Image default
Karabük

Karabük Gezilecek Yerler | Doğal Güzellikleriyle Göz Kamaştıran Şehir!

Karabük Gezilecek Yerler Karadeniz bölgesinin ilgi çekici yerlerine ve yapılarına sahip bir şehir olan Karabük, Gezilecek Yerler bakımından keşfedilmesi gereken yerlerdendir. Özellikle doğa güzellikleriyle göz kamaştıran bir şehir olan Karabük’e geldiğinizde gezeceğiniz ve göreceğiniz birçok yer vardır. Doğanın harika yerlerine sahip Karabük şehri, tarihi zenginlikleri ile de meşhurdur.

Karabük
Karabük

Coğrafyası ve tarihi güzellikleri ile yerlilerin ve yabancı turistlerin uğrak yerlerinden olan Karabük, batı Karadeniz bölgesinde yer alıyor. Yüzölçümü 4.145 metrekare olan Karabük’ün 244.453 kişilik bir nüfusu mevcuttur. Bu şehirde nüfusun en yoğun olduğu bölge merkez, en az nüfusun olduğu yer ise ilçelerdir. Nüfusu az olan Karabük iline geldiğinizde ise gezeceğiniz farklı birçok yer vardır.

Safranbolu Evleri

Karadeniz’in değerli yapılarının bulunduğu bir il olan Karabük, muhteşem bir bölgedir. Karadeniz’de ki güzelliklere de sahip olan Karabük, kanyonları, mağaraları, tarihi yapıtları, doğal güzellikleri ve kanyonları ile bilinir. Haftasonu tatil yapılabilecek harika bir yer olan Karabük ‘te konaklayabilir, buranın yöresel lezzetlerinden tadabilirsiniz.

Safranbolu Evleri
Safranbolu Evleri

Safranbolu Evleri de Karabük ilinde bulunan yapılardandır ve şehre gelen ziyaretçilerin çoğu ilk olarak bu evleri görmektedir. Türk mimarisinin en güzel örneğini önümüze seren Safranbolu Evleri, 18. Yüzyılın izlerini görebileceğiniz yapılardır. Dünya Kültür mirası listesinde yer alan yapılardan Safranbolu Evleri, Karabük’te görmeniz gereken en değerli mimarilerdir.

Tarihi Köprülü Mehmet Paşa Camii

Karadeniz’in tarihi yapılarından Köprülü Mehmet Paşa Camii, oldukça eski bir mimaridir. Safranbolu’yu gezerken göreceğiniz yapılardan biri olan Köprülü Mehmet Paşa Camii, sadrazam Köprülü Mehmet Paşa tarafından 1662 yılında yapılmıştır. Osmanlı mimarisinin izlerini göreceğiniz bu camii eski çarşının bulunduğu bölgededir. Karabük ilinin tarihi mimarilerinden olan bu cami Safranbolu ilçesinde yer almaktadır.

READ  Safranbolu Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler Listesi
Köprülü Mehmet Paşa Camii
Köprülü Mehmet Paşa Camii

Karabük ilinin gezilecek yerleri ile birlikte sayılı tarihi mimarileri de vardır. Osmanlı devrinden kalma olan bu yapılardan olan Köprülü Mehmet Paşa Camii, mimarisiyle dikkat çekmektedir. Karabük ilinin en değerli yapılarından biri olan Köprülü Mehmet Paşa Camiinin kubbesi özel olarak tasarlanmıştır.

Osmanlı Mimarisinin Adresi Yörük Köyünü Gezin!

Karabük ili, doğal güzellikleri ve tarihi güzellikleri ile görülmeye değerdir. Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinin birarada olduğu Yörük Köyü de Karabük ilinde yer alıyor. 700 yıllık tarihi ile turizm merkezi ilan edilen Yörük Köyü, Safranbolu’ya 11 km uzaklıktadır. Türkmenlerin inşa ettiği mimarilerin bulunduğu bu köyü, Karabük gezi listenize eklemenizi tavsiye ederim.

Yörük Köyü
Yörük Köyü

Osmanlı tarihinin eşsiz güzellikteki mimarilerinin yer aldığı Yörük köyünde göreceğiniz şahane konaklar vardır. Bu konaklardan biri de Kasım Sipahioğlu konağıdır. Konaklama ve ulaşım açısından kolay bir yer olan bu köyde dilerseniz konaklayabilir, tüm yapıları teker teker ziyaret edebilirsiniz.

