Image default
Sivas

Şarkışla Gezilecek Yerler

Şarkışla Gezilecek Yerler

Sivas’ın ilçelerinden biri olan Şarkışla, merkeze 83 kilometre uzaklıkta yer alır. Şar ile kışla kelimelerinden oluşan bir isim almıştır. Şar, Eski Türkçede şehir anlamıyla kullanılmıştır. Zamanla şehir kavramından uzaklaşan bu kavram Şarkışla adını almıştır. Sivas’ın en önemli ilçelerinden biri olan bu yer, birçok şeyiyle ünlüdür. Hem tarihi hem de kültürel dokusu sayesinde görülmeye değerdir. Aynı zamanda kış aylarında soğuk yaz aylarında ise sıcak geçen bir iklime sahiptir. Ülkemizin güzel şehirlerinden biri olan Sivas, Şarkışla ilçesiyle daha da öne çıkmıştır. İşte Şarkışla gezilecek yerler.

Şarkışla Gezilecek Yerler
Şarkışla Gezilecek Yerler

Aşık Veysel Müzesi

Sivas-Şarkışla denildiği zaman akla ilk olarak Aşık Veysel gelir. Halk ozanlarımız arasında yer alan Aşık Veysel, bu ilçeye bağlı bir köyde doğmuştur. Bu ozanın dünyaya geldiği ev ise müze halinde kullanılır. Şarkışla gezilecek yerler arasında yer alan müzede çeşitli şiirler, kıyafetler ve fotoğraf sergilenir. İlçeye geldiğiniz zaman mutlaka görmeniz gereken yerlerdendir. Halkımız için çok ayrı bir yere sahip olan bu isme ait müzeyi görmemek, gerçekten büyük bir kayıp olur. 1982 yılından beri bu şekilde kullanılan ev, kültürel açıdan önemli bir hizmet sağlıyor.

Aşık Veysel Müzesi
Aşık Veysel Müzesi

Ortaköy Çermiği

Şarkışla’ya geldiğiniz zaman Ortaköy Çermiği’ni de gezebilirsiniz. Kaplıca ve sıcak suyun bolca bulunduğu bu yer, Şarkışla ilçesinde yaşayanlar için çok önemlidir. Kaplıca turizmine önemli katkılar sağlayan Ortaköy Çermiği, mutlaka gezilmesi gereken yerlerdendir. Burada yer alan sular, bildiğimiz normal sular gibi değillerdir. Özellikle de sağlık açısından çok fazla ehemmiyete sahiptirler. Ortaköy’de yer alan kaplıca sularının faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Ortaköy Çermiği
Ortaköy Çermiği
  • İdrar yolu hastalıklarının tedavisine faydalıdır.
  • Romatizma hastalıklarına iyi gelir.
  • Kalp problemleri için faydalıdır.
  • Eklem hastalıklarını tedavi eder.
  • Bağırsak problemlerine iyi gelir.
  • Kadın hastalıkları için fayda sağlar.
READ  Sivas Gezilecek Yerler | Birbirinden Güzel Yerler Listesi

Sırf bu faydalarını görebilmek için Ortaköy Çermiği’ne gelen binlerce insan vardır. Bölge halkının ekonomisine katkı sağlayan bu yer, genelde sağlık amacıyla çok fazla görülmek istenir. Şarkışla’ya giderek bölgedeki bu eşsiz nimetten siz de faydalanabilirsiniz. Bu özel adres, Şarkışla’nın biraz daha ön plana çıkmasını sağlamıştır.

Ulu Camii

Sivas-Şarkışla denildiği zaman istisnasız akla gelen mekanlardan biri de Ulu Camii’dir. 1669 senesinden bu yana varlığını korumuş bir yapıdır. Henüz çok fazla eski bir yapı sayılmasa da Şarkışla için değerlidir. 1669 yılında yapılmasına rağmen farklı bir mimarisi vardır. Son derece heybetli bir görüntüsünün olması, turistik açıdan değer kazanmasına etki etmiştir.

Şarkışla Ulu Camii
Şarkışla Ulu Camii

Yapı, o kadar güzeldir ki bir camiden çok daha fazlasıdır. Bugün bile aktif bir şekilde ibadete açıktır. Şarkışla halkı, Ulu Camii’nin kendileri için çok ayrı bir öneme sahip olduğunu dile getirmişlerdir. Şarkışla’nın tam merkezinde konumlandırılmıştır. Cami kapısının üzerinde ise kitabe bulunur. Üsküdarlı Mehmet Efendi adlı biri tarafından yaptırıldığı bilinir.

Alaman Çermiği

Alaman Çermiği’nde bulunan sular kükürtlüdür. Bu nedenle özellikle de cilt problemi çeken insanların daha fazla akın ettikleri yerlerden biridir. Şarkışla’nın köylerinden biri olan Alaman, bu açıdan son derece gelişmiştir. Cilt sağlığının yanı sıra ruh sağlığının da korunmasına yardımcı olan bir yerdir. Bu sebepten dolayı da ziyaretçi akınının en fazla yaşandığı bölgelerden biridir. Şarkışla merkezine 33 km uzaklıkta bulunur. Hem gezip hem de cilt güzelliğinizi doğal yollardan korumak istiyorsanız, bu mekan tam da size göre bir yerdir.

Alaman Çermiği
Alaman Çermiği

Şarkışla Ovası

Şarkışla Ovası diğer bir adıyla Gedik Ovası olarak bilinir. Ova etrafında bulunan fay hatları, bu ovanın meydana gelebilmesinde büyük rol oynamışlardır. Son derece geniş bir alandır. Şarkışla’ya geldiğiniz zaman ovanın coğrafi konumu inceleyebilir ve ne tür güzelliklere sahip olduğunu daha yakından görebilirsiniz.

READ  Sivas Gezilecek Yerler | Birbirinden Güzel Yerler Listesi
Şarkışla Ovası
Şarkışla Ovası

Kanak Çayı

Şarkışla gezilecek yerler arasında Kanak Çayı’da yer alır. Özellikle de ilkbahar ve yaz mevsimlerinde daha da güzelleşen bir çaydır. Şarkışla’ya geldiğinizde Kanak Çayı’na göz atmadan dönmemelisiniz.

Kanak Çayı
Kanak Çayı

Maksutlu Barajı

Maksutlu Köyü’nde yer alan bu baraj, bölge halkı açısından çok değerli görülür. Sivas’a geldiğiniz zaman Maksutlu Barajı’nın ihtişamlı görüntüsünü görmeden olmaz. Barajın suyunu içemeseniz bile bölgede meydana getirdiği güzelliği görebilirsiniz. Şarkışla gezilecek yerlerden birkaçı yukarıda verilmiştir. Bu yerler dışında görmeniz gereken hem doğal hem de tarihi adresler de vardır.

Maksutlu Barajı
Maksutlu Barajı

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Sivas Gezilecek Yerler | Birbirinden Güzel Yerler Listesi

Gezicini

Yorum Yaz