Image default
Sinop

Sarıkum Plajı

Sarıkum Plajı

Sinop’un cennet köşeleri arasında yer alan Sarıkum Plajı, doğal güzellikleri yakınında bulunduruyor. Buraya Sarıkum denilmesinin nedeni ise denizin ve gölün birleştiği bölgede çöl kumunun meydana gelmesidir. Kumun rengi sarı olduğu için de plaja bu isim verilmiştir. Plajın son derece ilginç bir ekosistemi vardır. Bu nedenle bölgenin ilginçliği incelemek için bile buraya gelen insanlar bulunur. Mavi ve yeşili eşsiz manzaralarla bize gösteren Sarıkum, Sinop seyahati yapan insanların kesinlikle görmeleri gereken sahillerdendir. Çok fazla ayrıcalıkları olan bu plaj, Karadenizliler için ayrı bir önemdedir. Çünkü bölgede göremeyeceğiniz bitki ve hayvan türlerine bu plajda rastlama şansınız yüksektir.

Sarıkum Plajı
Sarıkum Plajı

Sarıkum Plajı Nerede?

Sinop’ta bulunan Sarıkum Plajı, il merkezinden 25 km. uzaklıkta yer alır. Bu plaja gitmek için Sarıkum Köyü’nden geçmeniz gerekir. Bölgede longoz ormanları bulunmaktadır. Bu ormanlar sayesinde temiz ve ferah bir tatilin tadını çıkarabilirsiniz.

"Sinop

Sarıkum Plaj Özellikleri

Sarıkum Plajı’nın özellikleri arasında şunlar vardır:

  • Plajda su kaplumbağası, kurbağa ve farklı kuş çeşitleri vardır.
  • Farklı bitki türleri vardır.
  • Sakin ve sessiz bir ortamdır.
  • Çocuklara uygun olan bir plajdır.

Sevdiklerinizle doyasıya vakit geçirebileceğiniz genel aktivitelere izin verilir. Denizin tadına ve bölgenin doğasına doyamayacağınız bir yerdir. Kafa dinlemek için çok müsait bir ortamdır. Voleybol, basketbol gibi çeşitli sporları yapmaya uygun alanları da vardır.

"<yoastmark

Sarıkum Plajı Giriş Ücreti

Sarıkum Plajı’nda giriş kısıtlaması ya da ücreti yoktur. Yıl içerisinde istediğiniz saatte plaja giriş yapabilirsiniz.

Sarıkum Plajı Ulaşım

Taksi ya da özel araçla Sarıkum’a ulaşabilirsiniz. Özel aracınız için uygun ve güvenilir park alanları mevcuttur. Bazı insanlar, tatil yapmaktan çok bölgedeki ekosistemi incelemek için buraya gelirler. Çünkü Karadeniz bölgesinde bulunmayan birçok bitkinin bu plaj yakınlarında bulunuyor olması, sahilin değerini daha da arttırmıştır.

READ  Sinop Antik Beach Otel
Sarıkum Sinop
Sarıkum Sinop

Kuşların göç esnasında uğradıkları yerlerden biridir. Bu nedenle onların konaklaması ve beslenmesi hususunda çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Böylece plajın adeta bir kuş cennetine dönüştürülmesi amaçlanmıştır. Bundan dolayı Sarıkum’daki Plajı özel bir şekilde koruma altına alınmıştır. 1991 senesinde Doğal Sit Alanı olarak ilan edilmiştir.

Sinop Sarıkum
Sinop Sarıkum

 

Yakın Çevredeki Görülecek Yerler Listesi

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Sinop Gezilecek Yerler | Gezi Rehberi

Gezicini

Sinop Dsi Plajı

Gezicini

Sinop Antik Beach Otel

Gezicini

Karakum Plajı – Sinop’da Bir Plaj

Gezicini

Gerze Plajı – Sinop’ta Bir Plaj

Gezicini

Boyabat Gezilecek Yerler | Sinop’un Cazibe Merkezi

Gezicini

Ayancık Çamurca Plajı

Gezicini

Yorum Yaz