Image default
Sivas

Sivas Gezilecek Yerler | Birbirinden Güzel Yerler Listesi

Sivas Gezilecek Yerler

Sivas, İç Anadolu bölgesinin doğusunda yer alan yüzölçümü itibari ile en büyük illerden biri olarak tarihi ve doğal güzellikleriyle dikkat çekiyor. Gerek tarihi açıdan ve gerekse de doğal güzellikleri ile pek çok gezilecek ve görülecek değere sahip olan Sivas, ziyaretçilerini bekliyor.

Sivas
Sivas

Genellikle yazın sıcak ve kurak, kışın soğuk ve karlı olan Sivas, karasal bir iklime sahip olan Sivas, her mevsim farklı bir güzelliği barındırırken özellikle kışın soğuk havası ile de dikkat çeker. Ancak şehrin kuzey kesiminde de Karadeniz iklimi görüldüğü için bitki örtüsü ve doğal çevre bu özelliklere göre şekilleniyor. Sivas gezilecek yerler açısından da zengindir.

Sivas Gezilecek Yerler
Sivas Gezilecek Yerler

Sivas’ın Doğal Güzellikleri

Çok geniş bir coğrafyaya sahip olan Sivas’ta kış mevsiminin sonunda bozkır bitkileri çevreyi kaplar ve farklı bir atmosfer yaratır. Kentin ortak bir karasal iklime sahip olması nedeniyle ormanlık alanlar nadirdir. Yabani hayvanlar, engebeli arazilerin neden olduğu dağlarda ve ormanlık alanlarda yaşamını sürdürür. Anadolu Yarımadası’nın ortasında yer alan Sivas, Roma döneminde Sebastaia olarak biliniyordu bu açıdan çok fazla tarihi değerinin yanında eşsiz bir doğal güzelliği ile de ziyaretçilerini ağırlıyor.

Sivas Gezilmesi Gereken Yerler
Sivas Gezilmesi Gereken Yerler

Sivas’ta Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Her mevsimde her yıl milyonlarca ziyaretçisini ağırlayan Sivas, şehirdeki en güzel yerler ve tarihi mekanlar, mimari objeler, doğal güzellikler ve görülecek diğer değerleri ile ön plana çıkıyor.

Bu açıdan zengin bir görsel şölen sunan Sivas’ın görülmeye değer yerlerinden bazıları şunlardır;

 • Sivas Tarihi Divriği Kalesi
 • Sivas Doğal Hafik Gölü mesire alanı
 • Sivas Zara Tödürge Göl alanı
 • Muhteşem Sivas Gemerek Sızır Şelalesi
 • Eşsiz Güzelliği ile Sivas Gürün Şuğul Vadisi
 • Gürün’de bulunan eşsiz manzaralı Gökpınar Gölü mesire alanı

  Sivas Meydanları
  Sivas Meydanları
 • Muhteşem Koyunkaya Mesire Alanı
 • Kızılırmak’ın eşsiz doğal harikası
 • Sivas Divriği Ulu Camiinin muhteşem görüntüsü
 • Doğal Eğriçimen Yaylası güzellikleri
 • Tarihi Şifahiye Medresesi ve eşsiz mimarisi
 • Gök Medrese yapı alanı

  Sivas
  Sivas
 • Kangal Balıklı Kaplıcasının eşsiz güzelliği
 • Tarihi pek çok değeri barındıran Sivas Arkeoloji Müzesi’ni mutlaka görün
 • Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi sizi tarihin derinliklerine götürecek
 • Sivas’ın ünlü Ozanı Aşık Veysel Müzesi

Tüm bunların yanında daha pek çok tarihi, doğal güzellikleri bünyesinde barındıran Sivas her dönemin mutlaka görülmesi gereken bir ili olarak dikkat çekiyor.

Sivas Doğal Hafik Gölü Mesire Alanı

Sivas’a yolunuz düşerse Koyunkaya Mesire Yeri, Şifaiye Medresesi, Sivas Çifte Minareli Medresesi ve Eğriçimen’i mutlaka ziyaret edin. İç Anadolu’nun önemli şehirlerinden biri olan Sivas Yaylası, Hafik Gölü’nün kıyısında tüm yıl boyunca çok sayıda ziyaretçi almaktadır. Koçhisar Gölü olarak da bilinen gölde birçok balık türü bulunuyor. Bu bölgeye geldiğinizde ücretsiz balık avına çıkabilirsiniz. Aynı zamanda, deniz çevresinde çok fazla içerik var.

