Image default
Kastamonu

Kastamonu Gezilecek Yerler

Kastamonu Gezilecek Yerler

Kastamonu gezilecek yerler olması ile mükemmel bir şehirdir. Doğal ve tarihi güzellikleri ile ülkemizin en değerli, en güzel şehirlerinden olan Kastamonu, muhteşem yerlere sahiptir. Özellikle tarihi yapıları ile ilgi çeken Kastamonu ili, manevi değerleri açısından ayrıcalıklı bir şehirdir. Kastamonu şehrine yolunuz düşerse bölgedeki yerleri, mekanları ve doğal güzelliklerin olduğu bölgeleri mutlaka görüp, gezmelisiniz.

Kastamonu
Kastamonu

Kastamonu şehrinde gezeceğiniz yerlerin çoğu genellikle tarihi mimarilerin olduğu bölgelerdir. Tarihi kalıntıları, çok eski zamanlardan günümüze ulaşmış Kastamonu ilinde milattan önceki bulguları bile göreceksiniz. En başta Pompoiopolis antik kentini göreceğiniz Kastamonu’da müzeler, parklar, tarihi kalıntıların olduğu mimari yapılar vardır. Gideros koyu da bu ilde gezilmesi gereken doğal güzelliklerin başında geliyor.

Şehrin Sembolü Kastamonu Kalesi!

Kastamonu ilinin zirvesinde yer alan Kastamonu Kalesi, yaklaşık 110 metre yüksekliğinde bir yapıdır. Şehir merkezinden görünen bu kale mutlaka görülmesi gereken yerlerin en başında gelmektedir. 12 yy’da Kommenler tarafından inşa edilmiş olan Kastamonu Kalesi, günümüze kadar sağlam kalmış bir yapıdır.

Orta Çağ son dönemlerin mimari özelliklerini taşıyan bu kale farklı devirlerde tadilatı yapılmış bir mimaridir. Yapımında harç, taş ve ahşap kullanılan Kastamonu  Kalesinde 15 büyük burç ve kule vardır. İçinde kuşatmalardan korunmak için dehlizler bulunan Kastamonu Kalesini şehirde iken mutlaka görmeli ve gezmelisiniz.

Kastamonu Kalesi
Kastamonu Kalesi

 Evkaya Mezarları

Kastamonu ili gezilecek tarihi ve doğal güzellikleri barındıran yerleri ile müthiş bir yerdir. Kastamonu’da mutlaka görmeniz gereken bu yerlerden biri de Evkaya mezarlarıdır. Şehir merkezinde yer alan Evkaya Mezarları mimari yapısıyla oldukça ilgi çekmektedir. Eski kaya mezar olarak bilinen bu yapılar, 8 metrelik kayaların oyularak mezar taşı şekline getirilmesi ile oluşturulmuştur.

READ  Valla Kanyonu Seyir Terası
Evkaya Mezarları
Evkaya Mezarları

Şehirde görülecek değerli kalıtsal yapılardan biri olan Evkaya Mezarlarının sayısı 3’ü anıtsal olmakla beraber toplam 8 kaya mezarı vardır. Mezar odaları bulunan bu kayaların içerisinde gezdiğinizde biraz ürperebilirsiniz. Ancak bu yapılar, Kastamonu ilinde iken görülmesi gereken en önemli mimariler arasındadır. Tarihi yapı özelliğine sahip Kaya Mezarlarının bulunduğu bölgeye şehir merkezinden ulaşım sağlayabilirsiniz.

Turizm’in Merkezi Şeyh Şaban-ı Veli Hazretleri Külliyesi

Kastamonu ilinin gezilecek tarihi yerlerinden biri de Şeyh Şaban-ı Veli Hazretleri Külliyesi, şehir merkezinde yer alıyor. Tarihi bir türbe olan Şeyh Şaban-ı Veli Hazretleri Külliyesi, içerisinde kütüphane, şadırvan, asa suyu, cami, dergah konakları ve mezarlıklar bulunmaktadır. Kolayca ulaşım sağlayabileceğiniz bu külliyenin olduğu bölgeye şehir merkezinde bulunan minibüsler ile gelebilirsiniz.

