Karadeniz bölgesinin tüm güzelliğini yansıtan bu parka gelenler kendilerini farklı bir dünyada zannedecekler. Etkileyici manzarası ve güzel koklu çam ormanları ile birlikte önemli bir turistik alandır. İsteyenler kıyı boyunca uzanan yolda yürüyüş yapabileceği gibi gizli koylara giderek kalabalıktan uzaklaşabilirler. Özellikle kamp kurmak isteyenlerde buraya gelerek tertemiz havayı değerlendirebilmeleri mümkündür.

Hamsilos Tabiat Parkı
Hamsilos Tabiat Parkı

Harzana Plajı

Kamp yapmayı ve kumsalda vakit geçirmeyi sevenler 500 metre uzunlukta olan Harzana Plajı’na gelerek güzel vakit geçirebilirler. Kafa dinleme, stres atma ve kalabalıktan uzaklaşma konusunda bu plaj oldukça önemli fırsatlar sunuyor. Ayancık ilçesine yakın olan Harzana Plajı ilkbahar ve yaz aylarında binlerce kişiyi ağırlıyor.

Harzana Plajı
Harzana Plajı

Âşıklar Caddesi

Sinop ilinin merkezinde olan bu cadde gün batımı manzarasıyla oldukça ünlüdür. Şehrin popüler bir caddesi olmasının dışında yaz akşamları ılık esintisi ve farklı atmosferi herkesi büyülemeyi başarıyor. Ayrıca çiçek bahçeleri, gezi tekneleri ve palmiyeler de turistlerin ilgi alanına giriyor. Caddenin etrafında olan çay bahçeleri, alışveriş yerleri, kafeteryalar, kitapçılar ve hediyelik eşya dükkânları adeta süs havası veriyor.

Âşıklar Caddesi
Âşıklar Caddesi

Güzelyalı Plajı

Aileleri ile birlikte hafta sonu tatilini değerlendirmek isteyenler Güzelyalı Plajı’na gelerek harika bir gün geçirebilirler. Şehir merkezine 5 km uzaklıkta bulunan bu plajda yüzme, spor ve yürüyüş yapılabiliyor. Ayrıca çocuk alanları, golf sahaları ve bisiklet yolu da bulunuyor. Güzel bir deniz havası almak isteyen kişilerin uğradığı önemli plajlardan birisi olarak kabul edilir.

Güzelyalı Plajı
Güzelyalı Plajı

Boztepe Burun

Ülkemizin önemli bir doğal limanı olan Boztepe Burun, Sinop merkez ilçesinin büyük bir kısmını kaplıyor. Uzunluğu 9 km olan burundan pek çok farklı yer görülebiliyor. Harika bir manzara sunan Boztepe Burun en fazla ziyaret edilen yerlerdendir. Eski dönemlerde Boztepe ve kara arasında yer alan kanal, Selçuklular tarafından kapatıldığı belirtiliyor. Üstelik belirli kısımlarda mevcut olan kayalıkların içerisinde mağaraların olduğu da söyleniyor. Özellikle burnu tamamen dolaşmak isteyenler için özel olarak yol da mevcut.

Boztepe Burun
Boztepe Burun

Buzluk Mağarası

Antik dönemlerde yiyeceklerin saklanması adına kullanılan Buzluk Mağarası, günümüzde turizm açısından son derece önemli bir rol oynuyor. İçerisinde bulunan farklı bölümlerde binlerce yıla şahitlik ediliyor. Rehber ile gezilen mağarada göller, buz sarkıtları ve dikitler mevcut. Üstelik mağaranın temiz havası olması nedeni ile solunum rahatsızlığı olanlara şifa kaynağı olduğu da belirtiliyor. Mağaranın etrafında ise dereler ve ufak şelalelerde gezilebilir.

Buzluk Mağarası
Buzluk Mağarası

Buzluk Yaylası

Durağan ilçesine 20 dakika uzaklıkta bulunan Buzluk Yaylası, ziyaretçilerine çeşitli türden olanaklar sunuyor. Yayla da elektrik, yol ve telefon imkânı olması nedeniyle yerli ve yabancı turistlerin rotasındadır. Tertemiz hava ve büyük bir gezinti yapmak isteyen kişiler için kaçırılmaz bir fırsat olduğu söylenebilir. Üstelik yaylanın yakınlarında bulunan mağara da turistlerin uğradığı yerlerden bir tanesidir. Mağarada kışın sıcak yazın soğuk su oluşumu mevcut.

Buzluk Yaylası
Buzluk Yaylası

Çangal

Avcıların ve dağcıların her zaman dikkatini çeken Çangal içerisinde, orman işletmesine ait olan pek çok yapı bulunuyor. Ayrıca misafirlere özel olarak ayrılan lojmanlar da hizmettedir. Sanki bir tatil köyü havası olan Çangal’da birçok farklı binalar yer alıyor. Zamanında kereste fabrikasını Almanlar ve Belçikalıların inşa etmesi ile bu alanda içerisinde kış turizmi daha fazla yaşanıyor.

Çangal
Çangal

Boyabat Kalesi

Boyabat İlçesinde yer alan Boyabat Kalesi son derece etkileyici görünümü ile turistleri üzerine çekiyor. Üstelik yeşil doğası ise farklı bir atmosfer sunuyor. Kale içerisinde Roma, Bizans ve Osmanlı dönemine ait önemli izler mevcut. Eski tarihi kokuyu almak isteyen turistler patika yollardan araçlar ile Boyabat Kalesi’ne kolaylıkla ulaşabilirler. Ancak kaleye çıkan merdivenler biraz zorlu olsa bile etraftaki doğa güzelliği sayesinde eğlenceli bir hal alıyor. Kalenin sunmuş olduğu manzarası ise hiçbir yerde görülmeyen çok farklı denecek kadar güzeldir.

Boyabat Kalesi
Boyabat Kalesi

Sinop Cezaevi

Sinop şehrine uğrayan herkes mutlaka eski cezaevine uğrayarak yaşanmışlıkları yakından inceliyor. Yüksek duvarları, büyük koğuşları ve içeride yaşanan tüm olaylar cezaevi gezildiğinde herkesin içini sızlatıyor. Mahkûmların yaşamış oldukları koğuş hayatını ve psikolojik durumları daha yakından anlamak isteyenler Sinop Cezaevi’ne ufak bir ücret ödeyerek girebilirler.

Sinop Cezaevi
Sinop Cezaevi

Sinop Çevresinde Gidilecek Yerler Listesi

READ  Karakum Plajı - Sinop'da Bir Plaj

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Sinop Dsi Plajı

Gezicini

Sinop Antik Beach Otel

Gezicini

Sarıkum Plajı

Gezicini

Karakum Plajı – Sinop’da Bir Plaj

Gezicini

Gerze Plajı – Sinop’ta Bir Plaj

Gezicini

Boyabat Gezilecek Yerler | Sinop’un Cazibe Merkezi

Gezicini

Ayancık Çamurca Plajı

Gezicini

Yorum Yaz