Sivas Doğal Hafik Gölü Mesire Alanı
Sivas Doğal Hafik Gölü Mesire Alanı

Sivas Gökpınar Gölü

Sivas gezilecek yerler listemizdeki bir sonraki durak ise Sivas’ın doğa harikalarından biri olan Gökpınar Gölü. Güneşe yaklaştıkça renk değişimini görebileceğiniz bu doğal güzellikle dalış yapmak ise ayrı bir heyecan. Göl hakkında detaylı bilgiyi Gökpınar Gölü ile ilgili yazımızda bulabilirsiniz.

Sivas Gökpınar Gölü
Sivas Gökpınar Gölü

Muhteşem Divriği Kalesi

Sivas bölgesinde bulunan tarihi bir kaledir. Tarihsel olarak, Bizans ve İran arasındaki sınır istasyonlarından biriydi. Divriği Kalesi, bugün ayakta duran Çaltı deresi kenarında yüksek bir tepe üzerinde sağlam bir kale olarak stratejik öneme sahipti. Yakın zamana kadar Divriği Kalesi’nin altında küçük bir yerleşim vardı. Zamanla buranın sakinleri topraktan ovaya yerleşmeye başladılar. Kale surlarının batı tarafında iki kapı açılmaktadır.

Divriği Kalesi
Divriği Kalesi

Koyunkaya Rekreasyon Alanı

Sivas’ın İmranlı ilçesinde bulunan mesire alanı, ziyaretçilerine adeta bir cennet parçası sunuyor. Ulaşılması biraz zor olsa da bu bölgeyi gördüğünüz anda karşılığını aldığınızı hissedeceksiniz. İmranlı şehrine sadece 11 kilometre uzaklıkta olmasına rağmen biraz zor. Buranın gizlediği doğal güzellikler, sadece yoldan geçen turistlere kendini gösteriyor. Yolda papatyalar, şelaleler ve akarsularla dolu yeşil alanlar size eşlik edecek.

Koyunkaya Rekreasyon Alanı
Koyunkaya Rekreasyon Alanı

Sivas Ulu Cami ve Divriği Hastanesi

Tarihte yer alan Mengücek Bey’i Ahmet Şah’ın eşi Melike Turan tarafından şehre kazandırılan bu eşsiz yapı da görülmeye değer. Bu yapının bulunduğu şehirde çok sayıda Selçuklu eseri bulunmaktadır. Biriş’teki Darüşşifa da onların eserlerinden biridir. Üç boyutlu detaylı geometrik şekillere ve bitki karşılıklarına sahip başka bir cami örneği yoktur. Dört kapılı cami ve hastanenin isimleri Şifahana taç kapısı, kuzey taç kapısı, Şah Mahfili’nin taç kapısı ve caminin batı taç kapısıdır.

Sivas Ulu Cami
Sivas Ulu Cami

Sivas Gemerek Sızır Şelalesi’ni Görmelisiniz

Bu şelale Gemerek ilçesinde, Çat ormanı içinde ve Göksu deresi kenarında yer almaktadır. Sit alanı olarak koruma altına alınan Sızır Şelalesi, doğa severler için keyifli bir mesire yeri sunmaktadır. Yemyeşil manzarayı takip eden şelale manzarası ile ziyaretçilerini büyüleyen bu bölgeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz. Bu güzel şelale Sivas’a 136 km uzaklıkta olmasına rağmen Kayseri bölgesine sadece 100 km uzaklıktadır.

Sivas Gemerek Sızır Şelalesi
Sivas Gemerek Sızır Şelalesi

Zara Tödürge Göl Alanı

Demiryurt Gölü olarak da bilinen göl, Sivas’ta gezilecek yerlerden biridir. Erzurum-Sivas karayolundan 50 kilometre sonra size ulaşacak olan Tödürge, özellikle Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’nin düzenlediği su sporları ile şenleniyor. Ayrıca şenliğe halk da katılır ve her yıl bir parti düzenlenir. Sivas gezilecek yerler listemizdeki bir sonraki durak Şifaiye medresesi. Tıp eğitimi veren ve aslen hastane olarak hizmet veren medrese, Sivas’ın merkezinde yer almaktadır.