Karabük Demir Çelik Sanayi Müzesini Gezin!

Karabük tarihi yapılarıyla ilgi çeken bir şehirdir ve harika mekanları bulunmaktadır. İlk entegre demir çelik fabrikasının kurulduğu yer olarak da tanınan Karabük, gezmeniz gereken illerden biridir. Tarihi yerleri bulunan ve doğal güzellikleri ile de meşhur olan bu şehirde Demir Çelik Sanayi Müzesi yer alıyor. 1984 yılında açılan bu müzede ilk defa kurulmuş olan demir çelik  fabrikasının üretimleri vardır.

Karabük Demir Çelik Sanayi Müzesi
Karabük Demir Çelik Sanayi Müzesi

Karadeniz’in en güzel mimari örneklerinin bulunduğu ve doğal güzelliklerinin yer aldığı Karabük gezilecek yerler listenizde Demir Çelik Sanayi Müzesi de olmalıdır. Eski fotoğrafların, lokomotiflerin ve ilk defa kurulmuş demir çelik fabrikasının demirlerinin bulunduğu bu müzeyi, Karabük ilinde iken mutlaka gezmelisiniz.

Çitdere Tabiat Koruma Alanını Keşfedin!

Karabük ilinde gezilecek yerler arasında olan Çitdere Tabiat Koruma Alanı, mutlaka gezmeniz gereken bölgelerdendir. Tabiatın harika bir köşesi olan bu yerde keşfedilecek birçok farklı doğal güzellik bulunuyor. Karadeniz’in eşsiz güzelliklerinden olan Çitdere Tabiat Koruma Alanı, 721,5 hektarlık bir alana sahiptir. Doğanın bir harikası olan bu alan ise Yenice ilçe sınırlarında yer alıyor.

READ  Yenice Gezilecek Yerler
Çitdere Tabiat Koruma Alanı
Çitdere Tabiat Koruma Alanı

Yabancı turistlerin ilgi duyduğu Karadeniz bölgesinin Karabük’te ki doğal güzelliği Çitdere Tabiat Koruma Alanı , gezilecek yerler listenizde muhakkak yer almalıdır. Doğanın tüm ihtişamının buluştuğu yer olan Çitdere ‘de 33 çeşit ağaç türü ve farklı bitki çeşitlerine rastlanmaktadır. Karabük’te ziyaret edilen bu yer, doğal güzellikleri keşfedebileceğiniz ayrıcalıklı bir tabiat alanıdır.

Valla Kanyonu Seyir Terası Manzarası

Tokatlı Kanyonu

Karabük, gezilecek her yeri ile harika bir şehirdir ve burada görülmesi gereken farklı yerler vardır. Doğa keşfine çıkabileceğiniz ve tarihi yapıları ziyaret edeceğiniz bir şehir olan Karabük, Karadeniz’in turistik şehirlerinden biridir. Kristal Cam Teras Safranbolu ilçesinde yer alan Tokatlı Kanyonu da bu şehirdeki doğal güzelliklerden biri örnektir. Bir ucu tokatlı diğer ucu gümüş mahallesinde bulunan değerli bir doğal güzelliktir.

Tokatlı Kanyonu
Tokatlı Kanyonu

İncekaya Su Kemeri

Eşsiz bir yapı  olan İncekaya su kemeri, Karabük ilinde yer almaktadır. Tokatlı kanyonunun üzerinde duran bir yapı olan İncekaya su kemeri, Osmanlı döneminde inşa edilmiştir. Etrafı doğal güzellikler ile çevrili olan bu mimari, suyun diğer tarafa aktarılması için yapılmıştır.

İncekaya Su Kemeri
İncekaya Su Kemeri

Karabük’te yer alan önemli yapılardan İncekaya su kemeri, şehri gezerken mutlaka görmeniz gereken bir mimaridir. Tarihi yapımı çok eskiye dayanan bu mimari yapı, 116 metre uzunluğunda olmakla beraber 6 adet kemerden meydana geliyor. Üzerinden geçilmesi yasak olan bu İncekaya su kemerini yalnızca uzaktan seyredip, harika manzaranın önünde fotoğraflar çekilebilirsiniz. Tokatlı Kanyonu üzerinde olan bu mimari yapıyı gezi listenize eklemenizi tavsiye ederim.

 Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yenice Gezilecek Yerler

Hakan Karaduman

Safranbolu Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler Listesi

chebsra

Kristal Cam Teras – Safranbolu

Gezicini

Yorum Yaz