Şeyh Şaban-ı Veli Hazretleri Külliyesi
Şeyh Şaban-ı Veli Hazretleri Külliyesi

Şehir merkezinde yer alan Şeyh Şaban-ı Veli Hazretleri Külliyesi, mimari yapısıyla harika bir yapıttır. Yapımı uzun yıllar süren bu külliyenin inşası 1650 yılında tamamlanmıştır. İçerisindeki tarihi mimari özellikleri ile dikkat çeken bu külliyeyi Kastamonu ilinde iken kesinlikle görmelisiniz.

Kastamonu Saat Kulesi

Kastamonu ilinde yer alan tarihi yapılardan Saat kulesi, mimarisiyle oldukça harikadır. Kastamonu’ya gelenlerin mutlaka ziyaret ettiği yerde bulunan bu kule tarihidir. Şehrin sembolü haline gelmiş olan Saat kulesinin 100 yılı aşkın bir tarihi bulunmaktadır. Osmanlı devrinin mimari özelliklerine sahip bu kule, 13 metre yüksekliğinde bir yapıdır. Dönemin Abdurrahman Paşası tarafından yaptırılmış olan Saat kulesinin inşasına 26 Ağustos 1885 yılında başlanmıştır.

Kastamonu Saat Kulesi
Kastamonu Saat Kulesi

Tarihi güzellikleriyle öne çıkan şehirlerden biri olan Kastamonu ‘da ki Saat kulesi ilgi çeken yapılar arasındadır. Muhteşem bir mimariye sahip Saat kulesinin efsanevi bir hikayesi de bulunmaktadır. Zamanında İstanbul’da  Sarayburnu’nda bulunan Saat kulesi, aniden çalan ani sesler ile büyük sorun yaratmış. Dönemin padişahının cariyesi, bu saatin zamansız sesleri yüzünden çocuğunu kaybetmiş. Bu olaya sinirlenen Osmanlı döneminin padişahı saati Kastamonu iline sürgün etmiş. İlgi çekici hikayesi ve mimari özellikleriyle farklı bir yapı olan Saat kulesini Kastamonu ilinde iken görmenizi tavsiye ederiz.

READ  Valla Kanyonu Seyir Terası

Liva Paşa Konağı Arkeoloji Müzesini Gezin!

Osmanlı devrinin en güzel mimari örneklerinden biri olan Liva Paşa Konağı Kastamonu da yer alıyor. Mimari yapısıyla ziyaretçiler tarafından büyük ilgi gören bu konak, 4 katlidir. 1879- 1881 yılları arasında Sadık paşa tarafından inşa edilmiştir. Fotoğraflar, yörenin kültürel özelliklerini taşıyan eşyaların bulunduğu Liva Paşa Konağı gezilmesi gereken tarihi yapılardan biridir.

Liva Paşa Konağı Arkeoloji Müze
Liva Paşa Konağı Arkeoloji Müze

Muhteşem sanat örneklerinin el işi ve sanat eşyalarının sergilendiği bu konak müzede Kasaba köy Mahmutbey caminin kapısı bulunmaktadır. Çok değerli yapıların bulunduğu Liva Paşa Konağı, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 1997 yılında restore edilmiştir. Kastamonu ilinde bulunan bu tarihi mekanı ziyaret etmek için 5 TL ödemeniz gerekiyor. Bununla birlikte eğer müze kartınız varsa bedava da ziyaret edebilirsiniz.

Doğal Güzelliğin Merkezi Küre Dağları Milli Parkı

Kastamonu ilinin doğal güzelliklerinin en başında gelen yerlerden biri olan Küre dağları milli parkı, 37.753 hektarlık bir alana sahiptir. İhtişamıyla gözleri kamaştıran ve ziyaretçilerin ilgisini çeken Küre Dağları Milli Parkı, Kastamonu gezilecek yerler arasında en güzelidir. Eşsiz güzelliğiyle bitkisel çeşitliliğin olduğu bu parkta keşfedebileceğiniz birçok şey vardır. Mağara, kanyon şelale ve dolin güzelliklerinin bulunduğu Merkezi Küre Dağları, 2000 yılında milli park olarak ilan edilmiştir.

Küre Dağları Milli Parkı
Küre Dağları Milli Parkı

Kastamonu’da bulunan doğal güzelliklerden biri olan Merkezi Küre Dağları muhteşem bir yerdir. İçerisinde Valla Kanyonu Seyir Terası gibi doğa güzelliklerinin bulunduğu bu parkı Kastamonu’da ki gezinizde ziyaret edebilir, burada keyifli bir doğa tatili yapabilirsiniz.

 Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Valla Kanyonu Seyir Terası

Gezicini

Yorum Yaz