Image default
Çiğli

Egekent Nerede ? Nasıl Gidilir ?

Egekent Nerede ? Nasıl Gidilir ? İzmir’de Çiğli’ye bağlı yerleşim birimi olan Egekent yukarılara çıkıldıkça manzaranın mükemmelleştiğini gördükçe oradan ayrılmak istemeyeceksiniz. Havası oldukça temizdir. Temiz hava alırken Alsancak limanından Güzelbahçe’ye kadar tüm İzmir ayaklarınız altında olacaktır. Çiğli’ye sanayinin gelmesinde büyük rol oynayan Ege Kooperatifin ilk projesidir. İlk zamanlarda pek vakit geçirilecek mekan bulunamıyordu. Fakat son zamanlarda piknik alanları oluşturuldu.

Egekent
Egekent

Çocuklar için oldukça eğlenceli bir yerdir çünkü sokakları geniş ve trafik sorunu yoktur. İzmir’in ikinci Hatay semtidir, Konak’tan Hatay semtine çıkıldığı gibi Çiğli’den varyant ile Çiğli Egekent semtine gidilebilir. İkinci Hatay denmesinin asıl sebebi muhteşem bir manzaraya sahip olan Hakimevleri gibi evlere sahip olmasıdır. İnsanları ve komşuluk ilişkileri çok iyidir.

Çiğli Egekent
Çiğli Egekent

Egekent’e Nasıl Gidilir?

Çiğli konumunda bulunan Egekent’e gidebilmeniz için iki opsiyonunuz bulunmaktadır. Otobüs veya İzban kullanarak buraya ulaşabilirsiniz. Eğer otobüs kullanmayı tercih ederseniz 820 ile 912 numaralı otobüsleri kullanarak buraya ulaşabilirsiniz. İzban kullanmayı tercih ederseniz de Aliağa – Cumaovası güzergahı ile Egekent’e ulaşmanız mümkün.

izmir doğal yaşam parkı
izmir doğal yaşam parkı

Egekent’te Görülecek Yerler

Doğal Yaşam Parkı

İzmir Sasalı Doğal Yaşam Parkı Ülkemizin ilk hayvanat bahçesi olan Kültürpark içerisindeki Fuar Hayvanat Bahçesi’nin Çiğli’ye taşınması ile Türkiye’nin en büyük doğal yaşam parkı oluşturulmuştur. Doğallığı ile büyüleyici olan bu ortamda çocuk oyun alanı, kafeterya, restoran, gözetleme kulesi ve hediyelik eşya dükkanları yer alır. Karşıyaka Vapur İskelesi karşısından 777 numaralı otobüsler ile ulaşılabilir.

Çamaltı Tuzlası
Çamaltı Tuzlası

Çamaltı Tuzlası

Gediz Nehri’nin güneye açılan kanalında alüvyonlarla oluşturuluş büyük, ticaret yatağıdır. Hem ithalat hem de ihracat bakımından Türkiye’nin en büyük tuz gelir kaynağıdır ve aynı zamanda bu işletme Türkiye’nin en büyük tuz denizidir.

READ  Çiğli Gezilecek Yerler
çiğli izmir kuş cenneti
çiğli izmir kuş cenneti

Sasalı Kuş Cenneti

Çiğli merkeze 10 kilometre uzaklıkta bulunan Sasalı Kuş Cenneti yaklaşık 8 bin hektarlık alana sahiptir. Su Kuşları Koruma ve Üreme Alanı olarak 1982 yılında ilan edilen bu alan daha sonra 1985 yılında birinci derece sit alanı olarak ilan edilmiştir. İzmir Gezilecek Yerler Burada ziyaretçi merkezleri, kuş seyir tepeleri, dürbünler ve gezebilmek için bisiklet alanları vardır. Çiğli’den ESHOT 750 hattını kullanarak Sasalı Kuş Cenneti’ne zahmetsiz bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Leukai Antik Kenti
Leukai Antik Kenti

Leukai Antik Kenti

İzmir Tarihi Yerleri Helen dilinde “ak yerin kenti” veya “akkavaklar” anlamına gelen Leukai Antik kenti Çiğli Sakallı Köyü ile Gediz Irmağı arasındaki alanda ve Klazmomenai’nin hemen karşısındadır. İmparatoruna karşı isyan hazırlığı yaptığı sıradaPers komutanı Takhos burayı üs olarak kullanmıştır. Leukai, Smyrna Antik Kenti’ne giden askeri ve ticari gemiler için sınır kapısıdır.

Leukai’nin kalıntıları Üç Tepeler çevresinde yer alır ve ne yazık ki günümüze kadar sağlam kalamamıştırlar. Uzun bir adanın üzerine konumlanmış olan Leukai, körfezin zamanla dolmasından sonra ada ile anakara birbirine bağlanmıştır. Uzun zaman yasak bölge olarak belirlenen bu alanda arkeolojik çalışma da yapılamamıştır. Çiğli’de yerleşimlerde antik kentin yapılarından yararlanılmıştır böylece geriye görülecek sadece sur izleri kalmıştır.

Çiğli Bölgesinde Diğer Gezilecek Görülecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

İzmir Sasalı Doğal Yaşam Parkı – İzmir Hayvanat Bahçesi

Gezicini

Çiğli Harmandalı Mahallesi

Gezicini

Çiğli Gezilecek Yerler

Gezicini

Çiğli Balatçık Mahallesi

Gezicini

1 Yorum

Abdullah 17 Ekim 2020 at 12:55

Çok güzel bir yer herkesin gidip görmesi gereken bir yer egekent buradaki bilgiler doğru bilgiler için teşekkür ederim

Cevapla

Yorum Yaz