Image default
Aydın

Efeler Gezilecek Yerler | En Güzel Yerlerin Listesi !

Efeler Gezilecek Yerler | En Güzel Yerlerin Listesi !

Bu yazımızda Efeler Gezilecek Yerler ve Efeler Gezi Rehberi hakkında bilgi vereceğiz.Hazırsanız başlayalım.

Aydın Efeler
Aydın Efeler

Aydın ilinin en büyük ve merkez olarak kabul edilen ilçesi olan Efeler, tarihi ve kültürü ile gezilip görülmeyi hak eden bir bölgedir.

 

Efeler Nasıl Bir Yerdir?

Efeler Gezilecek Yerler
Efeler

Birçok yere yakınlığı ile bilinen Efeler (İzmir, Manisa, Muğla, Denizli) enteresan dokusuyla turistlere veya yerlilere büyük görsel şölende bulunur. Pek çok çeşit yemeğiyle, insanıyla, kendine has misafirperverliğiyle kucaklar insanı. Efeler yani Aydın, şehirdeki estetik ve hala canlılığını yitirmeyen doğasıyla son derece göz dolduran bir güzelliğe sahiptir. Onun bu güzelliği bunca sene geçmesine rağmen hala canlılığını korumaktadır.

Doğanın böylesine değiştirilmemiş olması elbette turistlerin ve bölge halkının da dikkatini çekmiştir, çekmeye de devam edecektir. Çünkü sonsuz bir merak duygusuyla geçmişi araştırmaya devam eden pek çok insan vardır. Bölgenin enteresan gizemi sayesinde araştırmacılar her geçen gün farklı bir şeyle karşılaşıyor. Aydın onları şaşırtmaya devam ediyor haliyle. Geçmişin en eski izlerini Dedekuyusu (Deştepe) Höyüğünde görmekteyiz. MÖ 4500 yıllarına kadar dayanıyor araştırmalara göre.

Efeler Gezilecek Yerler

Aphrodisias Antik Kenti
Aphrodisias Antik Kenti

Pek çok antik kent, tarihi mekan, sırlarla dolu hala keşfedilememiş yerler Efeler’in bu kadar güzel olmasına katkı sağlıyor kanaatimce. Efeler gezilecek yerler dendiğinde akla gelenleri sizin için derledik.

 • Aphrodisias Antik Kenti
 • Güvercinada Kalesi
 • Kurşunlu Manastırı
 • Priene Antik Kenti
 • Arpaz Kalesi
 • Tralleis Antik Kenti

Bu güzelliklerle beraber Zeus Mağarası, Arapapıştı Kanyonu, Bafa Gölü, Çine Vadisi, Beşparmak Dağları, Sırtlanini Mağarası gibi görülmesi gereken yerler de mevcut.

READ  Kuşadası Gece Hayatı Disko Barları
Tralleis Antik Kenti
Tralleis Antik Kenti

Efeler’de Görülmesi Gereken Müzeler

Efeler Gezilecek Yerler
Aydın Arkeoloji Müzesi

Birçok tarihi mekan olduğu gibi görülmesi gereken müzelerden de bahsetmemek olmaz. Aydın ziyaret edilecekse ilk gidilen yerlerden biri müze dahi olabilir.

Şimdi müzelere bakalım:

 • Aydın Arkeoloji Müzesi
 • Otantika Etnografya Müzesi
 • Karacasu Etnografya Müzesi
 • Milet Müzesi
 • Yörük Ali Efe Müzesi
 • Tales Matematik Müzesi

Bu tür müzeler gezilen yerlerin tarihini, dokusunu, yaşanmışlığını anlatmakta bir araç oluyorlar. Tarih merakı turistleri veya bölge halkını derinden etkileyebilen bir olay olduğundan kelimelerle tarif edilemiyor çoğu zaman.

Ne Yiyip Ne İçilmelidir?

efeler'de ne yenir
Paşa Böreği

Aydın’ın pek çok yiyeceği vardır. Böylesi güzelliğe sahip bir bölgenin meşhur yiyeceği olmasa olmazdı. Peki, gidildiğinde ne yiyip içilmeli?

