Image default
Gaziemir

Sarnıç (Gaziemir) Nerede Nasıl Gidilir ?

Sarnıç (Gaziemir) Nerede Nasıl Gidilir ?, Türkiye’de bulunan İzmir ilinin Gaziemir ilçesine bağlı beldedir. Gaziemir ilçesi yüz ölçüm olarak haritada oldukça büyük bir alanı kaplamaktadır. Günümüzdeki nüfus bilgileri 2018 itibariyle net olarak 137,553 kişi burada yaşamını sürdürmektedir. Kişi sayısına oranla gerçek anlamda gelişmiş bir mahalledir.

Gaziemir Sarnıç
Gaziemir Sarnıç

Eski ismi Sedir köy olan bu mahallenin günümüzde nüfusunun büyük çoğunluğunu Rumeli göçmenleri oluşturmaktadır. Tarihi açıdan önemli olan Gaziemir 18. yy da Rum akınına uğramış 19. Yy ise Türk nüfusu kayıplar yaşamıştır. Sarnıç (Gaziemir) Nerede Nasıl Gidilir ? Kurtuluş savaşından sonra ise nüfus mübadelesi gerçekleştirilip Bulgaristan göçmenlerinin kültünü benimsemiştir.

Sarnıç Semtinin Mahalleleri;

 • Atatürk Mahallesi
 • Dokuz Eylül Mahallesi
 • Fatih Mahallesi
 • Hürriyet Mahallesi
 • Menderes Mahallesi
Sarnıç Piknik Alanı Festivalleri
Sarnıç Piknik Alanı Festivalleri

Sarnıç Piknik Alanı

Sarnıç piknik alanı İzmirlilerin uğrak yeri ve özellikle Gaziemir bölgesinde oturanlarda çok uğramaktadır. Buca Burada birçok dernekler işletmeler burada piknik organizasyonu düzenlemekte ve sarnıç piknik alanında festivaller yapılmakta.

Sarnıç Piknik Alanı
Sarnıç Piknik Alanı

Gaziemir Sarnıç’ın tarihi zengin olmakla birlikte doğası da bir o kadar keşfedilmeyi bekliyor. Sarnıç doğaseverlerin vazgeçilmez mekânın yanı sıra aynı zamanda hafta sonu piknik yapmak için oldukça ideal bir yerdir. Bu kadar güzelliklerle dolu olan Gaziemir sarnıç’ın diğer tüm ayrıntılarına gelin birlikte bakalım. Sarnıç (Gaziemir) Nerede Nasıl Gidilir ?

Sarnıç Çarşı
Sarnıç Çarşı

Sarnıç konum ve ulaşım bilgisi

Gaziemir konum olarak sanayinin ve ticaretin göbeği olan İzmir’in ilçesidir. Türkiye’nin her yıl en büyük fuarlarından birini gerçekleştiren Gaziemir, Adnan menderes havaalanına yakınlığı ile konumunu da ön plana çıkarmış oluyor. Dolayısıyla beldelerine olan yani sarnıç beldesine yakınlığını eklemek gerekir.

 

READ  Gaziemir'de Görülecek Yerler

Sarnıç’a gitmek için birçok nedenin arasında ulaşım da bulunmaktadır. Ulaşım için dilerseniz araba hatta uçaktan inerek bir otobüsle dahi ulaşım mümkündür. Ama en sık tercih edilen tren yoludur. İZBAN Sarnıç istasyonundan binerek Sarnıç aktarma merkezinde inerek hem en ucuz ulaşımı yolunu tercih etmiş hem de en eğlenceli yoldan gitmenizi önerebiliriz.

Gaziemir
Gaziemir

Gaziemir gezilecek yerler

Gaziemir İzmir’ in en gelişmiş ilçesi olan Gaziemir’de yaşayan insanların şanslı olduğunu söylemek isteriz. Çünkü hafta sonu için ailecek veya bireysel olarak gezilip görülecek yerler listesi uzundur. Ama sadece o yörenin insanları bu tarihi ve göz dolduran yerleri gezmeyip dünyanın dört bir ucundan yerli ve yabancı turistler gelmektedir. Dolayısıyla turistlik mekânlar da fazladır.

Sarnıç Gölet
Sarnıç Gölet
 • Klaros antik kenti eskiden iyon kentlerinden biriydi ve zamanın halkı ve yöneticileri için önemli bir kehanet merkezi haline gelmiştir. 7.yy da yaşadıkları biliyor.
 • Klaphon antik kenti diğer kentlere göre denize kıyısı olmamasına rağmen denizcilik alanında gelişme göstermiştir. Ayrıca Gaziemir’e en yakın kentlerden biridir.
 • Hasan ağa bahçesi genellikle sporcuların yürüyüş ve koşu alanıdır. Huzurlu ve temiz bir havaya sahip olduğundan listenize eklenebilirsiniz.
 • Bakla tepe birçok arkeolojik kazının yapıldığı ve çanak çömlek yapımında kullanılan madenlerin çıkarıldığı eski bir yerleşim yeridir.
 • Sarnıç göleti yapay bir göl olmasının yanında mesire alanıdır. Sakin ve güzel bir yerde yemek yemek için, eğlenceli dakikalar geçirmek için oldukça ideal bir yerdir.
 • Uzay kampı çocukların kesinlikle ziyaret etmesi gereken biri olup gelecek için bilim adına gelişmelerin yapıldığı mükemmel yerlerden biridir.
Sarnıç Kipa Migros
Sarnıç Kipa Migros

Sarnıç Semtine Yakın Diğer Yerler

READ  Sarnıç Gölet Piknik ve Yürüyüş Alanı

 

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Sarnıç Gölet Piknik ve Yürüyüş Alanı

Gezicini

Gaziemir’de Görülecek Yerler

Gezicini

Gaziemir Kafeler : Gaziemir’deki En İyi Kafeler

Gezicini

Yorum Yaz