Image default
Sinop

Gerze Plajı – Sinop’ta Bir Plaj

Gerze Plajı

Gerze Plajı, Karadeniz Bölgesinin nadide sahil plajlarından birisidir. Bölgenin hem düşük nüfus yoğunluğuna sahip olması hem de yazlık tatilciler tarafından çok fazla tercih edilmemesi sebepleriyle, kalabalığın yoğun olduğu bir sahil plajı değildir. Gerze plajı, sakinliği ile nam salmıştır. Gerze ilçesi, Sinop iline bağlı bir ilçedir. Gerze ilçesi, yaklaşık olarak 26.000 kişinin yaşadığı bir nüfusa sahiptir.

Gerze Plajı
Gerze Plajı

Gerze Plajına Ulaşım

Sinop iline bağlı olan Gerze ilçesinin, kendisine yakın sayılabilecek olan şehirlere olan yaklaşık uzaklıkları;

  • Ankara’ya olan uzaklığı 400 kilometredir.
  • Çorum’a olan uzaklığı 250 kilometredir.
  • Çankırı’ya olan uzaklığı 275 kilometredir.
  • Sivas’a olan uzaklığı 440 kilometredir.
  • Tokat’a olan uzaklığı 330 kilometredir.

Görüleceği üzere, sayılan şehirlerden Gerze Plajına olan uzaklıklar çok uzun bir mesafede değildir. Şahsi araçlarla yapılacak olan yolculuklarda, iki ile üç saat arasındaki bir zaman aralığında, Gerze ilçesine ulaşım sağlanabiliyor. Buraya, sadece uzun soluklu tatil planları ile hareket etmek gerekmiyor. Hafta sonu izinlerinde de değerlendirilebilecek bir tatil bölgesidir. Gerze Plajı, özellikle sakinlik arayan insanlar için biçilmiş bir kaftan gibidir.

Sinop Gerze Plajı
Sinop Gerze Plajı

Gerze Plajında Gezilecek Yerler

Gerze ilçesi, Karadeniz Bölgesinde görülmeye layık bir yerdir. Tabiat olarak da doğal güzellikleri içerisinde barındırıyor. Birçok imparatorluğa ev sahipliği yapması sebebiyle de tarihi eserler yönünden de zengindir. Gerze ilçesi merkezinde yer alan Kültür Merkezi binasında tiyatro ve konser etkinlikleri düzenleniyor. Bölgenin bazı tarihi yapıları, bilhassa gidip görülmesi gereken yerler arasındadır. Bunlar arasında; Çeçe Sultan Türbesi, Esmazade Mustafa Cami ile Yakup Ağa Konağı gibi yapılar vardır. Esmazade Mustafa Camisi, halk arasında İskele Camisi olarak da biliniyor.

READ  Karakum Plajı - Sinop'da Bir Plaj
Gerze Plajı Sinop
Gerze Plajı Sinop

Gerze Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Gerze ilçesi, tarihte farklı isimlerle anılmıştır. Bunlar arasında Zagora, Savetova ve Gürzühatun isimleri en bilinenleridir. Gerze ilçesinin isminin Yunancadan geldiği biliniyor. Gerze için Yunancada Carusa isminden esinlenilmiştir. Tarih boyunca birçok imparatorluğun hükmü altına giren Gerze, tüm bu imparatorluklardan belirli bazı izler de taşıyor. Makedonya Kralı Büyük İskender tarafından da fethedilmiş bir bölgedir. Anadolu’da yaşamış olan birçok medeniyetin nüfuz alanı içerisinde bulunan Gerze ilçesi, Roma imparatorluğunun Karadeniz Garnizonuna bağlı olarak da varlığını sürdürmüştür. Son olarak, 1459 senesinde Fatih Sultan Mehmet tarafından fethedilerek Türk yerleşim sahası olarak varlığını sürdürmeye başlamıştır.

Gerze Sinop
Gerze Sinop

Gerze İlçesinde Turizm

Gerze ilçesi, Karadeniz ikliminin hakim olduğu bir bölgedir. Bu sebeple, Gerze, tabiatıyla görsel bir şölen sunuyor. Tabiatın içerisinde dolaşırken insanı muhteşem manzaralar karşılıyor. Tabiat içerisinde yürüyüş sporlarının yapılması mümkündür. Bölgenin doğal örüntüsü, plaj oluşumuna imkan vermemiştir. Fakat, Gerze belediyesi büyük çabalar sonucunda, kıyıya kum getirerek Gerze Plajını oluşturmuştur. Bu gelişme üzerine hem yöre halkının hem de tatilcilerin bölgeye olan ilgisi gün geçtikçe artmıştır. Kişiler, yaz aylarında Gerze Plajına giderek denizin, kumun ve genişin keyfini dileklerince sürebilirler. Bölgede yayla turizmi pek fazla gelişmemiştir.

Sinop Gerze
Sinop Gerze

Yakın Çevredeki Görülecek Yerler Listesi

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Sinop Gezilecek Yerler | Gezi Rehberi

Gezicini

Sinop Dsi Plajı

Gezicini

Sinop Antik Beach Otel

Gezicini

Sarıkum Plajı

Gezicini

Karakum Plajı – Sinop’da Bir Plaj

Gezicini

Boyabat Gezilecek Yerler | Sinop’un Cazibe Merkezi

Gezicini

Ayancık Çamurca Plajı

Gezicini

Yorum Yaz