 • Keşkek
 • Çine Köftesi
 • Paşa Böreği
 • Çingene Pilavı
 • Enginar Yemeği
 • Yuvarlama
 • Kırlı Kızartma
 • Tahinli Pide

Bunların yanında Kabak Çiçeği Dolması, Turunç Reçeli, Kabak Tatlısı gibi yiyecekler de bulunur. Aydın’ın en meşhur yiyeceği incirden bahsetmemek olmaz. Ayrıca zeytin de bulunduğu bölge bakımından fazlasıyla tercih edilir.

Efeler’in İklimi Nasıldır?

Yazları sıcak ve kurak geçer. Bazen oldukça bunaltıcı olmasıyla da bilinir. Ancak bu havasına alışkın insanların alışık olduğu bir olay olduğundan herkes planını bunun dahilinde yapar. Kışları ılık ve yağışlıdır. Yerel bölge halkı pek şikayet etmez ancak turist olarak gidenler bir hayli üşüyebilir.

Seyahate Çıkıldığında Alınması Gerekenler Nelerdir?

Efeler Gezilecek Yerler
Seyahate Çıkarken Alınması Gerekenler

Mutlaka kış iklimine veya yağış olasılığına karşı kaban, mont türünde bir şey alınmalı. Yazın fazlasıyla sıcak olduğundan rahatsız edebilme olanağına karşın sıfır kol tişörtler ve şortlar alınabilir bu hem denize girmek için de ideal bir yöntemdir. Genellikle Kuşadası, Didim gibi turistik yerlere gidebilecekler için bu kullanışlı bir öneridir. Bunlar dışında klasik hangi ayda gidebileceğinize bağlı olarak hava şartlarına uygun tercih yapabilir, internetten kontrol edebilirsiniz. Aydın sizi havasıyla pek şaşırtmayacaktır.

READ  Zeus Mağarası Nerede Nasıl Gidilir ?

Efeler Konum Olarak Neden Önemlidir?

konum
Efeler Konum Önemi

Tarihte yaşamış pek çok topluluğu içerisinde barındıran Aydın, manzarası ile çok önemli detaylar bulundurur aynı zamanda. Bazı yerlere yakın oluşu onu daha cezbedici kılar ve turistleri gezmeye teşvik edebilir. Sizi tamamen büyülemeyi amaçlar ve sizi o andan alıp başka bir ana, sanki tarihte yolculuk yapıyormuşsunuz gibi götürebilir. Birçok farklı ulaşım araçları yardımıyla ulaşım sağlanabilen Efeler, konum olarak Aydın-Denizli ve Aydın-İzmir karayolları üzerinde olup İstanbul’a 930 km uzaklığa sahiptir.

Alatepe Karakemer Su Kemeri
Alatepe Karakemer Su Kemeri

Çok sayıda Tren, otobüs, taksi ve uçak gibi araçlarla ulaşım sağlanabilir ve bu ulaşım araçları Aydın ekonomisine büyük katkı sağlar. Çevresinde birden fazla ihtiyaç doğrultusunda alan bulunmakta ve bu alanlar son derece gelişmiş bir yapıdadır. Yüz ölçümü 624 metre karedir. Orman alanı bakımından epey büyük bir zenginliğe sahip olan Efeler kenti, göz doldurucu bir güzelliğe sahiptir.

Gitmek İsteyenlere Birkaç Öneriler

Efeler Gezilecek Yerler
Efeler Gezilecek Yerler

Aydın havasına karşı her zaman tetikte olmak faydalı olur. Dolayısıyla giyecek kıyafetler ona göre özenle hazırlanmalı. Gitmeden önce gezilmesi gereken yerler hakkında mutlaka liste yapılmalı böylece vakit kaybı önlenmiş olmakla birlikte neyi hangi saatlerde göreceğiniz takviminizde yer alabilir.