Zara Tödürge Göl Alanı
Zara Tödürge Göl Alanı

Karşısında ise turizm açısından da önem arz eden eserler arasında yer alan Medrese Şiva Çifte Minaresi yer almaktadır. Şifaiye medresesi Anadolu Selçuklu sultanlarından İzzettin Kekavus tarafından yaptırılmıştır. 1217 yılında yapılan medresenin zengin işlemeleri dikkat çeken detaylar arasında. Özellikle taç kapısındaki figürler oldukça etkileyici. Eğer yolunuz Sivas’a düşerse Şifaiya medresesinin göz alıcı güzelliklerini ziyaret etmelisiniz diyoruz.

Kangal Balıklı Kaplıcası

Şifalı suyuyla birçok hastalığa karşı yardımcı olan kangal balığı kaplıcası, cilt hastalıklarına da iyi gelmektedir. Özellikle sedef hastalığının tedavisinde kaplıcalar tercih edilmektedir.

Kangal Balıklı Kaplıcası
Kangal Balıklı Kaplıcası

Sivas Arkeoloji Müzesi

Sivas’ta gezilecek müzeler arasında Orta Anadolu’nun en büyük arkeoloji müzesi olan bu müzede Katolik ve Antik Tunç Çağlarına ait eserler, Hitit kalıntıları, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait çeşitli hazineler yer alıyor. Bundan tam dokuz milyon yıl önce yaşamış hayvanların fosil kalıntılarında da bulunur. Aslen “Sanayi-i Mektebi” gibi bir sanat okulu olarak kurulan bu yer, 2007 yılında arkeoloji müzesi olarak ziyarete açılmıştır.

Sivas Arkeoloji Müzesi
Sivas Arkeoloji Müzesi

Sivas Atatürk Kongresi ve Etnografya Müzesi

Milli Mücadelede büyük öneme sahip olan Sivas, taşıdığı bu değeri bünyesindeki Atatürk Kongre merkezi ve Etnografya Müzesi’nde gün yüzüne çıkartıyor. 1892 yılında Mazlum Paşazade Memduh Mehmet Bey tarafından yaptırılan binada yer alan müze, 1981 yılından bu yana müze olarak kullanılıyor. Büyük rol Cumhuriyet döneminde Atatürk ve heyetinin mal varlığı, Sivas Kongresi’ne ait belgeler ve İrade-i Milliye gazetesinin basıldığı matbaa başta olmak üzere birçok değerli eşya bulunmaktadır. Müzeye giriş ücretsiz olup, Sivas’a geldiğinizde bu önemli eserlerin yer aldığı müzeyi ziyaret etmenizi öneririz.

Sivas Atatürk Kongresi ve Etnografya Müzesi
Sivas Atatürk Kongresi ve Etnografya Müzesi

Aşık Veysel Müzesi’ni Gezdiniz mi?

Sivas’ın en ünlü değerlerinden biri olan Aşık Veysel Müzesi’ni de mutlaka görmelisiniz. 1979 yılında Kültür Bakanlığı tarafından müzeye dönüştürülen bu ev, ünlü halk ozanı ve çalışkan şarkıcı Aşık Veysel’in yaşadığı Aşık Veysel Müzesi olarak açılmıştır. Aşık Veysel’e ait eserlerin ve değerli eserlerin sergilendiği bu müzeyi gezilecek yerler listesine eklemeyi unutmayın.

Aşık Veysel Müzesi
Aşık Veysel Müzesi

Tün bunların yanında Sivas’ta gezilmesi ve görülmesi gereken çok daha fazla önemli bölgeler ve yerler bulunmaktadır. Sivas’ın merkezinde bulunan bu dinlenme ve dinlenme alanı, kalabalıktan ve şehir gürültüsünden uzak, sakin ve keyifli vakit geçirmek için harika bir yerdir. Şelaleler, göletler ve yemekli evlerin bulunduğu bu parkta piknik yapabilir ve eğlenebilirsiniz.

READ  Şarkışla Gezilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Şarkışla Gezilecek Yerler

Gezicini

Yorum Yaz