Pek çok şeyi vaktinde görebilir eksik bir şey kalmadan dönmüş olursunuz. Efeler kentine gidecek olanlar mutlaka yukarıda saydığımız yiyecekleri denemeli, eşsiz manzara ile güzel bir sohbetin tadını çıkarmalıdır. Bununla beraber ikinci defa gitmeye istekli olacağınız için bir sonraki sefere çantanız daha az dolu olsa sizler için iyi olur çünkü zaten Aydın’dan dönüşte birden fazla yiyeceği taşımış olacaksınız.

Son olarak söylemek istediğimiz birkaç şey var elbette seyahat ediyor olmanız güvenli olduğunuz anlamına gelmiyor. Öncelikle ehliyetinizi, kimliğinizi ve diğer sağlık eşyalarınızı; sonra da kişisel bakım eşyalarınızı almayı unutmayın. Her şeyden önemlisinin sağlığınız olduğunu söylemeliyiz. Daha sonra da gidilecekler rotasında size önerdiğimiz yerleri listenize ekleyebilir, yiyecekleri deneyebilir ve bu manzaranın tadını çıkartabilirsiniz.

READ  Kuşadası'nda Tercih Edilebilecek Oteller | Kuşadası Otelleri

Tercih Edebileceğiniz Mekanlar

efeler 1
Efeler Gidebilecek Mekanlar

Mutlaka gezilmesi gereken sahaflar, kütüphaneler var. Özellikle Nazilli bunun için iyi bir tercih sayılabilir. Atça kahvaltı mekanı olarak tercih edilebilir ve sabah kahvaltınızın vazgeçilmezi olabilir. Ayrıca internet üzerinden araştırabileceğiniz restoranlar da bulunur. Cafe, bar gibi yerler de son derece gözde bir yere sahiptir. Dolayısıyla spesifik olarak bir öneride bulunamayacağımızdan en iyi tercihi siz gezi severlere bırakmakta bir sakınca görmüyoruz.

Efeler Şehitliği
Efeler Şehitliği

Neden Tercih Etmelisiniz?

Çünkü mutlaka bunu denemiş olanlar da hak verecektir ki Aydın’ın kendine has bir dokusu olduğunu inkar etmek olmaz. Bununla beraber insanlarının samimiliği, sizi hiç tanımasalar bile sanki çok iyi tanıyormuş gibi davranmaları sanırız bu yeri vazgeçilmez kılan detaylardan sadece biri ayrıca gitmeyi ilk önce isteyebileceğiniz yerlerden biri haline gelebiliyor ve siz burasının adını bile bilmeden size kendini ezberlettirebiliyor.

Kendinizi bulduğunuzu, keşfettiğinizi düşündüğünüz sayılı yerlerden biri olacak eminiz. Çünkü burasını diğerlerinden ayıran pek çok noktası var. Bir kere tarihte daha önce yaşamış insanlarının olması, tarihinin uzun zamanlara dayanması sizi sanki o insanlarla aynı zamanda tam da o antik kentte yaşıyormuş gibi hissettirebilir. İnsan duyguları farklı değildir dolayısıyla yer ve zaman ayırt etmez.

Şu an bulunduğunuz yerde, ayak bastığınız yerlerde daha önce yaşamış, görmüş, bilmiş insanların olduğunu bilmek sanıyorum olduğunuz zamanı daha iyi fark etmenize de olanak sağlar. İster tek başınıza ister ailenizle fark etmez güzel bir tatil imkanı sunabilir, stresinizi atmaya yardımcı olabilir, öğrenirken keşfettiren bir yer olabilir. Böylesi bir yeri merak etmek için bir sürü sebebimiz var sanıyorum. Ayrıca rota sırasında tanışacağınız insanlar seyahatinizi güzel bir noktaya taşıyacak ve yolculuğunuzu keyifli hale getirecek bundan eminiz.

Efeler Çevresinde Gezilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Zeus Mağarası Nerede Nasıl Gidilir ?

Gezicini

Nazilli Gezilecek Yerler Listesi ! En Önemli Rotalar

Gezicini

Kuşadası’nda Ne Yapılır? Nerede Kalınır?

Gezicini

Kuşadası’nda Tercih Edilebilecek Oteller | Kuşadası Otelleri

Gezicini

Kuşadası Tarihi Yerleri

Gezicini

Kuşadası Plajları Koyları Sahilleri

Gezicini

Kuşadası Long Beach

Gezicini

Kuşadası Kadınlar Denizi (Kadınlar Plajı)

Gezicini

Kuşadası Gezilecek Yerler | Deniziyle Ambiyansıyla Büyüleyen Kuşadası

Gezicini

14 Yorumlar

Mehemt 10 Aralık 2021 at 14:52

Kaliteli güvenilir ve aile ortamını oluşturan nezih ferah kullanışlı ve aktiviteleri bol ve güzel olan kaliteli yerleri tanıtımı için tesekkur ederim

Cevapla
Esma 12 Aralık 2021 at 00:50

Çok güzel hoş.ben gezdim gördüm.yerleri tek kelimeyle harika sevdim.bu tatil yeri babama iyi geldi.herkesr tavsiye ederim

Cevapla
Hakan 10 Aralık 2021 at 16:27

Gezici wep sitesi çok faydalı kendim İzmir’de yani ege bölgesinde oturuyorum benim bile bilmediğim çok şey varmış teşekkürler

Cevapla
Zeynep 10 Aralık 2021 at 19:10

Oldukça faydalı bir rehberlik sitesi olduğuna inanıyorum. Genel kültürüme de katkısı oldu ve böylelikle gezmek istediğim şehirler ve yerler hakkında daha çok bilgi sahibi oldum gezmeye de devam ediyorum. Yeni keşifler için mükemmel bir rehber tavsiye ederim

Cevapla
Sude naz 10 Aralık 2021 at 21:17

Ben çok beğendim site harika resmen aşırı güzel bilgiler var resimlerde ayrıca bir hoş geliyor insanın gözüne ben ciddi anlamda çok beğendim bilgiler şahane ve güvenli

Cevapla
Hilal Ö. 11 Aralık 2021 at 00:00

Efeler gezip görülebilecek en güzel yerlerden biri iyi ki gelmisiz dedik kusadasi efeler sehitligi com guzel yerlerdi herkese tavsiye ediyorum.

Cevapla
Nurseda Dora 11 Aralık 2021 at 13:03

Çok fazla bir istekle gezip görmek istediğim bir yer. Bu kadar özelliği olduğunu bilmiyordum çok güzel anlatmışsınız. Artık buraya gitmeyi bir tık daha fazla istiyorum 😀

Cevapla
Eyüp ahmet 11 Aralık 2021 at 17:12

Oldukça faydalı bir rehberlik sitesi olduğuna inanıyorum. Genel kültürüme de katkısı oldu ve böylelikle gezmek istediğim şehirler ve yerler hakkında daha çok bilgi sahibi oldum gezmeye de devam ediyorum.

Cevapla
Emre Yılmaz 11 Aralık 2021 at 17:59

Hoşuma gitti efeler harikaydı ben gezdim. Mükemmel yerleri var. Sevdim. Herkese tavsiye ederim. İyi tatil yaptım. Ben çok memnun kaldım. 👍

Cevapla
Yusuf ak 12 Aralık 2021 at 07:48

Güzel bir site birçok tarih ve bilgi bir arada ne diyim ahahh mükemmel bir site olmuş bence özellikle nazilli gezilecek yerler çok dikkatimi çekti Nazilli’ye gitmeyi düşünüyorum tek kelime mükemmel ötesi bir site

Cevapla
smtk 12 Aralık 2021 at 15:02

Tarih ve gezilip görülecek yerler açısından gayet güzel hoş ve görmek isteyenler için mükemmel bir site içeriği olmuş elinize sağlık çok güzel

Cevapla
smtk 12 Aralık 2021 at 15:04

Bu site çok güzel umarım herkesin işine yarar ve gezip görmek istediği yerlerin tarihini öğrenmek için gayet uygun bir sitedir

Cevapla
Doğukan 13 Aralık 2021 at 13:53

Çok iç acıcı ailem çocuklarım la gittim yerlerden biri

Cevapla
Doğukan 13 Aralık 2021 at 13:54

Eşim ve ben hep bu siteyi kullanıyoruz ve yine yanılamadık muhteşem

Cevapla

Yorum Yaz